Microsoft opouští šéf divize Windows, kontroverzní Steven Sinofsky

0

V noci se stala hodně překvapivá událost. Z Microsoftu dobrovolně odchází jeden z nejvýraznějších ředitelů, Steven Sinofsky. (To je ten, co vypadá trochu jako Bruce Willis.) Aktuálně vedl divizi Windows a projekt Surface, dva nejodvážnější letošní produkty Redmondských.

V oficiální zprávě Microsoftu se šetří detaily. Steve Ballmer poděkoval Sinofskymu za dobrou práci, která léta prováděl. Sinofsky byl zase vděčný, že mohl dělat v tak úžasné firmě. Klasika.

Steven Sinofsky opouští Microsoft
Steven Sinofsky na konferenci Build, foto: Microsoft

Magazín The Verge získal zpověď tajných zdrojů z Microsoftu, kteří tvrdí, že za odchodem stojí jeho výbušná povaha. Přestože byl úspěšný on i jeho produkty, byl agresivní na podřízené a nepřál si ve Windows věci, které by mohly ohrozit prodeje. Dobře se svým týmem nevycházel.

Sinofsky podal výpověď s okamžitou platností. Jeho místo zastoupí dvě ženy. Julie Larsonová-Greenová, která povede softwarový a hardwarový vývoj. Dosud se starala např. o uživatelské rozhraní Windows a Office, často jsme jí vídali na konferencích. Tami Rellerová bude kromě šéfování financí a marketingu dohlížet ještě na obchodní záležitosti Windows.

 

Steven Sinofsky nastoupil do Microsoftu v roce 1989 jako softwarový inženýr. První jeho větší úlohou bylo řízení vývoje Office 95 a 97, u pozdějších kancelářských balíčků 2000, XP, 2003 a Office 2007 už vedl celou divizi. Pak naskočil k Windows, kde dohlížel na start systému Vista, a pod jeho plným vedením Microsoft vydal Windows 7 a Windows 8.

Je pravděpodobné, že Sinofsky svůj odchod plánoval dlouho dopředu, ale nechtěl odcházet před startem takto důležitých novinek. Vypadalo by to podezřele. Vzhledem k tomu, jak se Windows vyvíjejí a spojují s ostatními produkty (Office, SkyDrive, Outlook, Xbox, Windows Phone…), musel by Sinofsky pracovat s ostatními divizemi a hledat kompromisy. S jeho povahou by to zřejmě nešlo.

Zajímavou náhodou je, že z podobných důvodů z Applu odešel Scott Forstall, šéf iOS. Také to nebyl týmový hráč.

Ohodnoťte tento článek!