Microsoft před soudem kvůli Windows Update

0

Společnost BackWeb Technologies odstartovala u federálního soudu v San Franciscu spor, ve kterém viní Microsoft, že ve svých produktech využívá patentované technologie. Mělo by jít o techniky pro přenos informací mezi vzdálenou sítí a lokálním počítačem, které Microsoft využívá ve své službě Background Intelligent Transfer Service (BITS). Ta je součástí Windows Update a dalších aktualizačních produktů.

Služba BITS se poprvé objevila v roce 2001 ve Windows XP a nachází se také ve Windows Vista, Server 2003 a Server 2008. Jejím prostřednictvím je snižována rychlost stahování souborů tak, aby nebyly omezovány další přenosy a aktualizační proces mohl bez povšimnutí běžet na pozadí. V roce 2007 představil Microsoft BITS ve verzi 3.0, která přidává charakteristiky P2P a umožňuje počítačům ve stejné podsíti vzájemné poskytování některých souborů.

Podle společnosti BackWeb by měl Micorost porušovat celkem čtyři patenty, které byly uděleny v letech 1999 až 2003. Kromě ukončení jejich využívání požaduje BackWeb také odškodnění ve výši trojnásobku ušlých zisků, protože Microsoft měl údajně při vytváření služby BITS o patentech vědět. Na dotaz, zda byly s Microsoftem vedeny rozhovory o poskytnutí licence, však společnost BackWeb nebyla schopna odpovědět.

Microsoft se zatím ke sporu nevyjádřil. V současné době se přitom o patenty vzájemně soudí se společností TomTom. Microsoft tvrdí, že porušuje osm jeho patentů, TomTom zase redmondského giganta žaluje pro porušení tří držených patentových technologií.

Zdroj: Computerworld

 

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Před půl rokem jsem kupoval notebook a dost jsem se divil, že běžně nabízí počítače s předinstalovanou Vistou, přičemž ten počítač ve své konfiguraci prostě neměl šanci tento systém utáhnout. Z mého pohledu je to ze strany výrobce dost neetické vůči neznalým uživatelům, ale soudit se kvůli tomu… inu Amerika 😉 🙂

  2. Musím říct, že Vista od Aceru je skutečně znatelně pomalejší než čistý systém, ale stejně dokonale stabilní. Když se odstraní ty tuny zbytečného balastu, které Acer dodává (nejlépe pomocí Revo Uninstaller nebo jiné podobné utilitky, která zlikviduje i pozůstatky v registru), systém se výrazně zrychlí (a to mám C2D na 2 GHz, 4 GB RAM (no, v reálu vlastně jen 3 GB kvůli nesmyslnému 32bit OS) a GF 9600M GT a přesto je to znát).