Microsoft se transformoval, aby zůstal relevantní [Přehled roku 2013]

0

Předplatné, Windows 8.1 a sjednocení systémů

Všichni dobře víme, že rok 2012 byl pro Microsoft obrovský. Vyšel počítačový operační systém s dotykovým rozhraním, které se začalo rozšiřovat na většinu domácích platforem. Windows přišla o nabídku Start a se svou hybridní povahou vstoupila jak na osobní počítače, tak na tablety. Setkala se však s vlažným přijetím. Microsoft naštval zastánce desktopu a myši, zatímco úplně nenadchl ani na dotykových zařízeních. Který produkt je ale napoprvé dokonalý, že? Každopádně Microsoft o sobě dával vědět.

To byla změna oproti předchozím rokům. Skoro každý týden nás zásoboval novinkami tak pilně, jako včely sbírají pyl. Své portfolio oživil tablety Surface. Začal se více profilovat jako firma, které nedělá pouze software, ale jako podnik, které si dělá též vlastní hardware a poskytuje služby. Právě tenhle směr byl ještě patrnější letos. Ani o roce 2013 nemůžeme mluvit jako o bezvýznamném období. Pro Microsoft bylo vlastně možná ještě významnější než rok, kdy se na trhu objevila Windows 8.

Širokoúhlé presentace se v Office 2013 stávají skutečností
Širokoúhlé presentace se v Office 2013 stávají skutečností

Předplatné útočí na samostatné licence

Snad to už budete brát jako klišé, když napíšu, že uplynulý rok byl rokem změny. Jenže tomu tak opravdu bylo. Začít můžeme drobnostmi. Na český trh dorazil kancelářský balík Office 2013, resp. Office 365. Poprvé v historii společnost začala nabízet kancelářský software pro běžné spotřebitele na bázi předplatného. Tímto krokem si zajistíte stabilní příjem, přičemž se rovněž můžete pustit do dravějšího vylepšování produktu. Současnost nepřeje starým produktům.

Stačí, abyste měli mobil s rok starým systémem a hned ostatním závidíte – musíte mít to nejnovější a nejlepší. Smartphony Microsoft naučily mnohé. Být pozadu se nevyplácí a těžko můžete po zákazníkovi chtít, aby si každý rok – nebo i častěji – kupoval nová Office. Navíc balík s číslem 365 v názvu lépe odráží dobu. Ty tam jsou časy, kdy nám pouze pod stolem trůnil počítač. Teď máme malé přenosné notebooky, výkonné pracovní stanice, chytré telefony a tablety.

 

Předplatné vám tudíž logicky nenabízí jeden produkt, ale rovnou celé portfolio, aby variabilně pokrývalo vaše aktuální potřeby a zařízení. Office nainstalujete na počítač, ale také na tablet. Klasický desktopový software pro rok 2013 nám navíc předvedl výhody ukládání dokumentů na SkyDrive. I to je výrazný posun oproti dřívější době. Jenže když máme tolik chytrých přístrojů, bez centrálního úložiště v cloudu se prostě neobejdeme.

Office 365 k úložišti ve vašemu účtu Microsoft přičte 20 GB
Office 365 k úložišti ve vašemu účtu Microsoft přičte 20 GB

Omluvný dárek pro majitele Windows 8

O Windows 8.1 se mluvilo často, protože uživatelé dychtili po odstranění základních nedostatků, která táhly ke dnu Osmičky na podzim 2012. O rok později si všichni stávající majitelé dlaždic směli zdarma stáhnout vylepšení nazvané jednoduše Windows 8.1. Technicky vzato nám Microsoft nikdy nedovolil přejít na novější operační systém zdarma. Vybavujete si ale druhý Servisní balíček pro Windows XP?

I ten přinesl rozsáhlé změny. Jenže ho tehdy Microsoft neuvedl jako nový produkt, ale jako povinné vylepšení pro ten stávající. Paralelu s Windows 8.1 nelze nespatřit. Novinka každopádně nezpůsobila revoluci. Vlastně patří k nejméně zajímavým událostem na redmondské scéně. Windows 8.1 přispěchat musela, svůj účel splnila, ale nic neočekávaného se nestalo.

Update na Windows 8.1 je tady
Update na Windows 8.1 je tady

Snad s výjimkou toho, že nám opět naznačila budoucí sloučení operačních systémů. Nebo aspoň jejich další přiblížení z hlediska ekosystému aplikací. Když už máme dlaždice v telefonu i v počítači, bylo by fajn, kdybychom mohli stejnou aplikaci provozovat na každém zařazení. Zatím vývojáři musí vyvíjet dvě samostatné aplikace, byť mohou aspoň část kódu zrecyklovat. Právě vývojářům se Redmondští potřebují zavděčit. Jednotná registrace budiž prvním vstřícným krokem z několika.

Ve vzduchu visí sjednocení

Aplikací ve Windows Store najdeme podstatně více než loni. Ke konci roku jich katalog obývalo přes 140 000. Když vezmete v potaz, že obchod otevřel obrány teprve před dvanácti měsíci, jde o slušný výsledek. Pro srovnání, Apple hlásil více než 150 000 aplikací ve svém App Store po zhruba roce a půl po otevření. Microsoft se na uvedené číslo dostal o něco rychleji než jablečná či robotí konkurence.

Problém reputace Windows Store spočívá v tom, že i kdyby měl půl milionu aplikací, bude stále vnímán jako ten třetí vzadu. Dohonit a předhonit konkurenční katalogy je prakticky nemožná mise. Na to si musíme zvyknout a přestat opakovat cosi o slabém počtu aplikací, aniž bychom si nejdříve ověřili, jestli je to pravda. Od letoška má Windows Store skoro všechno potřebné. Veledůležitý Facebook nám udělal radost, Volby 2013 mile překvapily a exkluzívní Foursquare jakbysmet.

Kategorie se už nikde neschovávají
Kategorie se už nikde neschovávají

Zbývá přesvědčit další vývojáře o tom, aby vydávali novinky ve stejné době jako pro konkurenční platformy. Do jisté míry se to daří, ale jinde to pořád neplatí. Aspoň už můžeme instalovat zakoupené kousky až na 81 zařízení. Takový dotykový Skype se proměnil minimálně, byť provedené úpravy posunují klienta výrazně dopředu.

Skype jako celek je nicméně zklamání a coby náhražka Windows Live Messengeru poměrně nedůstojná. O tom jsme si povídali mnohokrát. Bohudík nám Redmondští slíbili, že na známých problémech opravdu pracují. Do té doby ale budete se Skypem nedobrovolně hrát hokej. I nástup do prohlížečů nakonec probíhá mnohem pomaleji, než jsme doufali. Do budoucna nám aspoň slibuje zajímavé inovace, včetně trojrozměrného obrazu.

Akvizice Nokie a vojna s Googlem

Mobily od Nokia? Teď už od Microsoftu

V oblasti telekomunikací si ale Microsoft připsal významný zářez. Za 5,44 miliardy eur koupil mobilní divizi Nokie, resp. hlavně chytré Lumie. Ty se lidem dostaly do podvědomí více než samotný Windows Phone. I proto budou pro další rozvoj mobilních dlaždic klíčové. Samotný operační systém se letos nedočkal větší aktualizace, pouze třech menších, které přidaly pár fajnových funkcí. Na větší porci čekáme na jaro. Aspoň Instagramu se Windows Phone dočkal.

Na případná vlastní zařízení, která budou již vydána pod záštitou Microsoftu, si ale počkáme. Mezitím se takový Surface hrdě hlásí ke svému původu. První generace nedopadla slavně v očích recenzentů ani uživatelů. Microsoft měl přehnaně velká očekávání a nechal vyrobit příliš mnoho kusů. Odepsal kvůli tomu 900 milionů dolarů. Druhá generace ale světlo světa spatřila a daří se jí lépe než první. Stačilo vyřešit několik významných nedostatků.

Základna pro připojení Surface Pro
Základna pro připojení Surface Pro

Ovšem to, že se se Surfacem nedá pracovat na klíně, se nevyřeší nikdy. Leda by inženýři pozměnili způsob propojení základny z obrazovkou. Pak by se z něj ale mohl stát plnohodnotný notebook. Ovšem, komu by to vadilo, kdyby mělo podobně drahé a výkonné zařízení blíže ke klasickým počítačům? Surface se úplně nezamlouvá výrobcům počítačů, jenže slouží spíše jako ukázkový stroj.

Vojna s Googlem

Na druhou stranu Microsoft nemá moc na výběr a pálí mosty, protože mu nic moc jiného nezbývá. Situace s Google eskalovala, byť také není zrovna dobrovolná. Microsoft nepřátelské nálady zneužil, aby zavelel protiúder prostřednictvím destruktivní kampaně, která staví na tom, že říká pravdu. Nebo ji aspoň staví pod reflektor, který ji nasvítí v neprospěch Googlu. Scroogled zavrhuje praktiky nejen Gmailu v souvislosti se soukromím uživatelů.

Posmívá se tomu, jak z nás Google prostřednictvím Chrome a Chromebooků vysává veškeré osobní údaje atp. Pod palbou se ocitl Google, jeho internetový prohlížeč nebo již zmíněné Chromebooky. Teď si protigooglovská hesla mohou Američané pořídit i a triko nebo na hrnek. Je otázka, jestli negativní kampaň zasáhne cíl, nebo se obrátí proti Redmondským. Jak šikovně ale využili prostá fakta ve svůj prospěch, je skoro úsměvné.

Kdo má zájem, může se vymódit podle MicrosoftuKdo má zájem, může se vymódit podle Microsoftu
Kdo má zájem, může se vymódit podle Microsoftu

Proč to někdo neudělal dříve? Snad proto, že negativní reklama není zrovna oblíbená. Kdybychom chtěli vysledovat, kde spory začaly, museli bychom se vrátit do jedné z prvních fází neshod. Google totiž opravdu nechce, aby jeho uživatelé používali Windows Phone. Pro dlaždice nevyvíjí software. Zkoušel třeba i blokovat mapy v prohlížeči a různě znepříjemňovat život těm, kdo si dovolili používat služby od Googlu a zároveň telefony se systémem od Microsoftu.

Nakonec oznámil, že je nás odstřihne od synchronizačního protokolu EAS. Ten ale bohudík zůstal dočasně aktivní ještě skoro celý rok. Google dal Microsoftu dost času na to, aby do Windows Phone implementoval podporu pro protokoly *DAV. Díky nim je možné nadále synchronizovat kontakty a kalendář i po vypnutí EAS. (Šňůra byla vytažena ze zásuvky 31. prosince.) Rukojmími se stali uživatelé a nemusím zbytečně zdůrazňovat, že pokud fandíte dlaždicím, je vhodné přejít na Outlook.com a přidružené služby.

 

Ty se stejně více a více spojují do jednoho propleteného klubka, přičemž ve středu v obležení zůstává úložiště SkyDrive. Microsoft řešil rovněž problémy s YouTube. Aplikaci pro Windows Phone si musel vyrobit sám, posléze ji navíc musel několikrát stáhnout z katalogu a opravit. Google ale nebyl nikdy spokojený, takže ji nakonec zablokoval na své straně. Redmondští rezignovali a uživatelé se teď spoléhají opět na mobilní web, eventuálně na povedené (ale placené) neoficiální klienty.

Na moment se vrátíme ke SkyDrive. V příštím roce budeme úložišti říkat jinak. Microsoft prohrál spor s firmou BSkyB, která ochrannou známku vlastní. Jak se bude jmenovat, nevíme. Tipů ovšem máme spoustu, třeba Microsoft Drive nebo Xbox Drive. A to si uživatelé na SkyDrive začali ve velkém zvykat. Roky snahy marketingu budou částečně sraženy.

Procházejte kanály   Přehled uživatelského účtu

Outlook.com, Xbox One a transformace firmy

Multimediální centrum

Mladý Outlook.com definitivně zastoupil Hotmail. Starý freemail dosloužil před dovršením 17. narozenin, ale těžko to někomu bude vadit. Mladší varianta nasadila lehký a přehledný design, k tomu Microsoft letos konečně uznal, že podpora IMAPu bude dobrá pro všechny. To aby odstranil poslední důvod, proč zůstat u Gmailu. Z toho teď přejdete tak snadno, že už to ani snáze jít nemůže. Redmondští se naladili na vlnu recyklace e‑mailových adres.

Pořád nevíme, jestli je to dobrý nápad. Dotykové dlaždicové rozhraní webového kalendáře přidruženého ke službě Outlook.com ale určitě byl a povedl se. Vydání nové herní konzole byl rovněž dobrý nápad zcela určitě, protože stávající hardware už od uvedení v roce 2005 pořádně zastaral. Xbox One nicméně očekávání tak docela nenaplnil, protože výkonově se blíží běžnému výkonnému hernímu počítači. Jinými slovy, výkon není tahákem.

Outlook.com konečně podporuje protokol IMAP
Outlook.com konečně podporuje protokol IMAP

Microsoft zvolil cestu zajímavého ovládání, neboť konzoli povinně prodává s Kinectem. Velký důraz klade na multimediální funkce, které ale využijí pořádně jen Američané. Navíc, Xbox One se v Česku bude prodávat až někdy v roce 2014. Pro Microsoft to ale důležitý milník byl. Za prvních 18 měsíců prodal dva miliony kusů. Jen budoucnost ukáže, zda byla sázka na multimediální centrum správná, případně zda má konzole ještě své místo na výstavce v obývacím pokoji.

Ballmer odchází a zanechá za sebou jinou firmu

Stalo se někdy, aby v jednom roce vyšly dvě hlavní verze Internet Exploreru? Jenže na jaře se teprve ukázal Internet Explorer 10 pro Windows 7. Jedenáctá řada se tolik neopozdila a setkala se s uživateli na podzim. Na „sedmičku“ jsme přitom čekali dlouhých pět let. Aby toho nebylo málo, Microsoft opět bojoval s Evropskou unií. Podle něj za to mohly technické problémy, ale několik měsíců se na počítačích evropských uživatelů nezobrazovala obrazovka s výběrem prohlížečů.

Firma tím pádem porušila nařízení Evropské unie a dostala tučnou pokutu ve výši 561 milionů eur. Redmondský gigant si měl určitě pohlídat, aby k technické závadě nedošlo. Je to dost velká firma. Možná, že tato událost naznačila divoký život několika samostatných divizí a týmů. Proto Steve Ballmer oznámil, že se Microsoft výrazně promění. On sám odstoupí nejpozději v létě 2014, do té doby ale jeho nástupce bude stoprocentně znám.

Xbox One
Xbox One

Nové vedení bude vládnout podstatně jinému podniku než Ballmer. Již během podzimu se děla velká škatulata a dodnes se lidé přesouvají z pozice na pozici. Počet divizí se zredukoval na čtyři, přičemž jedna se např. skládá ze sloučených vývojářských týmů a bude se starat obecně o vývoj operačních systémů. Dále tu máme zařízení a studia, aplikace a služby a nakonec cloud a podniková řešení.

Jeden Microsoft se pokusí ze změn započatých v tomto roce zůstat relevantní. Operuje v mnoha oblastech, přičemž někde se mu daří, jinde méně a některé ztrácí na významu. Důležité je, aby mu (opět) neujel vlak v důležitých odvětvích, např. v tabletech.

 

Křeslo předsedy představenstva pravděpodobně opustí další veterán Bill Gates. Kompletně nové vedení se musí porvat s tím, že online divize byla ztrátová, musí zvládnout sjednocení operačních systémů, vypořádat se se slábnoucím zájmem o osobní počítače a úspěšně nabízet vlastní hostovaná cloudová řešení podnikům.

Dá se říct, že tohle píšeme poněkolikáté za sebou, ale opět je to pravda. Příští rok bude zlomový a jsme velice zvědaví na to, jak se bude Microsoftu dařit. Minimálně z hlediska financí bylo první čtvrtletí fiskálního roku 2014 rekordní. Nahoru šly tržby i čistý zisk. Bude se ale vliv a úspěch společnosti tenčit?

Nový kalendář na Outlook.com
Nový kalendář na Outlook.com

Ohodnoťte tento článek!