Microsoft Security Essentials: antivir zdarma v češtině

0

Microsoft Security Essentials byl představen již před delší dobou, ovšem pokud jste si jej chtěli stáhnout do počítače s českými Windows, museli jste změnit nastavení systému tak, aby se tvářil jako umístěný v zahraničí, případně si instalátor antiviru stáhnout z nějakého softwarového archivu na internetu. S tím je konec.

Nyní je Microsoft Security Essentials k dispozici i pro české uživatele. Microsoft programu doplnil českou lokalizaci, takže nyní již nic nebrání tomu, abyste program mohli bez problémů používat. Tedy v případě, že máte na počítači legální kopii Windows, což tento antivir ověřuje při své instalaci.

Instalace Microsoft Security Essentials

Instalátor tohoto antiviru si stáhněte z webových stránek www.microsoft.com/security_essentials. Po spuštění instalátoru vás přivítá jednoduchý průvodce, který kromě instalace antiviru zapne automatické aktualizace prostřednictvím Microsoft Update. Klepněte na tlačítko Další a postupně odsouhlaste licenční ujednání, otestuje legálnost instalace svých Windows a instalaci dokončete.

Microsoft Security Essentials nevyžaduje restart, je ihned spuštěn a jeho přítomnost poznáte podle ikonky v oznamovací oblasti Windows.

A které operační systémy tento antivir a antispyware podporuje? Nainstalovat si jej můžete na Windows XP (SP2 nebo SP3), Windows Vista nebo Windows 7. Požadavky na samotný antivir jsou pod hranicí toho, co je nutné pro pohodlný provoz Windows, nemá je tedy smysl řešit. Podrobněji zde.

Kontrola počítače s Microsoft Security Essentials

Hlavní okno antiviru spustíte pomocí zástupce na ploše nebo poklepáním na ikonku v oznamovací oblasti. V úvodním okně se dozvíte, zda je s počítačem po bezpečnostní stránce vše v pořádku:

Přímo v úvodním okně najdete na pravé straně výběr typu kontroly počítače a tlačítko, kterým ji spustíte. Rychlá kontrola prověřuje nejdůležitější části systému, Úplná kontrola prověří celý počítač. Vlastní kontrola vám umožní zvolit, které složky chcete otestovat. Rychlost ručně spouštěné kontroly na náhodně vybrané složce s hrou a soubory DirectX byla asi o polovinu lepší, než v případě antiviru Norton 360.

Microsoft Security Essentials nabízí plánovanou kontrolu, ta je standardně nastavena jako rychlá a probíhá každou neděli ve dvě hodiny v noci. Na kartě Aktualizovat můžete ručně stáhnout nové definice virů a spywaru, program to ale samozřejmě dělá automaticky.

Na kartě Historie najdete informace o bezpečnostních problémech, které Microsoft Security Essentials ve vašem počítači v minulosti nalezl.

Nastavení programu

V nastavení tohoto jednoduchého, ale plně dostačujícího antiviru najdete úpravu plánovače, nastavení ochrany v reálném čase, možnost vyloučit některé soubory a složky z kontroly, stejně jako procesy, aktivaci podpory archivů (jenom ZIP a CAB) a kontrolu výměnných jednotek.

Další postřehy

Microsoft Security Essentials zabere v operační paměti asi 70 MB. Výrazně větší část tvoří proces kontrolující počítač, asi 4 MB zabírá proces uživatelského rozhraní programu. Velikost spotřebované paměti se nezmění ani po zavření programu, resp. po jeho minimalizaci do oznamovací oblasti.

Rychlostí je na tom tento antivir docela dobře, sympatická je také jeho odlehčenou, díky které si jistě najde přízeň i pokročilejších uživatelů, kteří nemají rádi robustní řešení typu vše v jednom. Koneckonců firewall je již ve Windows obsažen, není tedy třeba jej instalovat s nějakým bezpečnostním programem.

Díky české lokalizaci má tento antivir velmi dobrou šanci oslovit větší počet českých uživatelů. Minimálně bude další alternativou ke zdarma dostupnému AVG a Avastu.

Microsoft Security Essentials: antivir zdarma v češtině
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas