Microsoft pro Windows 8.1 zřejmě chystá automatické škálování prvků v desktopu

0

Grafické uživatelské rozhraní je obvykle vyvíjeno s ohledem na svou dobu. Před deseti roky bylo rozlišení monitorů menší, proto ani nebyl problém používat ve Windows klasický vzhled. Ikspéčka a později Windows Vista v očích některých zbytečně plýtvala místem. Na větších obrazovkách s vyšším rozlišením se ovšem plýtvání nezdá tak patrné, spíše naopak. S klasickým vzhledem byste v takových případech dokonce možná měli problém se do malých tlačítek trefit.

Metro je v tomto ohledu nadčasové a počítá s různými velikostmi zobrazovacích zařízení a různými rozlišeními. Díky tomu vypadá dobře a prakticky stejně jak na obyčejných obrazovkách, tak na obrazovkách s vyšší hustotou bodů na palec. Dlaždice se nezmenšují s tím, jak roste rozlišení. Systém růst kompenzuje. Proto je stále příjemné se na ně dívat, nemusíte mhouřit oči. Škálování zřejmě ve Windows 8.1 převezme nadvládu také nad desktopem.

Objevilo se totiž v posledním uniklém sestavení. Microsoft by jím vyřešil dlouholetý problém a z uživatelského rozhraní by tím opět vytvořil poněkud více nadčasovou záležitost. Z toho, co aktuálně víme, bude škálování automaticky volit, jak mají být ovládací prvky a písma rozměrná. Nehotové sestavení ovšem nemusí reprezentovat chování Windows v konečně verzi, proto si soudy funkce necháme na jindy. Rádi jsme ovšem za každý pokrok.

 

S novinářem Paulem Thurrotem se shodujeme v tom, že jakýkoli automatický mechanismus bude lepší než žádný ve stávající verzi Windows 8. V ideálním případě bude systém automaticky určovat velikost prvků vzhledem ke každému připojené obrazovce zvlášť.

Omezené možnosti škálování ve Windows 8
Omezené možnosti škálování ve Windows 8

Zdroj: SuperSite for Windows

Ohodnoťte tento článek!