Ještě větší rozpuk hraní na PC? Čekají nás nejen Gears 5, ale i Halo 6 [komentář]

Po letech si budeme moct na počítačích zahrát Halo! Že by to se hraním na PC bylo už jen lepší?

1
Halo Infinite

Za oceánem se opět rozjela velkolepá E3, takže všechny kanály, které obvykle pokrývají témata ze světa IT, se věnují hrám. Také si přisadím. Microsoft dlouhodobě prohrává se Sony v tom, jak se jeho konzole prodávají. S čísly prodaných kusů se už chlubit dávno přestal, ale podle posledních informací PS4 překonává Xbox One v poměru 2:1.

Jenže Microsoft má jednu výhodu – druhý ekosystém. Existuje snaha propojit hraní na počítačích s Windows 10 a konzolích, takže hry např. mohou umožnit hraní na druhé platformě, aniž byste si museli zvlášť kupovat druhou kopii pro danou platformu. Pokud pro ni ovšem titul vyšel. Z hlediska možností hraní her žijeme v úžasné době.

Jak jsem naznačil, od vydání Desítek počítače jako herní zařízení nejsou tak opomíjené samotným Microsoftem. Blýská se na ještě lepší časy? Že vznikne další díl Gears of War, jsme čekali. (Jen ne, že na výrobním pásu ztratí „of War“.) Zatím poslední titul vyšel i pro Windows, takže v případě „pětky“ se už v tomto ohledu překvapení nekoná. Jen můžeme mít dobrý pocit z toho, že se na počítače nadále nezapomíná.

Rozpuk hraní na PC

Kromě Gears 5 si však s myší a klávesnicí zahrajeme také Halo 6. Pokud si to nepamatujete, na osobních počítačích vyšly jen první dva díly, takže někteří z nás dodnes neví, jak dopadne trojka a co se stane po ní. Spolu s řečmi, že hraní je pro Microsoft důležité a že fanoušci a fanynky si epický sci-fi svět užijí na počítačích, jsme dostávali maximálně bokovky jako Halo Wars nebo jednohubky jako Halo: Spartan Assault.

Jenže jsme chtěli zažít další plnohodnotné dobrodružství Mastera Chiefa a Cortany! Halo jako střílečka se na počítače výborně hodí, jeho případné nevydání na této platformě může být jen politickým rozhodnutím. (Lze přitom chápat, že vysoká míra pirátství vydávání her nepřeje.)

Protože Xbox nevlastním, netuším, jaký je stav série. O Halo 5 pouze vím, že kritika k němu nebyla tak příznivá jako k minulým dílům, byť dosahuje velice dobrých 84 bodů na Metacritic. Teď ale píši o kampani, jež byla podle všeho odfláknutá, nikoli o multiplayeru, který mě zcela míjí. Mimochodem, na PC vyšel aspoň Halo 5 Forge, tj. editor map. To už bylo jako facka do tváře.

Rozpuku předcházela frustrace

Ačkoli si nedělám iluze, že se ještě někdy na počítačích dočkáme doplnění alespoň hlavních dílů série, které jsme si ve Windows zahrát nemohli, tj. Halo 3, 4 a 5, návrat na počítače v podobě šestého dílu bez číslovky v názvu je dobrým znamením. Podobně jako Halo po druhém dílu to kdysi testosteronový Gears of War kvůli mizerným prodejům na počítačích zabalil po prvním díle.

V roce 2016 nicméně vyšel čtvrtý díl začínající novou kapitolu a počítače (s Windows 10) nevynechal. Dočkali jsme se i remasterované „jedničky“, jen „dvojku“ a „trojku“ ve Windows nejspíš už nikdy neuvidíme. Nežijme ale v minulosti, když budoucnost má být růžová. Před dvěma roky nás Phil Spencer, šéf Xboxu, přesvědčoval, že je ptákovina, aby Halo 5 dorazilo na počítače. Teď je rok 2018 a bylo potvrzeno, že Halo 6 na počítačích vyjde.

Mimochodem, připadá vám, že oznamovací trailer na Halo 6 je naneštěstí o ničem? Nezdá se vám to. Spencer o Halo s podtitulem Infinite řekl, že půjde o největší dobrodružství Mastera Chiefa za záchranu lidstva. O hře ale reálně nic nevíme – byl by ovšem šok, kdybychom nedostali do pařátů střílečku – a zmíněné video mělo být primárně ukázkou nového enginu Slipspace.

E3 2018: Microsoft už pracuje na novém Xboxu a připravuje i streamování her

Gratuluji, ale po tomhle se má někdo na hru těšit? Hru jsme v ukázce zkrátka neviděli a radost z toho, že Halo vyjde zase na PC, se rázem mění ve smíšené pocity. Ale teď vážně, určitě nakonec půjde o dobrou věc se zajímavým příběhem. I kdyby ne, nevadí, nejde totiž o Halo, ale o hry obecně.

Oživení hraní na počítačích? Nic nového

Naděje, že další dobrá hra od Microsoftu vyjde i na počítačích, je solidní. V případě Microsoftu jsme ovšem slyšeli nemálo slibů o tom, že to se hraním na počítačích myslí už fakt vážně. Např. v roce 2007 šlo o iniciativu Games for Windows – Live. Její součástí bylo zpočátku právě i Halo 2. Není bez zajímavosti, že s ním se Microsoft pokusil podpořit prodeje Windows Vista.

V tuto chvíli také Microsoft nabízí své hry v „E3“ slevě
V tuto chvíli také Microsoft nabízí své hry v „E3“ slevě

Tenhle titul nakonec komunita rozběhla i ve Windows XP, i když to kvůli technickým omezením údajně nemělo být možné. Dnes se Microsoft pro změnu pokouší propagovat svůj digitální obchod s prostým jménem Microsoft Store. Některé jeho tituly jsou proto exkluzívní pro Windows 10.

Nemám mu to za zlé, jen doufám, že mu tato snaha o podporu hraní na počítačích vydrží a že zase za pár let neuslyšíme spoustu řečí o tom, proč další Halo (nebo jiný titul) nemůže vyjít pro PC. Možná firmu k širší podpoře počítačů nutí prodejní výkon Xboxu One. To se jednoho dne může zase vrátit do předchozího stavu. Buď jak buď, do té doby se můžeme opájet pocitem, že Halo se vrátilo na počítače.

Ještě větší rozpuk hraní na PC? Čekají nás nejen Gears 5, ale i Halo 6 [komentář]
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 8 hlasů

1 komentář

  1. Osobně bych na nějakou velkou budoucnost Win10/MS Store nevěštil vzhledem k technickému stavu těchto her a osudu GfWL, které MS zavřel v době, kdy služba konečně začala tak nějak fungovat.