Microsoft sloučí všechny aktualizace do jedné i v případě Windows 7 a 8.1

0

V květnu Microsoft zjednodušil aktualizování starších verzí Windows. Jednak vydal souhrnný balík aktualizací, který neoficiálně považujeme za Service Pack 2, jednak zavedl slučování oprav, které nesouvisí se zabezpečením, do jednoho balení v podobě souhrnné aktualizace. Firma tvrdí, že obdržela nějaké připomínky, a tak jsme se dočkali dalších úprav servisního modelu pro Windows 7 a Windows 8.1.

A co si mnozí přáli, se vyplnilo. Microsoft dotáhl původní myšlenku do konce a i pro starší Windows bude vydávat jen jednu souhrnnou aktualizaci, která bude obsahovat jednak běžné opravy, jednak záplaty pro posílení zabezpečení. Sedmičky, Osmičky a pak Windows Server 2008 R2, 2012 a 2012 R2 se tak dostanou skoro (viz níže) na úroveň Windows 10.

Instalace stovek aktualizací bude minulostí i pro starší Windows
Instalace stovek aktualizací bude minulostí i pro starší Windows

Vydávání více malých aktualizací oproti jednomu balení Microsoft popisuje jako nevýhodu. Zvyšovala se fragmentace kvůli selekci, takže ne všechny počítače měly nainstalovány všechny aktualizace. Různé kombinování ztížilo práci s řešením problémů a objevovalo se více problémů. Časově náročnější logicky bylo testování v podnicích. Microsoft přiznává, že se také zvedal čas potřebný k vyhledání potřebných aktualizací.

Někoho tak nepochybně naštve, že dostane jeden balík aktualizací, ale platforma jako celek by z toho měla těžit. Když budete instalovat Sedmičky či Osmičky na čisto, bude několikahodinový proces výrazně zkrácen. Jak možná víte, pokud používáte Windows 10, ne všechny aktualizace jsou součástí souhrnného balíku. Např. Flash Player chodí zvlášť. To tak zůstane i v případě starších Windows.

Microsoft z Update Catalogu odstraní prvky ActiveX, aby bylo možné jej používat v libovolném prohlížeči. Teď vlastně nefunguje ani v Edgi.

Plán změny distribuce aktualizací

Kdy to vypukne? Od října bude Microsoft pravidelně vydávat každý měsíc souhrnné aktualizace, které budou obsahovat opravy související i nesouvisející se zabezpečením. Souhrnné aktualizace budou dostupné ve službách Windows Update, WSUS, SCCM a Microsoft Update Catalog. Zatím to bude tak, že každý měsíc vyjde souhrnná aktualizace obsahující všechny opravy za daný měsíc.

Později ale budou aktualizace kumulativní, takže bude jediná aktualizace obsahovat všechny do té doby vydané opravy. Pak už bude po instalaci Windows nabízen pouze tento balík plus několik menších, které jeho součástí nejsou, jak jsem zmínil výše. S tím se tak Sedmičky a Osmičky dostanou na úroveň Desítek. Toho se dočkáme v příštím roce.

Kromě výše uvedených novinek bude Microsoft od října vydávat také souhrnné balíky jen s opravami zabezpečení. Bezpečnostní aktualizace budou ovšem také součástí výše uvedených souhrnných aktualizací, tudíž není těžké si domyslet, že tento balík zaměřený čistě na zabezpečení nebude běžně dostupný přes Windows Update. Nebude tam zkrátka potřeba. Microsoft s ním cílí na podniky, jimž má snížený počet oprav zmírnit náročnost na testování.

Na model měsíčních souhrnných aktualizací přechází dále i podpora technologie .NET Framework. Nebudou však tímto způsobem doručovány nové řady, pouze opravy.

Zdroj: Windows for IT Pros

Microsoft sloučí všechny aktualizace do jedné i v případě Windows 7 a 8.1

Ohodnoťte tento článek!