Microsoft před 30 lety vydal první Windows. MS-DOS dostal okna a ikonky

0

Dvacátý listopad 1985 se do historie zapsal jako den, kdy vyšla finální verze prvních Windows. Microsoft tehdy reagoval na konkurenci (především Apple) a musel vydat systém s moderním uživatelským rozhraním ovládaným pomocí myši.

Windows 1.0 jsou ale pouhou nadstavbou nad tehdy čtyři roky starém DOSu. Systém tedy spustil stejné programy, ale díky kooperativnímu multitaskingu jich mohlo běžet více současně, každý ve svém okně. Ta se navíc nemohla překrývat (až na dialogy), ale byla zobrazena vedle sebe jako dlaždice (mrk mrk).

Windows 1.0
Windows 1.0 (foto: Wikipedia)

Právě okno (windows) nakonec dalo název i samotnému systému, přestože se původně zvažovalo méně sexy jméno Interface Manager (správce rozhraní). Windows 1.01 stojí nad MS-DOSem 2.0. Vyžadují dvě disketové jednotky nebo pevný disk, minimálně 256 kB operační paměti a grafický adaptér. Pozdější 1.03 už potřebovala 320 kB paměti, ale zato měla novější MS-DOS 3.2, lepší podporu tisku, fontů i klávesnic.

 

Součástí Windows 1.0 bylo několik programů jako správce souborů MS‑DOS, Malování, Windows Writer, Poznámkový blok, Kalkulačka, kalendář, kartotéční lístky, hodiny a také jedna hra – Reversi.

Takhle vypadala prodejní krabice
Takhle vypadala prodejní krabice (foto: Microsoft)

Definitivní náhradou jsou Windows 2.0, Microsoft tento systém vydal o dva roky později. Podpora Windows 1.0 skončila až o 16 let později, přesně 31. 12. 2001. Tehdy to už ale byl mrtvý systém, který měl spoustu nástupců včetně čerstvě vydaných Windows XP.

Tip na čtení: Historie Windows: Od MS-DOS po Windows 3.0

Ohodnoťte tento článek!