Microsoft si vynutil, že Windows 10 budou povinně hledat přes Bing a výsledky ukazovat v Edgi

0

Desítky jsou prošpikované Cortanou, umělou inteligencí postavenou nad vyhledávačem Bing, která umí naslouchat i odpovídat. Kdo má aktivní Cortanu, ten může přímo v systému prohledávat také internetové zdroje. Kdo ji nemá, ten hledá pouze lokálně, případně si může online hledání aktivovat ručně. Microsoft od začátku počítal s tím, že Cortana, Bing a prohlížeč Edge budou tvořit páteř celého hledání. Cortana by poslouchala, poslala dotaz Bingu a ten by v Edgi ukázal výsledek.

Windows 10 budou povinně hledat přes Bing
Windows 10 budou povinně hledat přes Bing

Microsoft však na svém blogu píše, že „některé programy obcházejí návrh systému a přesměrují dotazy na jiné vyhledávače, jenž s Cortanou nespolupracují“. Nezmiňuje konkrétní software, ale možnost z řetězce vynechat Bing a Edge nabízel Chrome i Firefox. Hledání přes nabídku Start tak otevřelo prohlížeč Googlu či Mozilly a dotaz předalo tamnímu výchozímu vyhledávači.

 

Toto „obcházení“ teď Microsoft zakázal. Desítky využijí jen Bing a Edge. Firma tvrdí, že jen takhle uživatelům zajistí dokonalý zážitek. Starost o uživatele je chvályhodná, ale zvýšit využívanost svých produktů je pro Microsoft stejně důležitá. Vždyť od vydání Windows 10 tvrdí, že množství vyhledávaných dotazů v Bingu výrazně stoupá.

Čechů se tato novinka prakticky netýká, protože bez Cortany máme online vyhledávání vypnuté. I kdyby tomu tak nebylo, do Windows 10 si stále lze nainstalovat libovolný prohlížeč, nastavit jej jako výchozí a v něm hledat Googlem, Seznamem či přes DuckDuckGo. Na tom pochopitelně se nic nemění.

Zdroj: Microsoft

Ohodnoťte tento článek!