Microsoft Office Word: vytvořte si vlastní efektní vizitky

0

Přestože Microsoft Word není jako textový editor zcela nejlepší možností pro tvorbu profesionálních vizitek, je dostačující alternativou speciálních komerčních programů a lze pomocí něj vytvořit jednoduché navštívenek bez velkého množství grafických prvků. Vedle aplikace Word (verze 2007 nebo vyšší) budete potřebovat také připojení k internetu pro stažení šablony, speciální papír pro tisk vizitek a tiskárnu.

Výběr šablony

Spusťte Word a zvolte vytvoření nového dokumentu klepnutím na Soubor | Nový. V části Šablony na webu Office.com z nabídce šablon vyberte Vizitky. Zvolte návrh, který vám nejvíce vyhovuje, označte ho a klepněte na tlačítko Stáhnout v pravém sloupci. Otevře se dokument se sadou vizitek, se kterými můžete dále pracovat.

Vložení textu do vizitek

Texty jsou rozmístěny v blocích a klepnutím je můžete upravovat podle svých potřeb. Výhodou je, že změny se budou projevovat současně u všech vizitek. U některých šablon je bohužel výjimečně nutné texty měnit jednotlivě. Nepotřebná pole textů můžete smazat.

 

Druh písma, barvu a velikost můžete měnit jednotlivě případně po hromadném výběru pomocí myši a klávesy Ctrl na záložce Domů nebo v rámci celého dokumentu na záložce Rozložení stránky. Zde se v části Motivy nachází rozbalovací nabídky Motivy, Barvy, Písma a Efekty. Pomocí těchto voleb například změníte v celém dokumentu typ písma, aniž by to jakkoliv ovlivnilo různé velikosti připravených textů.

Vizitky v Microsoft Office Word

Volba pozadí a rozměrů

Změnit můžete také obrázek pozadí vizitky a dodat tím své vizitce úplně jiný vzhled. Obrázek si připravte předem. Pak na záložce Nástroje obrázku | Formát, která se zobrazí po označení celé vizitky, klepněte na ikonu Změnit obrázek a vložte nový obrázek. Doladit barvy a efekty obrázku můžete vhodnou kombinací voleb Automatické opravy, Barva a Grafické efekty, které naleznete na stejné na stejné záložce.

Občas nemají vizitky standardní velikost a je nutné jejich rozměry přizpůsobit. Na záložce Zobrazení si nejprve zapněte si Mřížku a Pravítko. Rozměry vizitek pak můžete upravit podle mřížky tažením za okraje.

Vizitky v Microsoft Office Word

Tisk

Máte-li veškeré úpravy hotovy, můžete přikročit k vytištění. Před tiskem si na záložce Zobrazení volbou Rozložení při tisku zkontrolujte, jak budou vizitky vypadat. Dejte dobrý pozor na nastavení všech voleb tiskárny a předtím, než spustíte tisk více kopií, vytiskněte jeden kontrolní výtisk. Ve výtisku si prohlédněte, zda odpovídají barvy a vizitky si přeměřte.

Volbou vhodného papíru, například tvrdšího fotografického, dosáhnete velmi dobré kvality vizitek. Můžete vyzkoušet také tisk na speciální vizitkové archy, z nichž stačí vizitky podle strojových perforací vylomit a nemusíte je vyřezávat nebo stříhat.

Šablony na internetu

Chcete-li vyzkoušet více šablon, než které nabízí česká lokalizace Wordu, otevřete stránku www.microsoft.com. V nabídce klepněte na Downloads a vyberte možnost Office templates. Na další stránce do vyhledávacího pole zadejte text business cards templates zatrhněte Word a klepnutím na tlačítko Search vám portál najde spoustu dalších šablon pro vizitky, které už stačí jen stáhnout a otevřít v aplikaci MS Word.

Pořadí prvků

Nedaří-li se vám označit obrázek nebo celou vizitku, musíte nejprve přenést textové bloky dozadu. Označte texty vizitky a klepněte na jejich ohraničení pravým tlačítkem myši, v nabídce Pořadí zvolte příkaz Přenést dozadu. Tím dostanete možnost označit obrázek pozadí a změnit jej. Po úpravě obrázek stejným způsobem posunete dozadu za text.

Ohodnoťte tento článek!