Microsoft prodloužil bezplatnou podporu Windows Server 2008 do roku 2015

0

Redmondští pokračují ve svém velkém roce. V tomto měsíci vydali Windows Server 2012, spousta stávajících majitelů o čtyři roky starší verze avšak jistě raději uslyší, že byla nyní prodloužena bezplatná technická podpora pro Windows Server 2008. Stále se najde více než dost zákazníků, kteří jsou se starším produktem spokojeni. Microsoft přehodnotil své původní stanovisko, kdy měla fáze všeobecné podpory skončit 9. července 2013.

Tip: Životnost Windows Vista prodloužena do roku 2017, Windows 7 přežijí až do roku 2020

Datum bylo odsunuto o zhruba rok a půl. Windows Server 2008 proto do fáze rozšířené – tedy i placené – podpory vstoupí až 15. ledna 2015. Něco podobného se nestalo poprvé ani naposled. Letos jsme byli svědky prodloužení životnosti Windows Vista a Windows 7. Původní plán počítal s tím, že bude podpora úplně zaříznuta po pouhých pěti letech. Jenže se ukázalo, že lidé neupgradují zase tak často a zastarávající Vista má stále slušný tržní podíl, byť konstantně klesá.

 

Možná se situace změní s Windows 8 a jejich nástupci. Pokud budeme mít možnost přecházet na nová Windows levně, mohli by uživatelé používat aktuálnější operační systém a nedržet se věčně toho původního. Dva výše jmenované systémy nakonec budou podporovány po dobu deseti let. Z toho půlka připadá na fázi všeobecné podpory, druhá polovina se bude týkat jen vydávání bezpečnostních záplat, nikoli úprav v chování a přidávání funkcí.

Bezpečnostní aktualizace jsou k dispozici zdarma, jiné typy nikoli. Firemní zákazníci proto mohou využít „bonusové“ placené podpory, bez níž se doma pravděpodobně obejdete. Microsoft kupodivu nedělá moc rozdílů mezi spotřebitelskou a podnikovou verzí Windows, pět let hlavní fáze podpory platí pro obě.

Windows Server 2008 se prý dočkal rozšíření v souvislosti s vydáním Windows Server 2012, nikoli díky vysoké popularitě. Mezitím se rovněž stále přibližuje konec podpory Windows XP. V dubnu 2014 Redmondští za stále populárním systémem udělají tlustou čáru.

Zdroj: ZDNet

Ohodnoťte tento článek!