Microsoft představil Windows 10. Rozumně vyřeší krizi identity

0

Spekulace o tom, jak se budou nová Windows jmenovat, spadly do propasti. Microsoft se neuchýlil k tomu, aby číslovku zcela odebral. Nepokračuje ani v linii produktů, které mají v názvu One (OneDrive a Xbox One). Především se ale čekalo, že po Osmičkách přijdou Devítky. Microsoft ještě pár dní před uvedením říkal, že název zvažuje.

Pokračovatelem rodové linie překvapivě budou Windows 10. Redmondští se od negativního vnímání Windows 8 očividně chtějí oprostit ještě více, než jsme si mysleli. Jestliže Windows 8 byla hybridní a poháněla počítače i tablety, Microsoft chce ještě více umocnit to, že má jeden operační systém, jenž vdechne život mobilům, tabletům, počítačům, konzolím a dalším typům zařízení.

Klasické počítače opět přivítají nabídku Start
Klasické počítače opět přivítají nabídku Start

Jak při odhalení produktu podotkl Terry Myerson, výkonný viceprezident skupiny vývojový operačních systémů, nemusí to ani být zařízení s obrazovkou. Řeč je o internetu věcí a zařízeních, která se s ním pojí. Nás nicméně zajímají počítače, tablety a telefony. K cílům Windows 10 nutně nepatří, aby na každém typu zařízení bylo úplně stejné prostředí.

Přesto je nad slunce jasné, že minimálně styl zůstane zachován. Produkty naopak spojí jeden obchod. Už v minulosti Redmondští podnikli kroky ke společnému vývoji aplikací pro tablety a smartphony. Příchod nové platformy znamená, že se vývoj ještě více sjednotí a jedna aplikace bude schopná s drobnými úpravami běžet na libovolném zařízení.

Nabídka Start

Microsoft se v první řadě obrátil na podniky, které zatím hromadně přechází na Windows 7. Jak při odhalení říkal Joe Belfiore, uživatelé budou vědět, jak se všechno ovládá. Proč? Protože pokud si Windows 10 nainstalujete na běžný počítač, budete např. mít k dispozici oživenou nabídka Start. Obsahuje prvky z Osmiček, čili aktivní dlaždice, ale současně připomíná nabídku z Windows 7.

U desktopových programů tím pádem uvidíte jump listy apod. Microsoft tím odpovídá na požadavek kompatibility. Něco jsme věděli, po praktické ukázce ale známe další podrobnosti. Nabídka Start se bude zvětšovat do šířky podle toho, kolik dlaždic připnete. Výšku snadno ovlivníte myší, když chytnete horní okraj nabídky a posunete jej nahoru či dolů.

Dotyková aplikace v okně bude pro současné uživatele Windows přijatelnější
Dotyková aplikace v okně bude pro současné uživatele Windows přijatelnější

Konec schizofrenie

Právě tak by někteří mohli nazvat způsob, jakým se propojí moderní prostředí s tím starým, které na desktopech ještě nějaký ten pátek budeme používat primárně. Osmičky byly možná příliš revoluční a chtěly obrovský přechod do nové doby zvládnout v jednom kroku. Desítky naproti tomu udělají to nejlogičtější.

Nabídnou totiž moderní (dotykové) aplikace uživatelům desktopu. Pokud jste byli zvyklí na aplikace v oknech, které tažením za záhlaví k levému či pravému okraji obrazovky vyplnily vždy polovinu prostoru, právě to dostanete. Je to něco, co budou uživatelů Windows 7 znát, současně je ale Microsoft pomalu naučí používat moderní aplikace.

Nabídka s otevřenými okny, kterou vyvoláte z hlavního panelu
Nabídka s otevřenými okny, kterou vyvoláte z hlavního panelu

Ty mají své výhody. Získáte je v centrálním obchodě, běží v sandboxu, což prospívá mj. bezpečnosti atp. Takový postup zní sice jako pomalejší, ale realističtější, pokud chcete uživatele přitáhnout k Metru.

Kontrola nad okny

Velká část novinek vlastně nebudou úplné novoty, spíše jen oživení starých konceptů nebo spojování stávajících prostředí. Jednou z čerstvých věcí bude tlačítko na hlavním panelu, které vyvolá na obrazovce přehled spuštěných aplikací. Můžete se smát, že něco takového už nabídlo mnoho operačních systémů před Windows 10.

Ostatně, ve Windows jste jinou variantu přehledu odjakživa vyvolali zkratkou Alt+Tab. Tu si uživatelé vzít nenechali, takže pokus o modernější podobu ve Windows Vista selhal. Trojrozměrný přehled oken byl ještě přítomný ve Windows 7, z Osmiček však zmizel. Funkce se nazývala Flip 3D a aktivovali jste ji kombinací kláves Win+Tab.

Po připnutí aplikace ke straně obrazovky lze druhou připnout vybráním miniatury
Po připnutí aplikace ke straně obrazovky lze druhou připnout vybráním miniatury

Ještě ve Vistě ji také aktivovalo tlačítko na hlavním panelu. Uživatelé si navzdory tomu funkce buď nevšimli, nebo ji možná zabila hardwarová náročnost. Pro nezájem byla každopádně odsunuta. Podaří se prosadit jejímu duchovnímu pokračovateli ve Windows 10? Jak odhalily dříve uniklé materiály, pod náhledy oken si všimnete ještě pruhu s virtuálními plochami.

To bude další velká věc. Když už byla řeč o nabídce dostupné pod zkratkou Alt+Tab, tak i na ni vývojáři konečně sáhnou. Nezměnila se už dlouho a teď nabídne pěkné velké náhledy oken vedle sebe. A budou v ní všechna okna, ze všech virtuálních ploch, takže se mezi nimi budete moct snadno a přirozeně přepínat. Aspoň doufáme.

Nabídka pod zkratkou Alt+Tab vypadá skoro stejně jako ta, kterou vyvoláte uvedeným tlačítkem na hlavním panelu. Rozdíl spočívá v tom, že vám neukáže pruh s virtuálními plochami.

Uspořádání oken

Pokud používáte Sedmičky a těšíte se především na inovace v režimu klasické pracovní plochy, snad vás zaujme snap assist. Když okno tažením k okraji obrazovky necháte, aby vyplnilo polovinu obrazovky, zbytek oken už neuvidíte v nepřehledné hromadě pod sebou. Naopak, spatříte miniatury.

K čemu je to dobré? Když na miniaturu klepnete, vyplní druhou polovinu obrazovky. A když klepnete na další, tak se obrazovka dále rozdělí, tentokráte vezme jedné aplikaci místo na šířku. Pohodlně vedle sebe a pod sebou vyrovnáte třeba čtyři aplikace, které byste jinak ručně rovnali kdovíjak dlouho.

Snadno vedle sebe vyrovnáte třeba čtyři aplikace
Snadno vedle sebe vyrovnáte třeba čtyři aplikace

Microsoft tím plánuje usnadnit práci s více aplikacemi vedle sebe, údajně si o to uživatelé sami řekli. Funkce se nám zatím líbí, ale jestli bude funkce skutečně přínosná, si budeme muset ověřit naživo.

Po mnoha letech budou vyřešeny i drobnosti, mezi nimiž figuruje nemožnost kopírování textů do příkazového řádku. Klávesová zkratka Ctrl+V bude konečně funkční, podobně jako budete moct podržením Shiftu, eventuálně kombinace Ctrl+Shift vybrat text v příkazové řádce. To doma běžně nevyužijete, Microsoft tím dokazuje kladení důrazu na podniky a náročné uživatele.

Ústup Metra z klasických počítačů

Joe Belfiore nás rázně přesvědčoval, že na dotyk Microsoft nezanevřel. Potvrdil, že Šém momentálně Windows 10 obsahují, přestože byl v minulých sestaveních odebrán. Lidem např. připadalo složité otevírat Šém, přejít do kategorie Nastavení a pak se teprve připojit k vybrané Wi-Fi. Jenže bez nabídky Redmondští dostali další negativní zpětnou vazbu.

 

Budou tak určitě postupně měnit způsob, jakým se některé prvky dotykového prostředí ovládají a jak vypadají. Jenom musí vymyslet, jak docílit optimálního výsledku. Jedna změna se už Metra dotkla. Na tabletu jste prstem na levé straně obrazovky vyvolali nabídku pro přepínání mezi dotykovými aplikacemi.

Teď se vám ukáže stejná nabídka jako v režimu klasické pracovní plochy. Jen v náhledech najdete stále viditelná tlačítka pro zavření oken. Opět, dualita ustoupí a dvě prostředí do sebe budou lépe zapadat. Na klasickém počítači vám nikdo nebude přehnaně vnucovat Metro. Co ale bude s hybridními zařízeními, jejichž typickým zástupcem je Surface z domácí redmondské produkce?

Aktivace dotykového prostředí

Když odpojíte klávesnici a myš, operační systém se vás normálně zeptá, jestli má aktivovat dotykový režim. Pokud dotaz potvrdíte, tak např. dotykové aplikace automaticky přejdou do celoobrazovkového režimu, jak ho známe z Windows 8.

Když klávesnici s myší opět přípojíte, systém ze znovu zeptá, tentokráte jestli se má vrátit do klasického režimu ovládání. Kdyby vám tyto dotazy připadaly zbytečné, protože chcete, aby zařízení vždy zůstalo v jednom ze dvou režimů, případně se přepnulo bez dotazu, budete mít šanci předvolbu uložit, aby se příště všechno dělo podle vašich představ a bez další námahy.

Zkouška začíná dnes

Terry Myerson otevřeně vyzval nadšence, aby pomohli posíláním zpětné vazby vytvořit další verzi Windows. Microsoft tentokrát naslouchá a chce, abyste se na projektu podíleli svými nápady. Pro začátek si budete potřebovat Windows 10 vyzkoušet, abyste si na ně mohli udělat názor.

Windows 10 Technical Preview budou k dispozici dnes, a to pro osobní počítače (tj. platforma x86). Sledujte web preview.windows.com. Dřívější informace naznačily, že na tabletech a telefonech si systém vyzkoušíme později. Tak to skutečně bude. Teď si osaháme základní vylepšení, která nám Microsoft zatím odhalil.

My už víme, že systém bude obsahovat další vylepšení, která nicméně budou odhalena později. Konkrétněji až v příštím roce. V dubnu se pak bude více hovořit o univerzálních aplikacích a ještě později operační systém dorazí ve finální podobě. Což bude pravděpodobně nejdříve v polovině roku.

Zdroj: Microsoft

Ohodnoťte tento článek!