Microsoft oficiálně dokončil Windows Phone 8 GDR3. Aktualizujte ihned

0

Microsoft oficiálně odhalil novinky ve Windows Phone 8 GDR3. Dlouho jsme spekulovali o tom, co třetí malá velká aktualizace přinese. Samozřejmě, že se velká část drbů nepotvrdila. Redmondští nejasnostem zatnuli tipec. Zrekapitulujme si novinky, nyní podle oficiálního přehledu:

 • Podpora rozlišení 1080p. Full HD je určeno zařízením s pěti a šestipalcovou obrazovkou. Nabídne jim další sloupec s dlaždicemi.
 • Podpora čtyřjádrových procesorů Qualcomm Snapdragon 800. Více výkonu oceníme zejména ve větších telefonech.
 • Režim pro řidiče. Když nastoupíte do auta a telefon se automaticky spáruje a daným zařízením skrze Bluetooth, přepne se do režimu, kdy vás nebude obtěžovat s notifikacemi. Lze vybrat potlačení hovorů a SMS. Režim spustíte i ručně. Volitelně určíte automatické odpovědi.
 • Více podpory pro zrakově postižené uživatele. Obsah bude snazší číst, současně uslyšíte oznámení o nízkém stavu akumulátoru nebo příchozím hovoru. Telefon se vám bude lépe ovládat.
 • Snazší sdílení internetu. Chcete se přes telefon připojit k síti? Když Windows Phone spárujete pomocí Bluetooth s Windows 8.1, bude sdílení dostupné ihned, bez zadávání hesel nebo vytahování přístroje z kapsy.
 • Vlastní tóny pro oznámení. Konečně můžete zvolit, jak má znít příchozí zpráva, upomínka atd.
 • Uzamknutí polohy obrazovky. Když ležíte v posteli, natáčí se obrazovka obvykle na špatnou stranu.
 • Správa úložiště. Předchozí vydání systému automaticky maže dočasné soubory, když je to potřeba. Teď to můžete udělat ručně, pokud jste ze zabraného prostoru nervózní.
 • Ukončování uspaných aplikací. V přehledu s uspanými aplikace můžete křížkem zcela neomylně poslat aplikaci k ledu. Příště ji bude čekat studený start.
 • K Wi-Fi se lze připojit během prvního nastavení telefonu. K obnově dat ze zálohy proto nebude využíván váš datový tarif. Což rádi uslyší především ti, kteří si data u operátora neplatí.
 • Spolehlivější připojení příslušenství přes Bluetooth.

Novinek zase tak málo není a nějak to s nimi do jara, kdy mají přijít Windows Phone Blue a završit tak osmnáctiměsíční vývojový cyklus platformy, jistě nějak doklepeme. Momentálně vás bude hlavně zajímat, kdy si GDR3 osaháte. Aktualizací budou vybaveny nové přístroje. Stávající uživatelé si počkají na výrobce telefonů, případně mobilní operátory, až vydání schválí. Buď jak buď, software je již hotový.

Tip: Windows Phone 8.1 možná ztratí tlačítko Zpět a navštíví až 10palcová zařízení

Microsoft bezezbytku naplnil, co přislíbil s novou strategií. O novinkách dopředu nehovoří a představí nám je až ve chvíli, kdy práce dokončí. To se stalo i tentokrát. Distribuci prakticky moc nebrání. Až na dva zmíněné subjekty. Pokud se vám nechce, čekat, až se operátor či výrobce zařízení uráčí vám nový software naservírovat, můžete vstoupit do programu pro vývojáře.

S vysokým rozlišením na obrazovku nacpete více dlaždic
S vysokým rozlišením na obrazovku nacpete více dlaždic

Získejte aktualizaci okamžitě

Před vydáním Windows Phone 8 Redmondští slibovali, že zájemci budou moci obejít operátory a instalovat nové verze operačního systému i bez jejich schválení. To se nestalo. Možná se báli případného narušení vztahů. Takže vymysleli vskutku chytré řešení.

Zájemci si nový software vyzkouší bez dalšího zdržování a operátoři se přitom nenaštvou, že si každý běžný uživatel bude užívat nových Windows Phone, a proto nebude přemýšlet o novém telefonu. Nestačí totiž, abyste zmáčkli jedno tlačítko. Aktualizace je k okamžité instalaci dostupná lidem, kteří svůj účet Microsoft registrovali jako účet pro vývojáře. Za přítomnost ve Windows Phone Dev Center zaplatíte 19 dolarů ročně, což není žádná velká suma.

Ještě k tomu ale existuje alternativní bezplatná cesta. Stačí, abyste se přihlásili skrze zdarma dostupný nástroj Windows Phone App Studio a váš účet Microsoft bude označen jako vývojářský. Poslední možností je mít telefon odemčený pro vývoj.

 

Až jednou z nabízených cest dojdete na konec, pokračujte instalací aplikace Preview for Developers do vašich Windows Phone. Nástroj spusťte a pomocí průvodce dokončete proces. Posléze můžete přejít do nastavení smartphonu a zkontrolovat dostupnost aktualizací. Bude vám nabídnut upgrade na Windows Phone 8.0.10512.142. Dále písničku znáte.

Řídíte? Pak oceníte potlačení notifikací
Řídíte? Pak oceníte potlačení notifikací

Rizika upgradu

Stáhnete si čistě kostru, čili samostatný systém, ale bez jakýchkoli ovladačů a vylepšení, které mohou v budoucnu poskytnout výrobci zařízení. Žádný upgrade systému není sám o sobě bez rizika. V tomto případě se navíc dále vystavujete možnosti, že ztratíte záruku. Aby byla instalace úspěšná, musíte mít již Windows Phone 8 GDR2 (8.0.10327.77). Ten již má většina uživatelů, ale je dobré to zmínit a verzi systému si pohlídat.

Dále mějte na paměti, že z poslední verze systému nelze přejít zpět na starší. Jakmile aktualizaci nainstalujete, budete s ní muset vydržet, i kdyby ve vašem případě neprokázala dobrou stabilitu. Naštěstí první vlaštovky, co upgrade provedly, potvrzují dobrou odladěnost aktualizace GDR3. A co vy? Aktualizujete, nebo si raději počkáte na oficiální distribuci pro vaše zařízení s dlaždicemi?

Stažení aktualizace již máte na dosah
Stažení aktualizace již máte na dosah

Zdroj: Windows Phone Blog

Ohodnoťte tento článek!