Microsoft umí z několika fotek poskládat 3D model. Vypadá perfektně

0

Firma pracuje na aplikaci, která z 2D fotografií dokáže vymodelovat 3D objekt, kterým pak můžete hravě otáčet. O tomto typu fotografií jsme se už nedávno bavili (3D fotografie vs 360° panorama). V článku padla řeč na aplikaci Photosynth. Software Microsoftu dovede ze série fotografií udělat dvě věci: 360° panorama (fotíte jakoby v kouli dění kolem sebe) a synthy (objekt focený kolem dokola). Galerie panoramat a synthů si můžete prohlédnout na této stránce.

Výzkumný tým firmy ale pracuje na dokonalejší technologií, jakési nové generaci synthů. Ta stará je jednoduchá, přechody nejsou plynulé a rozhodně z toho nemáte „pocit 3D“, protože se objekt otáčí sekavými pohyby. Nová technologie ale umí z většího množství fotek vytáhnout geometrii a hloubku, takže objekt se v podstatě vymodeluje ve 3D a potáhne texturou z fotografie.

Výsledek vypadá opravdu skvěle. Fotografie pořídíte za pár minut, zhotovení modelu také netrvá dlouho, probíhá totiž v cloudu, takže vás bude omezovat jen rychlost připojení. Třeba ukázka auta na videu byla vytvořena ze 48 fotografií. Technologie zatím umí skenovat pouze do stran, nelze obrazem pohybovat nahoru a dolů. Ale pracuje se na tom.

Kdy se technologie dostane mezi lidi, však autoři nesdělili.

Zdroj: Microsoft

Ohodnoťte tento článek!