Microsoft chce sjednotit Outlooky. Poběží v nich webové miniaplikace

11

Co se poštovních klientů týče, Microsoft má v portfoliu zmatek. Většina pošťáků se nazývá Outlook, ovšem jedná o různé produkty. Na Outlook Express se už zapomnělo, plnohodnotný Outlook máme patrně nejvíce spojený s Windows. Platí ostatně za nejkonzervativnějšího klienta, který je oblíbený u starších lidí, kteří si na něj zvykli, mladší lidé se přes jeho složitost nepřenesou. Jedná se o stálici, jež se dlouhé roky téměř nemění.

Microsoft složitost místo nového klienta zkouší řešit zjednodušeným pásem karet. Jako moderní a elegantní e‑mailový klient naopak působí Outlook pro macOS, jenž platí za úplně jiný produkt. Pak existují ještě Outlooky pro Android a iOS, nad rámec toho Microsoft navíc poskytuje vlastní plnohodnotné e-mailové služby s podobnými názvy. Outlook.com je freemail pro spotřebitelský trh, Outlook Web App platí za jeho alternativu pro podniky.

Určité kroky ke sjednocení jsme už zaznamenali. Obě webové služby z uživatelského pohledu nabízí stejné prostředí a funkce, ale také využívají stejnou infrastrukturu. I v rámci Office Microsoft dříve podnikl snahu o sjednocení kódu. Jak si všiml Tony Redmond, Redmondští teď pracují na dalším sjednocení, které se dotkne všech Outlooků. Firma o tom skrze své zástupce promluvila na konferenci Ignite 2020 v rámci prezentací The Evolution of OutlookDelivering a better, more innovative Outlook faster than ever.

Nové funkce pro všechny Outlooky

Tím, že Microsoft sjednotí architekturu Outlooků, dlouhodobě ušetří, přitom nabídne konzistentní uživatelský zážitek. Bez ohledu na platformu budete vědět, co vám Outlook může nabídnout. Navíc se do klientů nové funkce dostanou rychleji. Jednotná architektura se netýká pouze e-mailu, ale celého balíku Office. Do Outlooku vplouvají funkce pro psaní z Wordu a tento trend bude pokračovat.

Nakonec by uživatelské prostředí poštovních klientů mělo být postavené na technologii React a pojítkem s okolním světem se stane Microsoft Sync Technology. Podle Microsoftu je velice rychlá. Co se první zmíněné technologie týče, přechod webových Outlooků na React dle výrobce vyústil mj. v až 8× rychlejší načtení zprávy a přitom se oproti dřívějšímu stavu téměř 6× snížily požadavky na paměť.

Outlooky pochází z různých časů a jsou postavené na různých technologiích Zdroj: prezentace: Microsoft | foto: Petr Urban / Cnews

Jestliže jste popis vize výše pochopili tak, že se některé klienty výrazně změní, nebude to zřejmě ten případ. Zdá se, že Microsoft webový Outlook považuje za vlajkovou loď, neboť de facto vezme některé jeho funkce a ty „napasuje“ na stávající klienty. Říká tomu Outlook on the web Powered Experiences (OPX). Pro původně webové funkce využije webové jádro používané Edgem, takže v klasických klientech v některých případech doslova poběží vložené webové minaplikace.

Jak na webu, tak např. v Outlooku pro Windows tedy funkce bude tvořit stejný kód. První takovou přidanou funkcí z webu (miniaplikací, chcete‑li) bude hledání místností pro plánování schůzek. Díky uvedené koncepci se další případní úpravy funkce hned přepíší do ostatních klientů. Časový plán pro kompletní sjednocení klientů Microsoft nezveřejnil, lze ale předpokládat, že půjde o dlouhodobý projekt.

Microsoft o Outlooku na Ignitu 2020

Zdroj: Ignite 2020 (1, 2) via Petri

Microsoft chce sjednotit Outlooky. Poběží v nich webové miniaplikace
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. V praci pouzivam Outlook Web App a docela v pohode, emailovy klient na Outlook.com taky povazuju za slusny a nemam problem ani s Outlookem na Androidu. Za to Outlook 2019 na Windowsech, ktery jsem byl chvili nucen pouzivat, to je teda peklo.

 2. Viděl jste někdy Urbane opravdu konzervativního groupwarového klienta – Lotus Notes? 🙂

  Konzistentní uživatelský zážitek z mizejících oken, ztracených/neviditelných mailů a nefunkčního hledání nabízí MS Vyhlídka už od verze 2016. Poslední jakžtakž normální byla 2013. Pokud chce MS tento zážitek ještě vylepšovat, asi by nebylo od věci nakoupit hromničky a pojistit se na životě.

  • Proboha jen nedavat zpatlanec Lotus Notes co umi vsechno a nic soucasne jako priklad funkcniho nastroje. Lotus Notes uz davno mel skoncit v propadlisti dejin. Vecne to keca neco o cekani na operacni system a pritom je to jen vnitroaplikacni zalezitost. Pomalej kram co zere mraky pameti, aspon ze uz neni nutne pouzivat kazdych par minut utilitu killnotes.

   O zadnych mizecich emalech a oknech v Outlooku nevim.

   • Mně ten „zpatlanec“ vždycky fungoval, a to i v dobách jednojádrových desktopů. V gigu pošty našel vžy bezpečně vše, na rozdíl od Outlooku, který musím používat dnes, a který dokáže divy – nenajít existující mail, nebo naopak najít mail, který v běžném pohledu do schránky neexistuje. O srandovních potížích při předávání mailů v rámci exchangovských clusterů ani nemluvím, na to jsem si už dávno zvyknul – dělá to dokonce i EXO. 😁 Zparchantělý PST soubor, exkluzivně otevíraný Outlookem, to je taky dílo. A online archiv v EXO, to je za trest.

    BTW, s Lotusy se to musí fakt umět…

    • S tim hledanim v Lotusech to vidim skoro kazdy den. V LN vecne nikdo nedokaze emaily dohledat. Tebou popisovany problem s hledanim muze byt zpusoben tim, ze Outlook samotny nehleda ve zpravach ale pouze ve FullText indexu. To lze vyresit pouzitim addonu pro pokrocilejsi hledani.

     1GB posty? Lol, muj Outlook ma pres 10GB.

     Ne ze by byl Outlook dokonaly, mam taky dlouhy seznam nedostatku. Ve skutecnosti ho MS podledni roky spis zhorsuje … .

     • V LN jsem s hledáním problém neměl nikdy – ani v databázích o velikosti vysokých desítek GB. Naopak u Outlooku je problém asi s přetečením nějakého bufferu, protože omezení hledání na menší subset/množině následně zafunguje. Bohužel se nikdy neobjeví žádná chybová hláška.

      1GB jsem uvedl jako příklad, protože to je naprosto běžná velikost nijak nevybočující z řady.

      No ale aspoň souhlasíš s mým tvrzením, že Outlook se zhoršuje.

      • Ja se pridam.. a co se od MS, co se ty Sw stranky nezhorsuje?
       Mozna tak nova konzole, ale to je HW 🙂
       Z meho pohledu, pokud se bavime jen o blbych officech, tak od cca 2010 to jde porad dolu..