Microsoft Teams nastupuje v bezplatné verzi, která předčí Slack

Proslýchalo se, že Microsoftu chystá bezplatnou edici Teams. Ta byla čerstvě uvedena a nabízí toho víc než bezplatný Slack, který platí za hlavního konkurenta na tomto poli.

0
Microsoft Teams
Microsoft Teams
-
Zdroj: logo: Microsoft | koláž: Petr Urban / Cnews

Pokud nežijete v alternativní realitě, zřejmě jste už zaregistrovali, že mladší lidé si oblíbili týmový nástroj Slack. Microsoft v reakci v listopadu 2016 spustil betaverzi svého konkurenčního nástroje, který vyvinul za pouhých 18 měsíců. V březnu 2017 byla uvolněna první finální verze. Microsoft Teams je dostupný v rámci Office 365.

Dosud se tedy jednalo o placený nástroj, což jej v určitém ohledu znevýhodňovalo. Někteří by si ho před koupí chtěli vyzkoušet, jiným by bezplatná verze pro malé projekty dostačovala. Pro Microsoft je pak vždycky lepší si i tuto skupinu podchytit, protože si tím buduje potenciální platící základnu, která bude jeho nástroj brát jako samozřejmost.

Bezplatný tarif Teams

Letos v únoru se začalo proslýchat, že Microsoft chystá bezplatný tarif Teams. To se potvrdilo, neboť Redmondští čerstvě oznámili, že se bezplatná edice stává skutečností. Tu může používat až 300členný tým, přičemž k dispozici mu jsou chaty textové, ale také hlasové nebo obrazové. Oproti placené verzi ovšem chybí záznamy konferencích hovorů.

Tým v tomto tarifu získá 10GB úložiště, dále pak každý jednotlivý účet nabízí další 2GB. (V placené verzi má každý k dispozici 1 TB prostoru.) Ochuzeni nebudete o integrované aplikace Office Online ani o více než 140 dalších aplikací, které se s Teams dokáží propojit. Jedná se např. o Trello nebo Evernote. Přístup pro hosty a hostky nechybí.

Co v bezplatné edici Teams nenajdete? Kromě již zmíněného nepočítejte s e-mailem ve službě Exchange, natož pak s vlastní doménou pro e-mailové schránky. Protože je placený tarif součástí Office 365, bezplatně nezískáte ani propojení s dalšími obsaženými službami, k nimž patří OneDrive, SharePoint, Planner nebo Yammer. Obejít se budete muset i bez plánování schůzí.

Pro srovnání, bezplatná edice Slacku podporuje integraci s maximálně 10 externími aplikacemi, nabízí jen 5 GB prostoru, vyhledávání omezuje na 10 000 posledních zpráv a videochat jen na dva účastnice nebo účastníky. Zdá se tedy, že Microsoft nastavil laťku výše a podpořil tak konkurenční prostředí. Teams free se zatím oficiálně nachází v pilotní fázi, ale to by nemělo ničemu vadit, hlásit se už můžete.

Microsoft Teams nastupuje v bezplatné verzi, která předčí Slack
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.29%) 7 hlasů