Microsoft má robota, který vám přinese pivo. Otevřít a zavřít lednici mu trvá tři minuty (video)

0
Microsoft Receptionist Assistant Robot
Microsoft Receptionist Assistant Robot

Microsoft Research, výzkumná divize redmondské společnosti, představila nového humanoida nazvaného Receptionist Assistant Robot. Už název prozrazuje jeho hlavní účel, bude pomáhat recepčním vyřizovat různé úkoly. Firma věří, že robot obstará 90 % běžných rutin, zbytek zařídí člověk (jenž bude vedoucím robota), který se nebude muset hnout z recepce.

Robot zvládne konverzovat s lidmi (navíc v různých jazycích) a nosit věci. Používá hybridní mozek, část výpočtů starající se o rozpoznávání obrazu, zvuku nebo plánování pohybů běží lokálně na procesorech robota, část pak ve vzdáleném cloudu. V závislosti na optimalizaci kódu a vyvážení, kde se výpočty budou provádět, lze robota ještě zrychlit, tvrdí David Baumert, jeden z inženýrů stojících za robotem.

A že to bude potřebovat. Robotu stojícímu metr od ledničky trvalo tři minuty, než ji otevřel, vytáhl nápoj v plechovce a zase ji zavřel. Baumert to vysvětluje tím, že robot nejdříve simuluje různé scénáře pohybu, a nakonec vybere ten nejvhodnější. V současném stavu by ale bylo efektivnější, kdyby na recepci zůstal sedět robot, dělal těch 10 % rutin a zbytek úkolů včetně běhání a nošení věcí by vyřizoval člověk.

Microsoft má robota, který vám přinese pivo. Otevřít a zavřít lednici mu trvá tři minuty (video)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas