Microsoft se pokusil koupit Netscape

0

V polovině devadesátých let nevládl internetu Internet Explorer, ten bojoval o přežití s Netscape Navigator. Microsoftu se s každým dalším rokem úspěšně dařilo snižovat podíl svého hlavního konkurenta, nyní ovšem vyšlo najevo, že se nejprve pokusil Netscape koupit. Kdyby se mu obchod podařil, k velkému boji prohlížečů by nikdy nedošlo.

Z historie víme, že někdy v letech 2002 a 2003 se redmodskému gigantu povedlo ovládnout takřka sto procent trhu. Internet Explorer 6 ale usnul na vavřínech a místo skoro mrtvého Netscapu našli se jiní, kteří se pokusili jeho dominanci narušit.

Brendan Eich, autor JavaScriptu a zaměstnanec Netscapu a později Mozilly, prozradil původní úmysly Microsoftu. K akvizici mělo dojít těsně před vypuštěním prohlížeče Netscape Navigator do světa. Nakonec z ní sešlo, protože firma nenabídla Netscape Communications dostatek peněz. Jedině díky tomu byla odvrácena nadvláda Internet Exploreru, byť jen dočasně.

Kdyby transakce úspěšně proběhla, svět prohlížečů by zřejmě vypadal jinak. Nezapomínejme na to, že z projektu Netscape se později zrodila Mozilla a její Firefox, který se později zapříčinil o postupné snižování vlivu IE.

Zdroj: FavBrowser

Microsoft se pokusil koupit Netscape
Ohodnoťte tento článek!