Pozdě, ale přece. Skype zavádí end-to-end šifrování chránící chat a volání

1
End to end šifrování ve Skypu
End to end šifrování ve Skypu

Na tohle jsme čekali dlouho. Microsoft do Skypu konečně zavede end-to-end šifrování, které ochrání komunikaci tak, že kromě vás a adresáta nikdo jiný nebude znát její obsah. Ani Microsoft ne. Skype už roky podporuje základní šifrování, které ovšem chrání zprávy proti odposlechu při cestě od vás na server, ale tam jsou uchovány v čitelné podobě a šifrují se zase až cestou k adresátovi.

Microsoft si řešení nevyvinul sám, ale využije Signal Protocolu společnosti Open Whisper Systems, která již šifrování nabízí pro Facebook Messenger, WhatsApp, Google Allo nebo také vlastní chatovou aplikaci Signal. Signal Protocol se proslavil hlavně po doporučení Edwardem Snowdenem.

End-to-end šifrování ve Skypu je momentálně dostupné jen v testovací verzi Insider, o kterou můžete zažádat zde. K dispozici jsou aplikace pro Windows, macOS, Linux a Android. Běžná komunikace bude nadále bez šifrování, o to si musíte „zažádat“ zvlášť pomocí tlačítka New Private Conversation (v české verzi Soukromá konverzace).

Následně budeme moci zaslat pozvánku k šifrovanému chatu kontaktům, které Skype s šifrováním používají také. Jakmile pozvánku přijmou (mají na to sedm dní), vytvoří si šifrovaný kanál, přes který lze poslat textové zprávy, soubory a také telefonovat (zatím bez videa). Veškeré konverzace zůstanou pouze na zařízení, odkud byly vedeny. K synchronizaci nedojde, chráněné zprávy z mobilu neuvidíte na počítači a naopak. Na každém zařízení se zavede nový šifrovaný kanál.

Pozdě, ale přece. Skype zavádí end-to-end šifrování chránící chat a volání

Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

1 komentář

  1. A protože MS už desktopový Skype dál nevyvíjí, tak se ho to netýká. Další způsob, jak nahnat lidi k polofunkční univerzální aplikaci, která ani není schopná běhu na pozadí s ikonkou v oznamovací oblasti, nebo vyfiltrovat kontakty, které chci vidět.