Microsoft ještě nedodělal Windows 10, ale dostavila se první zvěst týkající se jejich nástupce. Resp. prvního balíku vylepšení, chcete-li, protože plnohodnotného nástupce firma neplánuje a chce v nadcházejících letech průběžně vylepšovat Windows 10. I když jsme si mysleli, že se do našich zařízení novinky pohrnou průběžně, jak je vývojáři dokončí, možná to tak nebude. Nebo Ano?

Nástupce Thresholdu

Redmondští totiž počítají s něčím, čemu říkají Redstone. Jestli si vzpomínáte, tak pro Windows 8.1 použili kódové označení Blue a Desítkám interně říkají Threshold. Nebo aspoň říkali, byť se o tomto kódovém jménu už dlouho nikdo nezmínil. Neowin jako první odhalil, že Microsoft pracuje rovnou na dvou větších aktualizacích pro Windows 10, které spatříme v roce 2016.

Tedy, vývojáři mají aktuálně plné ruce práce se základní verzí Desítek, takže firma zatím přikročila k fázi plánování. Nepřekvapí, že v tomto bodě nemáme nejmenší tušení, co za vylepšení aktualizace přinese. Vždyť si ani nejsme přesně jistí, co všechno uvidíme ve Windows 10. Microsoft novinky dávkuje postupně.

2× Redstone

Víme to, že Redstone je předmět z Minecraftu. (Redmondští kostičkový sandbox koupili loni za 2,5 miliardy dolarů.) Do této chvíle pro několik produktů převzali kódová jména ze své herní ságy Halo. Podle Neowinu budou novinky z projektu rozděleny do dvou částí. První z nich obdržíme v červnu 2016, druhou pak v říjnu.

Patrně se s nimi objeví novinky, které Microsoft plánoval, ale nestihne dokončit pro Windows 10 RTM. Myslím, že zatím není důvod, abychom se tím příliš zatěžovali. V pravý čas se všechno dozvíme a nové funkce si předčasně bude moct vyzkoušet každý člen programu Windows Insider.

Rekapitulace

Mary Jo Foley doplnila, že první menší aktualizace pro Desítky dorazí letos na podzim. Následně už bude Microsoft vydávat aktualizace průběžně, přičemž se budou týkat věcí, které nejsou nedělitelnou součástí systému a mohou být vylepšovány nezávisle na něm. Jedná se např. o prohlížeč, který když odeberete, tak systém nespadne, ale funguje normálně dál.

 

Naproti tomu vývojáři nebudou každý měsíc upravovat jádro. Každému je jasné, že by to byl zbytečný risk a nenapadá mne lepší termín než „overkill.“ Časté novinky jsou super, což jistě potvrdí uživatelé Chromu nebo Firefoxu, nicméně všechno má své meze. Zvlášť když se bavíme o operačním systému, na němž všechno dění v počítači stojí.

Pro tyto větší a citelnější zásahy budou právě určeny větší aktualizace, které by měl přicházet dvakrát do roka. (V porovnání se samotnými Windows 10 nebo Windows 8.1 budou ovšem malé.) I ty nicméně budou distribuovány spolu s běžnými opravami přes Windows Update. Aktualizace jádra by měla být spojena s novým hardwarem, na němž Windows poběží.

Optimalizace uvítají telefony, ale také Xbox, Hololens, náramek Band apod. Všechno do sebe zapadá a příliš překvapivě tyto plány nezní, Microsoft už sám řekl, že počítá se strategií Windows jako služba. Nebude sice požadovat předplatné, ale forma vývoje se tomu uzpůsobí.

Zdroj: Neowin 1 | 2
ZDNet

Ohodnoťte tento článek!