Microsoft opravuje Windows 10, ale nechce se nám s tím svěřit [komentář]

0

Když jsem recenzoval Windows 10, která byla pro širokou veřejnost formou bezplatného upgradu dostupná od 29. července 2015, doporučoval jsem, abyste zatím nepřecházeli. Za tím si stojím. Uvedl jsem, že Desítky ještě potřebují zrát a že za pár měsíců budou přinejmenším vyřešené technické chyby a menší nedodělky. To se potvrzuje, neboť dnešní verze Windows 10 je lepší než ta z přelomu prázdnin.

Během relativně krátké doby se stihlo vyřešit dost potíží a rovněž vyšly nové ovladače. Současně se ale ukázalo, že ne každá aktualizace situaci zlepšuje. Stalo se to, že se některým uživatelům po aktualizaci spíš přitížilo. Jednou např. došlo k potížím s aktualizacemi aplikací skrze Windows Store. Prostě se nestahovaly. Postižení uživatelé se sice své opravy dočkali, každopádně však platí, že se Microsoft teprve adaptuje na nový vývojový cyklus.

Kontextové nabídky ve Startu již nevypadají jako ve Windows 8
Kontextové nabídky ve Startu již nevypadají jako ve Windows 8

Nadlidský úděl Microsoftu

Práci mu nezávidím, protože jednak opravuje chyby ve stabilní variantě Windows, jednak vyvíjí verze nové a dodává je k otestování členům programu Windows Insider. Dostává zpětnou vazbu za dvou front. Do toho všeho vyvíjí řadu aplikací, které ale mohou aspoň teoreticky běžet jak ve stabilních, tak rozpracovaných verzích Desítek. Protože lze aplikace aktualizovat pružněji, nejdříve dostanou do rukou nové verze testeři, pokud se však změny osvědčí, putují vylepšené aplikace k uživatelům stabilních Windows 10.

 

V tomto případě se tedy nečeká na vydání nové řady Windows 10. Když to sečtete, existuje spousta různých konfigurací Windows (různá sestavení v kombinaci s odlišnými verzemi aplikací), takže najít všechny chyby je nadlidský úkol. Do toho musíme započítat též kombinace hardwaru. Co Microsoft na rozdíl od aplikací neaktualizuje každý týden, je jádro systému systémové funkce. Jak bylo řečeno, tyto novinky dostávají nejdříve Windows Insiders a koncovým uživatelům je po několika měsících vývoje nadělen celý balík otestovaných novinek.

Je to příliš jednoduché? Ani stabilní verze Windows není neměnná. Teoreticky by Redmondští se všemi novinkami mohli počkat na vydání další nové řady Desítek, k čemuž v nejbližší době dojde patrně během listopadu, ale očividně to tak není. Pokud totiž systém používáte, všimnete si menších novinek, které jsme od července doteď obdrželi. Ve výsledku se Microsoft potýká se změnami kódu na všech frontách a udržet pohromadě komplexní vývoj něčeho tak základního a současně kolosálního, jako je robustní operační systém, to chce odvahu.

Dnes lze vypnout zobrazení v konverzacích
Dnes lze vypnout zobrazení v konverzacích

Problémy Windows 10 postupně mizí

Někteří si vzpomenete, jak jsem začátkem září poukazoval na věci, které dokazují, že Microsoft systém nestihl dodělat. K těmto reliktům z minulosti patří především kontextové nabídky a nesourodá terminologie. Nevím přesně, kdy k tomu došlo, ale od určité doby se ve Windows 10 aspoň v nabídce Start již nenachází podoba nabídek z Windows 8. Když klepnete pravým tlačítkem myši na nalezený program, protože ho např. chcete připnout ke Startu, uvidíte dnes již nabídku konzistentní s ostatními nabídkami v novém prostředí nabídky Start.

Např. nabídka s položkami správy napájení je sice tmavá, ale v kontextu jde jen o správný výběr barvy. Jinak hledíme na stejně vypadající nabídku. Podobných vylepšení si můžeme všimnout napříč systémem. Jestliže jsem nebyl šťastný z toho, že nelze vypnout OneDrive (dočasné zastavení synchronizace se jednoduše někdy hodí), opět jde o problém zanechaný v minulosti. Pošťák standardně zobrazoval e-maily seskupené do konverzací. Již nějakou dobu v něm ale najdete možnost, jak tuto funkci vypnout.

OneDrive v červenci ukončit nešel
OneDrive v červenci ukončit nešel

Co je nového? To nepotřebujete vědět

Jak jsem předesílal, že Microsoft vyřeší naše výtky, postupně se to opravdu děje. Jenže se v souvislosti s tím objevil jiný nešvar. Firma nedává vědět, že je něco nového. Neustále k našim počítačům a tabletům vysílá novinky, ale málokdy k tomu řekne něco víc. Obvykle se musíme spokojit s tím, že tato aktualizace a tato nová verze programu opravují chyby a zlepšují uživatelský zážitek. Stačí se podívat na dosud vydané aktualizace.

Nic než generický popis. Občas vyjde najevo, že byl opraven konkrétní problém, ale komplexní přehled novinek chybí. Přitom je jasné, že některá z dosud uvolněných aktualizací musela předělat zmíněné kontextové nabídky, zatímco jiná přidala do OneDrivu možnost klienta vypnout. Podobná situace panuje u aplikací. Pokud neprolézáte s každou aktualizací nastavení, nemáte moc možností si všimnout, že např. přibylo vypnutí zobrazení e-mailů v konverzacích.

Další věcí je, že ne každý čte seznamy změn v obchodech. Chce to aktivně upozorňovat na novinky, podobně jako to dělá řada aplikací od třetích stran. I v desktopovém Skypu se po aktualizaci ukáže krátký přehled vylepšení, byť se v posledních měsících vývojáři omezili na opravování chyb a optimalizace.

Někde samozřejmě stále lze na relikty z minulosti narazit
Někde samozřejmě stále lze na relikty z minulosti narazit

Nemyslím si, že by Microsoft mlčením komukoli prospíval. Frustrovaní lidé jednoduše nezjistí, že se situace zlepšila. Přitom by tato sdělení pomáhala dotvářet dobrou image firmy. Microsoft tento přístup praktikuje již nějakou dobu. Možná se bojí, že by někdo začal rozebírat seznamy opravených chyb. Mlčení mi ale jako řešení nepřipadá. Některým rýpavým otázkám se jistě vyhnul, ale jiným kvůli tomu bude čelit.

Můžeme souhlasit s tím, že běžný uživatel nepotřebuje znát číslo verze softwaru a nemusí vědět, co všechno bylo opraveno. Většina lidí to opravdu sledovat nebude. Co ale nadšenci, kteří se chtějí dozvědět něco o aktualizacích, které si nainstalují do počítače? Co když chceme jenom vědět, jestli dostaneme nějakou novou funkci? Netransparentnost důvěryhodnosti nepřidá a záměrné utajování informací vyhlíží jako velice podivná praktika. To je voda na mlýn uživatelů, jimž se nelíbí, že nelze vypnout aktualizace. Kdybychom měli představu o obsahu, aspoň někoho by to uklidnilo.

Takhle vypadá popis každé aktualizace pro Windows 10
Takhle vypadá popis každé aktualizace pro Windows 10

Ohodnoťte tento článek!