Microsoft tvrdí, že je Edge aktivně používán na 330 milionech zařízení každý měsíc. Je to výmysl?

Pojďme si projít pár statistik a učinit pár výpočtů. Tohle číslo zní totiž podezřele.

12
Microsoft Edge
Microsoft Edge

Chtěl jsem se na chvíli vrátit ke konferenci Microsoft Edge Web Summit 2017, jež proběhla minulou středu v Seattlu. Charles Morris na úvodní přednášce uvedl zajímavý fakt, jak upozornil redaktor VentureBeat. Edge je podle Redmondských aktivně používán na 330 milionech zařízení měsíčně. Tento údaj můžete zahlédnout také přímo v prezentaci umístěné na Channel 9.

Pokud sledujete aspoň některé globální statistiky sčítající podíly používanosti prohlížečů, pak vám tohle číslo bude poněkud podezřelé. Proto jsem se k němu chtěl ostatně vrátit. V květnu Microsoft řekl, že Windows 10 najdeme na 500 milionech zařízení. Tento údaj lze zpochybnit jen těžko. Tím spíš ale vypadá podezřele oněch 330 milionů.

Na kolika počítačích Edge běží?

Podle Net Applications.com si Windows 10 drží na desktopech 27,99%, zatímco Edge jen 5,66% podíl používanosti. Jednoduchý přepočet prozrazuje, že kdyby skoro 28 % patřící Desítkám tvořilo oněch zhruba 500 milionů strojů, Edge by tím pádem s necelým 6% podílem byl aktivně používán jen na zhruba 100 milionech z nich.

Poznámka: Desítky běží jistě na pár tabletech, ale pro možnost srovnání tuto možnost vynechme. Net Applications.com umožňuje srovnávat jen samostatně kategorie podle typu zařízení.

Ačkoli data ze StatCounteru bereme více s rezervou, pojďme se na ně pro pořádek podívat také. StatCounter bohužel nedovede porovnat jednotlivé verze Windows s ostatními operačními systémy. Rozdělení na jednotlivé verze Windows (jejichž součet se rovná stu procentům) zahrnuje jen desktopy, nikoli všechny typy zařízení.

StatCounter tvrdí, že globálně v rybníčku s desktopy má rodina Windows podíl ve výši 83,53 %. Když tento celek samotný rozdělíme na jednotlivé verze (jejichž součet se rovná stu procentům), zabírá Windows 10 podíl ve výši 37,87 %. Kdyby to bylo oněch 500 milionů zařízení, jak zmiňuje Microsoft, celý ekosystém Windows je složený ze 1,3 miliardy počítačů. A celý desktopový segment pak tvoří 1 580 milionů počítačů.

Na desktopech nicméně Edge podle StatCounter dosahuje jen 3,95% podílu, což by podle dosavadních dat a přepočtu vycházelo na zhruba 63 milionů zařízení.

Změna za poslední rok

A navíc se Net Applications.com se StatCounterem shodují v tom, že se podíl tohoto prohlížeče za poslední rok výrazněji nezměnil. Jenže na stejné konferenci konané v dubnu 2016 Microsoft tvrdil, že je Edge každý měsíc aktivně používán na více než 150 milionech zařízení.

Jakkoli Microsoft s čísly kouzlí, Edge je stále spíše okrajovým prohlížečem
Jakkoli Microsoft s čísly kouzlí, Edge je stále spíše okrajovým prohlížečem

Dle Net Applications.com měl aspoň na desktopech v dubnu 2016 4,73 % a v srpnu 2017 pak 5,66 %. (Data za září ještě nejsou k dispozici.) Podle StatCounteru pak Edge na desktopech dosáhl na 2,28% podíl v dubnu 2016 a na 3,95 % podíl v srpnu 2017. Ani tyto podíly tedy neodpovídají nárůstu proklamovanému na konferenci Microsoft Edge Web Summit 2017, ačkoli k jistému růstu došlo.

Ještě podotýkám, že se růst po dubnu 2016 zpomalil až stagnoval. Po skoro celý zbytek období trvajícího do dnešního dne se již nadále podíl Edge skoro nezměnil. Net Applications.com jeho podíl na desktopech vnímá stále mezi pěti a šesti procenty, StatCounter pak pro změnu mezi třemi až čtyřmi procenty.

Závěr

Z těchto jednoduchých a stále orientačních výpočtů vyplývá, že si Microsoft údaj v podobně 330 milionů aktivních zařízení s Edgem musel vymyslet. Nebo je v hodnocení prohlížeče velmi shovívavý a při prezentování čísel kreativní. Nemám však pocit, že by oněch 330 milionů mělo mnoho společného s realitou, resp. s reálným úspěchem prohlížeče.

V systému integrovaný a protěžovaný prohlížeč skutečně těží z privilegované pozice. Neznamená to ale, že by jej většina lidí začala automaticky používat namísto svého dosavadního prohlížeče. Velká část instalací Desítek by měly být navíc upgrady ze starších verzí Windows, kde softwarová výbava počítače zůstává zachována.

Prohlížeč byl spuštěn omylem, nebo se v něm otevřelo PDF. Lze to počítat do aktivního používání?
Prohlížeč byl spuštěn omylem, nebo se v něm otevřelo PDF. Lze to počítat do aktivního používání?

Možná Edge omylem jednou měsíčně mnoho lidí zapne, protože neumí nebo se bojí aplikaci odepnout od hlavního panelu. Jakkoli to může znít směšně, praxe dokazuje, že to může být realita. Microsoft bohužel nespecifikuje, co konkrétně znamená aktivní používání. Pravděpodobně to znamená spouštění aplikace aspoň jednou za měsíc.

Může v tom být započítáno dokonce použití Edge pro prohlížení dokumentů v PDF, protože se jedná o výchozí čtečku. Pár lidí ještě Edge zapne na mobilu, to je ale zanedbatelné číslo. Pár lidí vlastní tablet s Windows, kde ale za prvé Edge používat nemusí (existují i lepší dotekové prohlížeče) a za druhé se jedná o kategorii malou.

Když odhlédnu od dohadů o tom, co všechno považují dvě odkazované měřící služby za klasický počítač (počítají i různé konvertibilní zařízení?), zbývá jedno konstatování. Jak ukazují nezávislé služby zabývající se měřením, reálně se Edge drží pořádně při zemi. Microsoft se snaží prezentovat používanosti, jako by šlo o oblíbený a rozšířeným prohlížeč, v realitě tomu ale nic nenapovídá. A na počítačích Edge skutečně oslovil málokoho, dříve přitom Microsoft s Internet Explorerem v tomto segmentu roky vedl.

Microsoft tvrdí, že je Edge aktivně používán na 330 milionech zařízení každý měsíc. Je to výmysl?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

12 KOMENTÁŘE

  1. Raději bych používal Mozilu Firefox, ale notebook mi s ní zamrzá, tak jsem nucen používat Edge. Nevím, proč mám s Mozilou problém, někdy si i říkám, jestli to náhodou není nátlak k používání Edge (taková moje konspirace).

  2. Nezávislé služby můj Edge registrují jako Chrome, takže v tomhle víc věřím Microsoftu, než StatCounteru, nebo NetApplications. Přestože Google se snaží Chromajzla tlačit horem dolem, pořád je to šmejd.

  3. Prohlížeč mě musí oslovit na první pohled. EDGE jsem zapnul jednou a naposledy. Větší humus sem neviděl. Naproti tomu nevím co mají všichni proti Exploreru. Používám denně a bez problémů. Dřív jsem taky používal Firefox a právě díky zde popsanému zamrzávání jsem přešel na Explorer který je vestavený jako součást systému.

      • No jo no. To je právě buď daň za to že je to software 3 strany a nebo prostě není dokonale odladěný na Win. Explorer se vyvíjel desetiletí (a v začátcích nebyl vůbec dobrý viz. verze 5,6,9) a vyrostl z něj slušný prohlížeč, neříkám dokonalý. Vivaldi neznám. Ale docela mě baví ruzné linuxové verze ruzných prohlížečů. Některé jsou velmi slušné některé vyloženě bída. Řekl bych ale že vždy zobrazovali obsah stánek velmi rychle. Aspoň můj dojem. A není Vivaldi take na linuxu?