Microsoft se dařilo, ale kvůli šestimiliardovému úpisu skončil v mínusu

0

Normálně bychom psali, že si Microsoft povinně odbyl další povedený kvartál, jenže výsledky za poslední čtvrtletí fiskálního roku 2012 ovlivnilo několik jevů.

Sedm miliard ztracených dolarů

Jednak to byl odpis reklamní agentury aQuantive, kterou s velkou slávou koupil v roce 2007 za tehdy rekordních 6,3 miliardy dolarů. Konkurovat Googlu ani tak nedokázal, online divize končila pravidelně ve ztrátě a Microsoft konečně uznal, že akvizice byla bezcenná, takže si odepsal 6,2 miliardy dolarů. Protože zisky Microsoftu bývají obvykle okolo šesti miliard, bylo jasné, že tentokrát firma skončí na hraně černých a červených čísel.

Druhým faktorem bylo odložení příjmů ve výši 540 milionů dolarů kvůli novému programu Windows Upgrade Offer. Pokud si totiž od 2. června 2012 až do 31. ledna 2013 koupíte licenci Windows 7, budete mít nárok na výhodný upgrade na chystané Windows 8 za 14,99 eura. Takže aQuantive a Windows 8 znamenají téměř sedmiliardový škrt.

Ten bylo v posledním čtvrtletí 18 miliard dolarů (loni 17,37 mld.). Zisk před zdaněním byl 192 milionů, ale po odečtení všech daní Microsoft skončil ve ztrátě 492 milionů. Přitom v Q4 2011 skončil se ziskem ve výši 5,87 miliardy. To se Ballmerovi ani předtím Gatesovi dosud nestalo.

Akcie Microsoftu
I přes horší výsledky akcie Microsoftu rostou, dlouhodobě se však jejich hodnota pohybuje okolo 30 dolarů, zdroj: Google Finance

Odpisy ovlivnily i hospodaření za celý fiskální rok. Obrat byl pochopitelně vyšší: 73,7 miliardy dolarů oproti 69,9 miliardy loni. Jenže zisk klesl z 23,15 miliary na 16,98 miliardy, výnosy z akcií z 2,69 dolaru na 2 dolary.

S výjimkou divize Windows a Online Services všechny ostatní části Microsoftu rostly. Kvůli zvýšeným výdajům za Skype a platby Nokii se do ztráty dostala i zábavní divize, ale růst ostatních to pohodlně dohnal. Především byznysová divize díky prodejům Office roste až neuvěřitelně (zisk 4,1 miliardy oproti 3,7 miliardy loni).

Vzrušující poslední kvartál

Poslední čtvrtletí fiskálního roku 2012 bylo atraktivní i jinak než pohledem do účetních tabulek. Microsoft vydal Windows 8 Release Preview, v pondělí zveřejnil betaverzi Office 2013 a přesně před měsícem nás navnadil na nový mobilní systém Windows Phone 8. To jsou klíčové produkty pro příští sezónu.

Kromě toho Microsoft uskutečnil i několik zajímavých obchodů. Už dokončil nákup firemní sociální sítě Yammer za 1,2 miliardy. Za miliardu nakoupil patenty AOLu, aby pak část z nich prodal za 550 milionů Facebooku. Kromě toho Redmondští oznámili akvizici společnosti Perceptive Pixel, která vyvíjí velké dotykové obrazovky.

 

Zdroj: Microsoft

Ohodnoťte tento článek!