Microsoft + Nokia: fakta, analýzy a komentáře

0

Nokia v problémech

Nokia v problémech

Nokia se dostala do potíží, ví to odborná veřejnost, zákazníci a také její nový šéf Stephen Elop. Finové ztrácejí pozice a ujíždí jim vlak. Loni byla podle odhadů IDC stále na první příčce v počtu prodaných mobilů, ale meziročně klesl její tržní podíl z 36,9 % na 32,6 %.

Podle Canalysu už její Symbian není nejprodávanější platformou chytrých telefonů, když jej ve čtvrtém kvartálu loňského roku dostihl Android. Přitom Nokii patřila téměř polovina trhu, teď je to necelá třetina.

Výrobce Prodej Q4 2010 Podíl Prodej Q4 2009 Podíl Růst prodeje
Google 33 300 000 32,9 % 4 700 00 8,7 % 615,1 %
Nokia 31 000 000 30,6 % 23 900 000 44,4 % 30,0 %
Apple 16 200 000 16,0 % 8 700 000 16,3 % 85,9 %
RIM 14 600 000 14,4 % 10 700 000 20,0 % 36,0 %
Microsoft 3 100 000 3,1 % 3 900 000 7,2 % –20,3 %
Další 3 000 000 2,9 % 1 800 000 3,4 % 64,8 %
Celkem 101 200 000 100,0 % 53 700 000 100,0 % 88,6 %

Odhady prodejů platforem smartphonů za čtvrté čtvrtletí 2010, zdroj: Canalys

Horší prodej Nokia přiznala ve finanční zprávě. Za celý loňský rok prodala telefonů a dalších mobilních zařízení za 29,13 miliardy eur (4% meziroční nárůst), avšak s o devět procent nižším ziskem. Výraznější rozdíl je vidět v posledním čtvrtletí: obrat v oblasti telefonů a mob. zařízení činil 8,5 miliardy eur (4% meziroční nárůst), ale čistý zisk byl jen 1,09 miliardy eur oproti 1,47 miliardě v Q4 2009 (26% pokles!).

Čísla hovoří jasně a tímto tempem by nadále klesala, pokud by nenastala radikální změna. Tou se nakonec neukázal být nový Symbian^3. Nokia N8 se povedla, ale s moderním high-endem se nemůže rovnat ani parametry, ani cenou, ani „wow efektem“. Ostatní telefony nové řady byly „taky fajn“, ale s omezeními jako čert. Proč Nokia E7 za téměř 15 000 Kč nemá automatické zaostřování fotoaparátu? To samé platí pro jinak slušnou střední třídu C7 za 7000 Kč.

Nokia nezvládla trend dotykových telefonů. Nezvládl to ani Symbian (myšlena řada S60). A zde se lámal chleba. Od systému ustoupil i Samsung, Sony Ericsson a také LG. Nakonec se vývoj z otevřené nadace Symbian Foundation vrátil zpět k Nokii. A zde zřejmě také pomalu umře.

Nejen Symbian, ale také MeeGo/Maemo

V oblasti smartphonů má Nokia ještě jednoho žolíka – MeeGo. Linuxový systém je pokračovatelem systému Maemo, který používal experimentální model N900 (byl povedený, ale spíš pro nadšence než masovou populaci). MeeGo nakonec zasáhl i Nokii N900, ale budoucnost měl zažít loni (nakonec možná až letos) díky spolupráci finského výrobce a Intelu.

Ten chtěl vytvořit systém na míru svým superúsporným Atomům Moorestown. Jenže se nakonec bude zřejmě čekat až na novou generaci jménem Medfied. K projektu MeeGo se loni potichu připojil i konkurenční AMD.

Microsoft si zadarmo koupil Nokii

Microsoft převzal Nokii bez boje, Elop nasazen jako trojský kůň

Finy měl zpět na nohy postavit nový ředitel, poprvé v téměř stopadesátileté historii muž cizí národnosti – Kanaďan Stephen Elop. Ten ještě v létě vedl v Microsoftu divizi byznysu, tedy to nejúspěšnější oddělení Softies. Roční obrat díky enterprise nástrojům a balíku Office dosáhl za jeho vedení 19 miliard amerických dolarů. Teď měl své zkušenosti zúročit v tápajícím Finsku. Dlouho o něm nebylo slyšet, ale pozornost si získal parádním dopisem k zaměstnancům. A za jeho účinkování se Nokii vrátila plná kontrola nad Symbianem.

Právě zmíněný dopis napověděl, kterým směrem se Nokia vydá. Byly tři. Buď Nokia vytvoří úplně nový ekosystém (už teď má ale dva „nefunkční“), nebo se přidá k Androidu, či k Microsoftu a jeho Windows Phone 7. Nakonec vyhrála třetí možnost. Skromně musím podotknout, že jsem této možnosti také věřil nejvíce.

A tak se také stalo, Stephen Elop a Steve Ballmer si podali ruce, společně uspořádali menší tiskovku. Dvanáctiminutový záznam si můžete pustit na YouTube.

Stephen Elop a Steve BallmerStephen Elop a Steve Ballmer, zdroj: Nokia

Zlí jazykové tvrdí, že Microsoft nasadil Elopa do Nokie, aby Finy připravil na převzetí. Někteří zase, že si Microsoft Nokii zadarmo koupil. Dokonce sám Elop čelil na včerejší tiskovce Nokie na veletrhu MWC otázce, jestli byl oním nasazeným trojským koněm :-). Prý nebyl, se spoluprací souhlasila celá správní rada, nejen on.

Elop také vysvětlil svůj vztah k bývalému zaměstnavateli. Svého času byl sedmým největším akcionářem Microsoftu. Když přišel do Nokie, nemohl se svých akcií hned vzdát, po čase je začal prodávat, ale teď toho zase musel nechat kvůli možnému střetu zájmů. (Viz Engadget)

Ale stejně je to náhoda, že se jeden z nejvyšších ředitelů Microsoftu připletl do tak velké spolupráce. Microsoft sice Nokii nepřebírá, ale Finové na ni budou závislí. A Microsoft částečně na nich.

Microsoft se kamarádil s Nokií už dříve

Ale není to první podání ruky, culení a plácání po zádech mezi americkým a finským výrobcem. Microsoft už dlouhý čas využívá jejich podkladů (Navteq, který teď Nokii patří) v mapách Bingu. Několik widgetů Bingu se objevilo v OVI Store. Už před rokem a půl si obě společnosti plácly na podpoře Office Mobile v Symbianu.

A neměli bychom také zapomenout na tablet Nokia Booklet 3G. Finové vytvořili dobrý, ale předražený minibook s Atomem a systémem Windows 7 Starter. Ten se mimochodem účastnil rozhovoru Elopa a Ballmera s čtenáři blogu Nokia Conversations. Zde šestiminutové video.

WP7 bude hlavní platformou

Microsoft + Nokia = Windows Phone 7

Co pro obě zúčastněné strany ze spolupráce vyplývá?

Spolupráce pohledem Nokie

 • Windows Phone se stane hlavní platformou smartphonů Nokie.
 • Nokia platformě přinese zkušenosti, širokou škálu hardwaru v různých cenových hladinách, podporu lokalizací, bohatou zkušenost s prodejci, operátory i uživateli.
 • Aplikace a další obsah se postupně integruje do Microsoft Marketplace.
 • Bude se úzce podílet na budoucím vývoji systému.
 • Také se zapojí do marketingu WP7.

Ekosystém Nokie a MicrosoftuEkosystém Nokie a Microsoftu, zdroj: OVI blog

Spolupráce pohledem Microsoftu

 • Bing se stane hlavní vyhledávací platformou Nokie a bude používat reklamní systém AdCenter.
 • Aplikace budou nadále tvořeny ve vývojářských nástrojích Microsoftu.
 • Nokia Maps (Navteq) se stanou základem mapových aplikací Microsoftu. (Zde mi to není příliš jasné, Bing už Navteq využíval. Nejspíš Bing využije jejich geolokalizační vrstvy pro lokální vyhledávání a reklamu).
 • Microsoft dostane silného partnera a levnější telefony bude moci prodat masám.

Na barcelonském veletrhu Nokia ukázala, jak by mohl takový telefon vypadat.

Nokia WP7Budoucí Nokia s Windows Phone 7? Zdroj: Engadget

Zatím ale žádný model není oznámen, a kdo ví, jestli se už letos nějakého dočkáme. Čeho si komentátoři příliš nevšímali: Nokia nemá kromě N900 žádný produkt, který by splňoval požadavky Windows Phone 7. I železo en-devítistovky by vydalo za nejzákladnější telefon.

Minimální požadavky Windows Phone 7 (viz přestavení na YouTube):

 • displej: kapacitní s minimálním čtyřmi body, rozlišení 480 × 800 px nebo 320 × 480 px
 • senzory: A-GPS, akcelerometr, elektronický kompas, autoregulár jasu, senzor proximity
 • kamera: minimálně 5 Mpx, přisvětlení, tlačítko spouště
 • paměť: 256 MB RAM, 8 GB uživatelské paměti
 • GPU: podpora DirectX 9 a akcelerace videa
 • CPU: ARMv7 Cortex-A8/Scorpion

Co bude se Symbianem S60, S^3, MeeGo a S40?

WP7 se stane dlouhodobou platformou a hlavním systémem pro smartphony.

Symbian prý čekají krátkodobé investice. Ještě letos přijdou nové telefony a aktualizace systému. Nokia plánuje, že ještě prodá asi 150 milionů chytrých telefonů se Symbianem. Ale celý tento ekosystém včetně OVI Store bude jednou uzavřen. Přesné datum stanoveno není, vzhledem k chystaným telefonům ale ještě pár let budou muset Symbian podporovat.

Meego je stále experiment, stejně jako byl Maemo v Nokii N900. Letos má prý přijít jeden nový telefon s touto platformou. A pak se uvidí. Nebo spíš neuvidí, pokud nějaký zázrak nezpůsobí Intel, na což Nokia tak trochu spoléhá.

Framework Qt, který využívá nový Symbian i MeeGo, se pro Windows Phone 7 nechystá. Nokia sice přímo neříká, aby vývojáři na Qt zanevřeli (pořád se dá využít v řadě jiných platforem), ale asi bude ráda, když tvůrci aplikací přejdou pod vývojářské nástroje Microsoftu. Více na blogu Nokie.

Low-end a střední třída řady S40 nekončí, jen se dočká svého nástupce. Nokia ještě stále věří v budoucnost hloupých telefonů a Javy. Ale nic konkrétního nevíme.

Budoucnost Nokie

Budoucnost Nokie

V minulé kapitole byly oficiální body, nezabarvené. Cokoliv nad jejich rámec už jsou jen spekulace. Dnes nemůže nikdo tvrdit, jestli krok obou společností byl správný. Trh už stačil zareagovat, akcie Microsoftu klesly o procento, Nokie o 15 procent.

Akcie NokieHodnota akcií Nokie spadla během třech dnů od 15 %, zdroj: Google Finance

Dosud si Windows Phone 7 nezjednaly respekt. Platforma Microsoftu zatím oslovila jen pár výrobců, jejichž hlavním útočištěm bude stejně Android. Takže případný neúspěch WP7 tolik bolet nebude. To Nokia vsadí téměř všechny karty.

Faktem je, že umí dělat hardware. Dokáže nabídnout vhodná cenová řešení pro celý trh (dnes kromě absolutního high-endu). Má smlouvy s operátory a dobře organizované lokální pobočky. To přinese platformě těsnější vztah se zákazníky a lokalizaci produktů do všech možných jazyků. A lidi snad ještě pořád na slovo Nokia slyší.

To jsou přesně body, které potřebuje Microsoft. Silného hardwarového partnera, který platformu dokáže nabídnout celému trhu ve všech regionech, nejen přecpanému high-end segmentu. Microsoft má služby (internetové), Nokie má služby (zaměřené na geolokalizaci). Budou si navzájem užiteční.

Microsoft + Nokia je logický krok

Proto si myslím, že tento krok byl jediný logický pro obě strany. Dá vzniknout třem ekosystémům, což tvrdí i Elop: iOS (Apple), Android (Google) a WP7 (Microsoft). Do světa Applu nejde proniknout a Androidu by Nokia neměla co nabídnout. Do jeho podpory věnuje spoustu úsilí celá Asie (Samsung, HTC, LG, Sharp) a také Amerika (Motorola, Dell). Plus musíme přičíst čínský Huawei, ZTE a další OEM výrobce, kteří dokážou pokrýt celý trh od nejnižší až po nejvyšší třídu. A kde se jako má Nokia protlačit? Co by mohla Androidu nabídnout?

Přitom Microsoftu má co nabídnout. Asi by bylo snazší svést se z úspěchem Androidu, ale pak už by Nokia ztratila svou tvář úplně. Z WP7 si může udělat svůj „monopol“. Zaměří se hlavně na hardware a software přenechá tomu nejpovolanějšímu.

Ale pozor. I když je podle mě krok logický, nemusí být správný. Přesněji, vše se může ošklivým způsobem zvrtnout. Buď bude WP7 finanční propadák jako doposud, nebo si Nokia vytvoří onen monopol, takže v rámci WP7 nebude hnána hardwarovými inovacemi konkurence, protože ta bude nevýznamná.

Ale pokud vše klapne, Nokia se stane významným dodavatelem Windows Phone 7 – třetího významného mobilního ekosystému společně s iOS a Androidem. Asi nebudeme čekat, že se ještě výrazněji prosadí webOS, BlackBerry, nebo nedej bože Samsung Bada. Elop sám říká: „Naší první prioritou je porazit Android.“ A z bitvy platforem budeme těžit my. Čím více platforem bojuje o výsostní postavení, tím více se jejich vývojáři snaží. Dva je málo (viz situace na poli desktopových procesorů a grafických čipů), tři je tak akorát a čtyři už by znamenalo velkou fragmentaci vývojářů a služeb. Takže tak.

Navíc Nokia tvrdí, že i když bude Microsoftu platit licenční poplatky, výrazněji ušetří, než kdyby peníze sama investovala do hlavního vývoje. To jen tak pro úplnost, koncového uživatele to nemusí zajímat.

Vnitřní změny v Nokii

Finové ještě oznámili, že menší zemětřesení postihne také vedení a strukturu firmy. Od prvního dubna se stávající divize Phones & Devices rozdělí na Smart Devices a Mobile Phones.

První oddělení povede Jo Harlowová a budou pod něj spadat smartphony se Symbianem, počítače s MeeGo a také Windows Phone 7. Pořád možná žije naděje, že Nokia uvede nějaký tablet s MeeGo, ale časová ztráta na konkurenci by byla obrovská.

Druhá divize se zaměří na hloupé telefony směřované nejširším masám, tedy S40 Series a případné nové verze. Ty už také nejsou moc hloupé: zvládnout vše kromě plnohodnotného multitaskingu a rozšiřující aplikace jsou pouze v Javě. Zvláštní je, že tuto divizi rovněž povede žena – Mary McDowellová.

Další zvláštnost: šéfem americké pobočky Nokie se stane Chris Weber, který předtím 16 let pracoval v Microsoftu. Náhoda?

Snad vám tento článek mobilní svět neznechutil až příliš. Tento týden bude téměř celý mobilní. Barcelonský veletrh MWC bude bohatý na novinky a my vám ty nejdůležitější samozřejmě představíme.

Zdroj: Microsoft, Nokia

Ohodnoťte tento článek!