Microsoft si s Windows 10 ukousl velké sousto. Zatím usilovně žvýká [komentář]

0

Proč byla Windows 10 nestabilní

Protože jsem byl někdo, komu se líbila Windows 8, patrně byste čekali, že budu fanoušek Windows 10. Pokud jste ale četli mou recenzi, víte, že to zatím neplatí. Pominu nový vizuální styl, který se mi nelíbí. Je to věc osobní a myslím, že Microsoft bude design ladit, až ho někdy úplně změní. Každá služba ostatně potřebuje jednou za čas vizuální změnu. Dnes přitom Windows jsou služba. Microsoft došel k tomu, že je pro něj výhodnější, když bude mít na trhu jednu verzi Windows, která bude vždy aktuální a opečovávaná.

Ne úplně hezké ikony vám nezabrání počítač s Windows 10 používat. Nezabrání vám v tom ani bílá okna, o nichž víte, že budou časem obarvena, což jednak zlepší ergonomii, jednak produkt učiní hezčím. Při vydání k nejčastějším výtkám z mojí strany patřilo to, že je systém nedodělaný. To se projevilo jednak v chybujících funkcích, jednak v nespolehlivosti. To už vás od používání odradit může. Když přivřete oko nad nehezkým prostředím, jde o kompromis, který přežijete. Jak ale přehlédnout nestabilitu?

Problém č. 1: Chybějící (kvalitní) ovladače

Kvůli změněně distribučního modelu, kdy byla přeskočena zhruba tříměsíční prodleva mezi dokončením a všeobecnou dostupností systému, a nedostatečné reakci výrobců hardwaru, nebyly hned k dispozici ovladače. Jak jsem si sám ověřil, někdy šlo systém provozovat i se starším ovladačem, přestože poradce pro ugrade raději tvrdil, že Desítky na daném počítači nepoběží. V tom byl Microsoft opatrný, což mu schvaluji.

Jenže se bohužel stávalo to, že ačkoli mělo být všechno kompatibilní, nakonec se ovladač po upgradu na Windows 10 choval nestabilně, přestože byl pro tento systém určený. Problém s nedostatkem ovladačů by měl být vyřešen během několika týdnů až měsíců, jak jsem tehdy zmiňoval. Takže neupgradujte a zatím počkejte, až se situace uklidní, radil jsem.

Nyní můžete přidat čtvrtý sloupec pro dlaždice
Ve Windows 10 v1511 můžete přidat čtvrtý sloupec pro dlaždice 

Problém č. 2: Přehlédnuté chyby a nedodělky kvůli uspěchanému uvedení

Druhým zdrojem nestability byla samotná Windows. Rozhodně musím Microsoft ocenit za odvahu a snahu, protože Desítky jsou pro některé geeky splněným snem. Již nemusíte čekat tři roky na novou verzi Windows. Novinky dostáváte postupně a nemusíte za ně ani platit. Protože si ale firma nemohla dovolit vyčkávat, vydala systém dříve, než by bylo dobré. Samozřejmě problémy nepozoruje úplně každý.

Sám ale systém aktivně testuji a sleduji odezvu v celém světě. S Desítkami jsem jednoznačně zaznamenal vyšší frekvenci stížností, než bylo dříve obvyklé. Totiž, na Osmičky většina uživatelů nadávala, protože se jim nelíbila hybridní povaha systému. Na Desítky se ale v tomto ohledu tolik nenadává. Naopak se média na celém světě o systému vyjadřují pochvalně. Díky moderním aplikacím v oknech si lidé chválí, že jim není nuceno celoobrazovkové Metro na klasických počítačích.

Oznámení jsou v kombinaci s centrem akcí o řád propracovanější a užitečnější
Oznámení jsou v kombinaci s centrem akcí o řád propracovanější a užitečnější

S Desítkami se však vyrojily problémy ryze technické. To, že byl systém nedokončený, jsem považoval za nepříjemné, ale opět jsem doufal, že když uživatelé pár měsíců dočkají, dostanou odladěný produkt. Podle aktuálních ohlasů se to ale zase nepovedlo. Microsoft vydal v listopadu verzi Windows 10, které měla být původně první, než došlo na přehodnocení plánů, po nichž následovalo vydání první verze již v červenci.

I když se mi šití horkou jehlou nelíbilo a nelíbí, nikdo netvrdí, že musíte po bezplatném upgradu, na který máte rok, sáhnout hned v prvních týdnech. Sám jsem doporučoval raději vyčkat. Protože se přibližuje konec listopadu a máme tady druhou verzi Windows 10, cítím potřebu rekapitulovat a konstatovat, že se vlastně tolik nezměnilo. Po ovladačích a uspěchaném vydání do situace do třetice promlouvá ještě nový vývojový cyklus.

 

Problém č. 3: Nová Windows, nové problémy

Microsoft plánuje větší aktualizace pro Windows 10 doručovat nejméně dvakrát do roka. Před necelými dvěma týdny Microsoft vydal první takovou aktualizaci, která Windows 10 z verze 1107 posunula na verzi 1511. Samotných funkcí není tolik, Microsoft se zaměřil spíše na optimalizace a odladění kódu. Přesto se objevují další a další problémy, včetně nefunkčního Bitlockeru. Dosavadní pokusy o stabilizaci se zdají být neúspěšné a pro mnohé jedince je systém stále stejně nespolehlivý.

Snaha vidět je, ale bohužel se zdá, že když už se něco relativně stabilizuje, přijde další aktualizace, která přinese nové problémy. Po uvedení na trh v červenci se stalo to, že Windows Update uživatelům doručil nefunkční grafický ovladač od Nvidie. Po jiné aktualizaci najednou Windows Store odmítal stáhnout aktualizace aplikací, které dokázal aspoň najít. Což je problém, protože se přes Store aktualizují některé systémové součásti. To se stalo i mně.

Aplikace na pozadí ještě nebyla optimalizována pro Desítky. V záhlaví tak má tlačítko pro zapnutí celoobrazovkového režimu
Aplikace na pozadí ještě nebyla optimalizována pro Desítky.
V záhlaví tak má tlačítko pro zapnutí celoobrazovkového režimu

Zaznamenal jsem také stížnosti na to, že aktualizací aplikací dochází k odstranění nastavení, takže po zapnutí musí nic netušící uživatel všechno nastavit znovu. První balík oprav (KB3081424), který byl pro Desítky krátce po vydání doručen, sice řada problémů opravil, ale některé počítače se po instalaci ocitly v nekonečném kolečku restartů. Již pár dní před vydáním systému byla zase k dispozici jiná aktualizace, která způsobovala padání Průzkumníka (KB3074681).

Července je jako dávno za námi, jenže se podobné případy vyskytují i nadále. Microsoft si na nový vývojový model teprve zvyká, teprve se učí dělat věci jinak. Co když se to ale nezlepší? Je vůbec možné přistupovat k operačnímu systému jako ke službě? Zatím tomu stále věřím, ale skeptici musí v těchto dnech sršet optimismem méně než kdy jindy. S tím, jak se kód mění, se sice některé chyby ztratí, ale hned na to se objeví jiné. Prozatím se na Windows podepisuje rychlý vývoj a nedostatečně kvalitní testování.

Problémy a cesta k řešení

Staré problémy

Když Windows 10 vyšla, na stolním počítači konstantně padal grafický ovladač od AMD. Ovladač ke grafice od Intelu, kterou jsem měl v laptopu, sice napadal, zato po probuzení z režimu spánku či hibernace v některých místech nereagoval dotykový displej. Vyřešil to jedině restart, což znamenalo všechno zavřít a uložit. Jednu době se mi také nechtěly stahovat aplikace z Windows Storu. Ačkoli Tyto problémy již byly opraveny.

Desítky mi na laptopu v jednom období – trvajícím pár týdnů – fungovaly slušně, od jisté doby se však počítač občas nedokáže vypnout a zůstane v polomrtvém stavu, který lze vyřešit jedině podržením tlačítka pro napájení. Připadá mi, že je potřeba až příliš často tento systém přeinstalovávat, čímž se obvykle také řada problémů vyřeší. Což ovšem není dobře. Dosavadní zkušenosti bych shrnul tak, že Windows 10 mi zatím nenabídla dobrý uživatelský zážitek.

Nové problémy a pomalé moderní prostředí

Některé problémy poslední doby jako by následovaly ty staré. Např. americký novinář Brad Sams své zážitky z posledních dní, které se tedy již týkají Windows 10 v1511, popisuje na Twitteru. Nejdříve ho trápil konstantě padající ovladač ke grafickému čipu od Intelu. Tohle jste už někde slyšeli, že? Pak vypozoroval, že se na Surfacu Pro 4 pořádně roztočí větráky, když spustí e-mailového klienta Outlook. Moderní aplikace totiž nestandardně vytěžuje procesor, jedná se tak o další technický problém.

Přehlednější Windows Store teprve dostane šanci se předvést
Přehlednější Windows Store teprve dostane šanci se předvést

Dále Samse trápí nestabilní Edge nebo občas se neobjevující nabídka Start. Za sebe mohu potvrdit, že se mi rovněž občas nechce objevit nabídka Start. Všechny prvky patřící k modernímu prostředí občas reagují i na solidním hardwaru váhavě. Nakonec se vždycky objeví, ale klasický desktop se takhle nechoval a všechny nabídky byly vždy zobrazeny hned. I spouštění moderních aplikací mi někdy nahání hrůzu, protože funkčně mnohem pokročilejší klasické programy jsou schopné spustit se takřka okamžitě.

Moderní aplikace ale někdy až příliš dlouho zobrazují načítací obrazovku, až přemýšlíte, k čemu jsou všechny ty drahé a výkonné procesory a SSD. Podle toho, co popisuje Sams, opravdu nejsem jediný, kdo si všímá, že pokud něco počítač zaměstná, reaguje nové prostředí pomaleji než to staré. Zmínila se o tom také třeba Mary Jo Foley. V souvislosti se Startem bych ještě podotkl, že se za několik měsíců vývoje nepodařilo opravit ani občasné zmizení dlaždic. (Zmizení naštěstí není trvalé.)

I Surface Book má problém se softwarem

V souvislosti s Desítkami aspoň okrajově zmíním Surface Book, vysněný hybridní laptop od Microsoftu. Jedná se o první generaci, takže nikdo nečekal, že bude dokonalá, ale z reakcí a dojmů pozoruji, že je konsenzus následující: hardware je výkonný, provedené solidní, byť ne dokonalé, ale nejvíce problémů způsobuje software. Zejména se to týká přepínání do tabletového režimu, kdy displej odepnete od klávesnice.

Mohli bychom se bavit také o mobilních Desítkách, ale to si raději nechme na další článek. Teď pouze v krátkosti doplním, že ačkoli je poslední sestavení výrazně rychlejší a více odladěné, nestabilita je pořád nepřítelem číslo jedna, jenž člověku život znepříjemňuje každý den. Systém měl původně vyjít v září, ale vývoj nešel podle plánu. Bál jsem se, že tak problémový systém nemůže být do konce roku dokončen. Nakonec to Microsoft sice zvládne, ale prozatímní finální verze distribuovaná v nových Lumiích patrně nebude tak spolehlivá jako Windows Phone 8.1 a bude se čekat na některé funkce. V příštím roce bude stále ještě hodně co ladit.

Pomocník po připnutí okna nabídne okno k připnutí na druhou část obrazovky. Lze ho vypnout
Pomocník po připnutí okna nabídne okno k připnutí na druhou část obrazovky

Cesta k řešení problémů

To, že Microsoft odstranil možnost vytvářet instalační obrazy ISO s Windows 10 v1511 samo o sobě nevěstí nic dobrého. Ačkoli popřel, že by zastavil distribuci upgradu přes Windows Update, někteří lidé stále upgradu nedočkali. Výhoda takto omezené distribuce spočívá v tom, že Microsoft může distribuci kdykoli zastavit, když se objeví náznak problémů. To není nic proti ničemu. Co ale potřebujeme, je více stability a otevřenosti.

Za prvé by firma měla být transparentnější, co se týče instalovaných aktualizací. To jsem již ostatně nedáno kritizoval. Pokud Microsoft nedokáže vysvětlit, proč nám již oficiálně nedává možnost, jak si stáhnout ISO s Windows 10 v1511, je to špatně. Dává tak akorát prostor spekulacím. Realita možná není veselá, ale budování důvěry vypadá jinak a vytáčení a zatajování skutečností firmě mohou akorát ublížit. Potřebujeme také vědět, co jsou aktualizace zač, snáze se pak hledají řešení při případných problémech.

Aktualizace je již k dispozici prostřednictvím služby Windows Update
Aktualizace by měla být k dispozici prostřednictvím služby Windows Update

Za další Redmondští nevyhnutelně musí vychytat všechny mouchy s distribucí a testováním. Protože pokud budou Desítky takové jako dosud, nezískají si důvěru uživatelů. Časté technické problémy související s aktualizacemi musí vymizet. To, nakolik je systém spolehlivý a jestli nás nechá bez padání pracovat, je základ. Teprve až bude vyřešena technická podstata, může Microsoft přidávat nové funkce a měnit podobu systému, aby nebyl tak schizofrenní.

Když to jednodušším, tak mohu pracovat v operačním systému, kde každá kontextová nabídka vypadá jinak a běhám kvůli nastavení do dvou různých ovládacích panelů, ale je stabilní. Naproti tomu nelze pracovat v prostředí, kde vás potkávají pády aplikací, najednou přestane fungovat stahování z Windows Storu a grafické ovladače padají každých několik minut.

„Služba“ nesmí být výmluva

A fakt, že toto řešíme, jen potvrzuje, že Microsoft vydal operační systém, který dodělává za pochodu a ani v listopadu není v uspokojivém stavu. Přestože obecně není tak spolehlivý jako Windows 8.1 nebo 7, jsou uživatelé poměrně agresivně vyzýváni k bezplatnému upgradu. Microsoft si pochopitelně chce spravit reputaci po kriticky i finančně nespěšných Osmičkách. Chce dokázat, že Desítky velmi rychle rostou, a jsou proto oblíbené a dobré, ale nejsem si jistý, že distribuce betaverze operačního systému je tou správnou cestou.

Běžný uživatel může snadno dostat počítač do stavu, kdy s ním bude těžké pracovat. Bude ale sám umět přejít zpět k přechozím Windows? Microsoft hraje nebezpečnou hru, kterou ohrožuje uživatele. Než bude systém nabízet k bezplatnému upgradu, měl by se ujistit, že vývojový tým ve spolupráci s týmem testerů odvedl kvalitní práci.

Máte dvě zvuková zařízení, z nichž posloucháte zvuk? Z hlavního panelu lze nově ovládat pouze jedno
Máte dvě zvuková zařízení, z nichž posloucháte zvuk?
Z hlavního panelu lze nově ovládat pouze jedno

Kdo by ostatně chtěl používat nevyzpytatelný operační systém, který pořádně nedrží pohromadě a každou chvíli se v něm něco rozbije? Na to přitom nejsme zvyklí, Windows se zlepšovala a Sedmičky zůstávají etalonem stability. Jistě, v nich se nic nemění, takže není problém je udržet v takovém stavu. Protože se ale Microsoft rozhodl změnit vývojový model, musí nám dokázat, že bude mít všechno pod kontrolou.

Zůstaneme-li na věčném staveništi, rozplyne se sen o Windows jako službě jako pára nad hrncem. Pojem „služba“ může těžko sloužit jako věčná omluva, proč každý měsíc něco nefunguje. Já zatím svůj hlavní pracovní stroj na Desítky neupgraduji. Doufal jsem, že verze 1511 bude dostatečně dobrá, ale zatím je těch problémů a nedodělků z mého pohledu pořád moc. Nový model vývoje dává smysl, ale jen za určitých podmínek.

 

Přístup k Windows jako ke službě může vyřešit fragmentaci, což je ve výsledku plus jak pro uživatele, tak pro producenty softwaru, hardwaru i samotný Microsoft. Pokud nicméně nepatříte k nadšencům, raději na výzvy nereagujte a s upgradem ještě pár měsíců počkejte. Není kam spěchat, stávající Windows slouží dobře a ve Windows Storu se stále neobjevila aplikace, kvůli které by stálo za to riskovat. Doufejme, že nás Microsoft v příštím roce přesvědčí, že je schopný nový vývojový model zvládnout.

Upravená podoba kontextových nabídek v moderním prostředí
Upravená podoba kontextových nabídek v moderním prostředí ve verzi 1511

Ohodnoťte tento článek!