Microsoft přiznal, že nejnovější verze Windows 11 snižuje výkon počítače

20
Windows 11 krabicová verze
Windows 11 – krabicová verze
-
Zdroj: Microsoft

Windows 11 v nejnovější verzi (pod označením 22H2) způsobuje problémy s výkonem. Dochází k trhání obrazu a poklesu snímkové frekvence. Microsoft tuto aktualizaci pozastavil, ale za poslední měsíc si ji stáhlo již velké množství počítačů.

Windows 11 ve verzi 22H2 (druhá polovina roku 2022) je dostupná pro většinu zemí od září. Kromě poklesu výkonu, což je znatelné hlavně při hraní her, se objevují také typické obrazovky smrti BSOD. Problém se má vlastně týkat pouze her (vlákno na Redditu).

Nejprve se problémy objevily jen u grafik od Nvidie, což měla vyřešit nová verze aplikace GeForce Experience. Microsoft později uznal, že nová verze Windows nechtěně povoluje funkci ladění výkonu grafiky.

Tip: Microsoft plánuje novou verzi Windows každé tři roky. Dočkáme se Windows 12?

Microsoft aktualizaci pro nespecifikovanou část počítačů (těch, které Microsoft považuje v tomto ohledu za problémové) pozastavil a těm, kteří si ji již nainstalovali, vzkazuje, že problémy mohou být opraveny i pomocí aktualizace konkrétních her. Případně mohou uživatelé vrátit Windows na předchozí verzi ručně.

Jak vrátit předchozí verzi?

V Nastavení vyberte Systém, pak Obnovení a poté Přejít zpět, čímž se vrátíte k verzi softwaru bez aktualizace 22H2.

Microsoft kažopádně slibuje přinést řešení v nadcházející aktualizaci. Zda se problémy mohou týkat i Windows 10 22H2, Microsoft neuvádí.

Zdroj: Microsoft via Techspot

Microsoft přiznal, že nejnovější verze Windows 11 snižuje výkon počítače
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.15%) 13 hlasů

20 KOMENTÁŘE

  • W10 byly zpočátku taky dost šílený. W11 potřebují ještě rok, pak se to usadí.
   Funkčně to ale jde do kopru už někde od XPček, u W7 se to dalo ještě nějak poladit, ale už tam začínali funkcionality odebírat.

   • Souhlas. Pamatuju si přechod na w10 (šel jsem hned) a zazival jsem nemlich to samý jako u 11tek. Pořád nějaký problémy. Často i maličkosti. Glitchujici ms aplikace sem tam nestabilita. Poslední systém od MS, který jsem si fakt chválil byly 7ky. V podstatě bych řekl msdos, 98ky, 2000ky, případně pozdní xp, 7ky a to je vše. Se vším ostatním byly jen problémy.
    Největší sranda je, že kolega má surface od ms a člověk by čekal, že aspoň tam si pohlídaji vše. Ale prd. Stejně kontinuálně řeší problémy jak původně u w10 tak teď u w11. A to má už třetí surface. To jen ukazuje, jak je ten systém spatnej, když nelze zaručit správné fungování ani na vlastním hw.

 1. jak na čem. Na stroji s 3900X žádné problémy. A na i7 13700K naopak zrychlení, celková plynulost pohybu v OS se citelně zlepšila. Osobně mi přijde že poslední verze Win začla intenzivněji používat m.2 pcie úložiště, předtím to pořád mělo tendence čekat jako u hdd/sata ssd. I start systému mi přijde rychlejší i na stroji s 3900X – podle toho dovozuji že víc v MS zapracovali na podpoře moderních ssd pcie4. V obou strojích mám totiž stejná SSD – Crucial P5 Plus.

  • Windows jsou neuvěřitelný odpad, když člověk řeší jeho svižnost i na takto výkonných procesorech. Já mám s linuxem trochu podtaktovaný šestijádrový Skylake a abych řešil plynulost pohybu v OS, tak to ani omylem a to je tam jen nějaké obyčejné SATA SSD.

   • MMM: Jn, já mám zase W10 s Ivy Bridge a nemám sebemenší problém s rychlostí i reakcemi OS. Snad jen u některých CPU náročných her pozoruju bottleneck, a to je 10 let stará platforma. Někdy mě přijde, že asi žiju v jiným světě.

    • to je relativní. Dokud nemáte srovnání s mnohem lepším seřízeným strojem tak „je to v pohodě“. Pak vám to přijde jako stará ojetá Fabia vs nejnovější model. Tedy úplně jinde a člověk se pak těžko vrací ke staršímu stroji a výrazněji vidí problémy staršího modelu které dosud vlastně nevnímal…

   • V článku sa spomína rýchlosť v hrách, nie systému. Osobne mám skúsenosť, že linuxy bežia spočiatku svižne, ale stačí trochu zahltiť systémové zdroje napríklad viacerými bežnými aplikáciami, či viac otvorených okien v prehliadači, a začne linux tak sekať, že niekedy pomôže len tvrdý reset. Pričom v dualboote na tom istom stroji ide windows pri podobnom zaťažení oveľa lepšie.