Vzhledem k docházejícímu počtu IPv4 adres se Microsoft rozhodl pořídit si jich pár navíc, to však za velmi podezřelých okolností. Někteří zvěstují i vznik černého trhu s IP adresami.

Hlavním aktérem této kauzy je zajisté společnost Nortel. Ta při rozjezdu internetu získala v roce 1991 celý blok IP adres (kolem sedmnácti milionů adres). V průběhu historie však společnost zkrachovala a jak bývá zvykem, začala svůj majetek rozprodávat.

A zde přichází na řadu Microsoft. Ten s Nortelem uzavřel smlouvu o koupi 666 624 IP adres za 7 500 000 amerických dolarů. To znamená 11,25 dolarů za jednu adresu. V přepočtu to už je více, než byste zaplatili za registraci domény (které ještě nedávno byly dražší).

Problém je však v počtu adres, které Microsoft nakoupil. V přepočtu na množství bloků, které by následně mohl převádět dál, se mu to hrubě nevyplatí. Toto číslo se ale ještě může upravit. Otázkou dále ale zůstává, zda je pro Microsoft nákup vůbec výhodný, protože nakoupené adresy budou po nástupu IPv6 bezcenné.

Redmondská společnost navíc nejprve získá dvě třetiny adres. Zbylá třetina mu bude dodána dodatečně. Další záhadou je šestnáct milionů adres, které Nortelu ještě zbývají. Kdyby je všechny prodal se stejnou cenou jako teď, mohl by na tom velmi dobře vytěžit.

Transakce ale ještě nebyla dokončena, je možná změna spousta detailů a dohodu především musí ještě schválit správce severoamerického adresního prostoru ARIN. Bude hodně zajímavé, jak se k tomuto obchodu ARIN postaví a jak se dále bude celá záležitost vyvíjet.

zdroj: blog.nic.cz, The Register

Ohodnoťte tento článek!