Microsoft odhalil druhou generaci Surface a spoustu příslušenství

0

Nebylo žádný překvapením, že Microsoft v New Yorku odhalí Surface s pořadovým číslem dva. Společnost s první řadou hybridních tabletů nezaznamenala velký ohlas, dokonce na nich prodělala pořádné peníze, ale jedná se o finančně potenciálně zajímavý byznys, do kterého by Redmondští rádi pronikli. Na tom ostatně může z části záviset jejich budoucnost. Jak je známo, v dnešní době se prakticky nic neutají, a tak jsme většinu věcí věděli předem.

Před rokem: Tajemné pondělí Microsoftu: Nový tablet Surface ve dvou verzích

I proto vás rovněž odkážeme na plnotučný článek, kde se zabýváme mj. údělem Windows RT. Při uvedení druhé generace Surface Microsoft učinil krok ne nepodobný Applu – nespustil živý přenos z akce. Veřejnost byla proto odkázána čistě na Twitter a na živé blogy.

Surface Pro 2: zejména pro profesionály

Na druhé generaci Surface se pracovalo osmnáct měsíců. Jestliže jsme loni byli svědky rozpačitého rozjedu, tentokrát nám společnost sebevědomě naservírovala o dost víc různých kusů příslušenství. O některých jsme psali v preview. Mimochodem, je dobré si všimnout toho, že Microsoft sám o Surface nemluví jako o noteboocích či osobních počítačích. Ačkoli k těmto zařízením snadno připojíte klávesnici, sami autoři je považují za tablety.

Jako první se ale na pódiu zjevil Surface Pro 2. Tablet již na zadní části nezdobí logo Windows. Jinak byste ho od první řady na pohled nerozeznali. Rozlišení full HD mu zůstalo, k tomu inženýři o 46 % zpřesnili podání barev. Cílem jsou očividně profesionální grafici, ne tak docela domácí uživatelé. Vedle obrazu dostáváme lepší zvuk.

Kvantum výkonu navíc

Když pomineme kvalitnější reproduktory, nová řada Surface byla vybavena technologiemi od Dolby. Pokud nicméně nepřipojíte sluchátka či reproduktory, rozdíl nejspíš tak patrný nebude. Potažmo nedosáhnete optimálních výsledků. Podle Microsoftu je nový Surface Pro rychlejší než 95 % současných notebooků.

Nelze se divit, když je vybaven výkonným hardwarem, který v obyčejném laptopu za patnáct tisíc budete hledat těžko. Grafický výkon se zvedl o 50 %, celkový pak o 20 %. Poděkovat můžeme především novému procesoru od Intelu a architektuře Haswell. Ve srovnání s prvním Surface Pro máme k dispozici také více operační paměti. Až 8 GB.

Možná jste z předchozího odstavce pochopili, že Microsoft nás ohromoval smrští procentuálních hodnot, jimiž chtěl dokázat, o kolik se zlepšil. Ale pojďme k důležitějším věcem. Stojánek skutečně podporuje dvě polohy. Hlavní otázkou zůstává, jestli se Surface konečně dá používat na klíně. Během presentace padla zmínka o tom, že to zákazníci vyžadovali. Údajně se stabilita zařízení na kolenou zlepšila.

Základna pro připojení Surface Pro
Základna pro připojení Surface Pro

Vydrží po celý den. Díky kvantu příslušenství

Každý rád uslyší, že se především díky procesoru výrazně zdvihla výdrž při běhu na akumulátor. Tentokrát se ale bavíme o 75 % zlepšení! (Navzdory tomu nová řada Surface nepodporuje úsporný režim Connected Standby. Odporuje to logice.)  Jak se ale zdá, enormní hodnoty dosáhnete až s novým typem příslušenství, jež bylo zrovna tak odhaleno dříve. Power Cover vám dá dalších 30 Wh za 199,99 dolaru, takže oproti prvnímu Surface Pro dostanete 2,5× lepší výdrž. K tomu budete mít hardwarovou klávesnici. Navíc podsvícenou! Podporuje všechny modely vyjma Surface RT.

Bez přídavného akumulátoru by tablet mohl vydržet zhruba osm hodin. Protože nový Surface Pro míří do sféry profesionálního využití, musel k němu Microsoft vyrobit další kus žádaného příslušenství. O základně pro připojení tabletu jsme také v minulosti hovořili. Takže to vezeme ve zkratce. Nabídne tyto konektory: 3× USB 2.0, 1× USB 3.0, Mini DisplayPort, Ethernet a vstupy a výstupy pro zvuk.

Surface 2

Maximální rozlišení připojené obrazovky smí být 3840 × 2160 bodů. Co vám bude bránit v tom, abyste Surfacem Pro 2 nahradili plnohodnotný desktop? Mimochodem, ještě před sedmi měsíce společnost popřela, že by na základně pro tablet pracovala. Dostupná bude začátkem roku 2014 za zhruba 199,99 dolaru. Podporuje pouze Surface Pro a Surface Pro 2.

Kvantum světla pod klávesami

Zájemci si opět budou moct pořídit obyčejnou připojitelnou klávesnici, která žádnou další funkci nemá. Type Cover 2 (129,99 dolaru, dostupný od října) je ve srovnání s předchozí generací o jeden milimetr tenčí. To znamená, že prakticky může soupeřit s loňskou klávesnicí Touch Cover. A také má na své straně důležité podsvícení kláves, které se vypne, když senzor nezaznamená vaši přítomnost.

Type Cover 2 bude kompatibilní se všemi modely Surface. Na trhu se letos neobjeví. Něco podobného lze říci o levnějším a méně atraktivním Touch Cover 2 (119,99 dolaru, dostupný od října). Objeví se až v příštím roce a bude mít podsvícené klávesy. Tloušťka se rovná 2,75 milimetru. Je proto o milimetr tenčí než první Touch Cover.

Surface 2

Pro přídavné klávesnice bude uvolněno ještě volitelné příslušenství v podobě adaptéru s Bluetooth za 59 dolarů (dostupný v příštím roce), pomocí kterého klávesnici připojíte k Surface bezdrátově a budete moci např. hrát hry v pohodlí svého křesla. A kdyby vám chyběl port pro síťový kabel, budete moct sáhnout po externím adaptéru do USB.

 

Kvantum hudby

Klávesnice budou jedním z mnoha druhů příslušenství. Zřejmě se dočkáme různých typů připojitelných obalů. Microsoft představil obal, který se bude zamlouvat hudebním fanouškům. Prostřednictvím ovládacího panelu lze mixovat hudbu v reálném čase, přidávat nástroje a zvuky atp. Místo klávesnice k Surface připojíte specializovaný panel. Toť jedno z hlavních sdělení.

Konkrétně zmíněný hudební panel není pouhým konceptem, ale normálně půjde do prodeje v říjnu a bude kompatibilní s produkty Surface 2, Surface Pro a Surface 2 Pro. Oč kráčí, vám vůbec nejlépe přiblíží video níže. Krom jiného se dozvíte, proč dotekový panel (hledejte v tom narážku na iPad) není pro ovládání nástroje na zpracování hudby ideální. Neotřelý kus příslušenství si vysloužil vlastní webovou presentaci na www.surfaceremixproject.com. Určitě tam zavítejte.

Surface 2: více novinek než u varianty Pro

Zatímco minulý rok se do popředí dostal dříve dostupný Surface s procesorem ARM, tentokrát byl při představování až druhý v pořadí. Pro něj opět platí, že vypadá podobně jako zařízení první generace, oproti němu je však o fous tenčí, lehčí, ve stříbrné variantě a také si výrazně výkonově polepšil. Procesor od ARM v podání Nvidie byl nahrazen novější řadou Tegra 4. Díky tomu bude zařízení až čtyřikrát rychlejší.

Na obrazovku bude radost pohledět, protože rozlišení se zvedlo. Teď má Surface s Windows RT dokonce full HD obrazovku. Více výkonu ještě neznamená nižší výdrž. Novinka vydrží o zhruba 25 % delší dobu při běhu na akumulátor. Když budete přehrávat video, dostanete se na nějakých deset hodin, což zní slušně. Při normální práci se vyšvihnete třeba až na dvanáct hodin.

Surface Pro 2

K přenosům dat využijete port USB 3.0. Jako vždy Microsoft k tabletu přihodí Office RT, tentokrát avšak včetně Outlooku. Přední kamera s rozlišením 3,5 Mpx se bude hodit pro volání ve Skype. Surface 2, který ztratil přídomek RT, se dočkal mnohem větších úprav než Surface Pro 2.


Surface 2 Surface Pro 2
Velikost 10,6“ 10,6“
Rozlišení obrazovky 1080p 1080p
Multitouch 5 doteků 10 doteků
Procesor Tegra 4, 1,7 GHz, 4 jádra Core i5-4200U. 1,6 GHz, 2,6 GHz s TB
Úložiště 32 GB, 64 GB 64 GB, 128GB, 256 GB, 512 GB
Operační paměť 4 GB 4 GB – 8 GB
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n 802.11 a/b/g/n
Bluetooth 4.0 LE 4.0 LE
Porty microSD, USB 3.0, HD video výstup microSD, USB 3.0, mini DisplayPort
Výdrž při běžné práci 12 hodin 42 Wh (jiný údaj není k dispozici)
Výdrž při přehrávání videa 10 hodin 7 hodin
Kamery 3,5 Mpx vepředu, 5 Mpx vzadu, záznam videa v rozlišení 1080p s rozlišením 720p zepředu i zezadu
Senzory světelný, akcelerometr, gyroskop, magnetometr světelný, akcelerometr, gyroskop, magnetometr
Zdroj 24 W 48 W, 5 W pro nabíjení skrze USB
Operační systém Windows RT 8.1 Windows 8.1 Pro

Dostupnost druhé generace Surface

Obě tabletové novinky si mohou lidé na vybraných trzích předobjednat od 24. září za cenu, která začíná na 449 dolarech v případě Surface 2. Vybírat si budou ze dvou verzí, přičemž první má 32GB úložiště a druhá 64GB.

Pak tu máme Surface Pro 2, jenž s cenou začíná na 899 dolarech a bude k dispozici v 64GB a 128GB variantě se 4 GB operační paměti. To není všechno. Existovat bude rovněž verze s 8 GB operační paměti, kterou doplní buď 256 GB, anebo 512 GB velké interní úložiště. Můžete si být jistí, že za masivní hodnoty si náležitě připlatíte. Pokud má někdo malý zájem, případně hluboko do kapsy, může sáhnout po původním Surface RT. Ten bude nadále prodáván za 349 dolarů.

Mezi prvními dvaadvaceti státy, kde se zařízení budou prodávat, se Česko ani Slovensko samozřejmě nenachází. Jedině, že byste si Surface dovezli z Německa, pokud to tedy za hranice nemáte daleko.

Arc Touch Mouse Surface Edition
Arc Touch Mouse Surface Edition. I tuto myš bude Microsoft nabízet

200 GB ve SkyDrive

Zatímco předobjednávky většiny nových produktů připadají na září, reálnou dostupnost Microsoft ohlásil na 22. října. V některých případech si počkáte do příštího roku. K objednávce nového tabletu zákazníci mohou očekávat rovněž 200 GB prostoru ve SkyDrive na dva roky. Podobně Google přibaluje k některým Chromebookům 100 GB místa v Google Drive. Microsoft vám ale ještě navrch přidá 60 minut měsíčně k provolání skrze Skype.

Také všichni ostatní si mohou dokoupit 200 GB kapacity ve SkyDrive. Cena byla nastavena na 2 000 korun na rok. Nadále zůstávají aktivní starší nabídky. 100 GB proto koupíte za 960 korun atp.

Zdroj: The Verge | Cnet | Surface Blog | Inside SkyDrive

Microsoft odhalil druhou generaci Surface a spoustu příslušenství

Ohodnoťte tento článek!