Microsoft uvádí Surface Hub. 84″ dotykové LCD zvládne naráz sto prstů a tři pera

0

Možná si pamatujete, že než se označení Surface stalo synonymem pro tablety od Microsoftu, používala firma toto jméno pro experimentální dotykové stoly PixelSense. K tomuto konceptu se firma letos v lednu opět vrátila, když ukázala Surface Hub, což je gigantický „tablet“, či spíše dotykový nástěnný monitor pro konferenční místnosti a podobné firemní aplikace. Microsoft nyní toto zařízení uvedl na trh a ačkoliv se kvůli vysokým cenám nejedná o nic pro obyčejné smrtelníky, technologicky jde o docela zajímavé kusy hardwaru.

Objednávky na Surface Hub Microsoft bude Microsoft přijímat od 1. července a hotové kusy by zájemci měli dostat v září. K pořízení jsou dvě verze: menší s úhlopříčkou 55″ a rozlišením 1920 × 1080 bodů, která bude stát „jen“ 6999 USD (205 000 CZK), a velkorysejší 84″ model s rozlišením 3840 × 2160 bodů za 19 999 USD (588 000 CZK). Brutální ceny se odvíjejí od toho, že nejde o běžné all-in-one PC, ale o speciální systém pro prezentace, pracovní schůze a podobné aplikace, kde už tato cena není nějak přestřelená.

 Microsoft Surface Hub
Microsoft Surface Hub 

 

Na ploše může být až sto prstů a tři pera

Co se počítačových vnitřností týká, jsou oba monitory živeny systémem s Windows 10 a procesory Core i5 (55″) nebo Core i7 (84″) generace Haswell, 128GB SSD a 8 GB RAM. Větší verze má pak ještě uvnitř grafiku Quadro K2200. Zajímavé jsou na obou Hubech hlavně displeje: obojí verze má 120Hz panely se speciální dotykovou vrstvou, která také registruje s frekvencí 120 Hz, díky čemuž je snímání plynulejší a poskytuje údajně přirozenější zpětnou vazbu. Vrstva je přímo nalepená na sklo pro minimalizaci odlesků a nižší vzdálenost od matrice, což je dobré například při kreslení stylusem.

 

Oba panely registrují najednou stovku nezávislých doteků, což je téměř bláznivé (deset osob používajících všechny prsty na rukou), a také umí digitizovat až tři pera (aktivní stylusy)naráz, kterými uživatelé mohou kreslit či psát poznámky. Jaká je použita technologie u samotných LCD, není bohužel zmíněno, kvůli pozorovacím úhlům by to pravděpodobně měla být nějaká varianta IPS. Microsoft pro menší model uvádí kontrastní poměr 1300:1, pro větší pak 1400:1.

Microsoft Surface Hub

Pro další interakci má Surface Hub dvojici kamer s rozlišením 1080p, infračervené senzory detekující, přítomnost osob, senzor intenzity osvětlení, systém čtyř mikrofonů pro hlasové ovládání a samozřejmě též reproduktory. Uživatelé se k němu mohou připojit drátovým Ethernetem nebo Wi-Fi 802.11ac s podporou Miracast, takže někdo v konferenční místnosti může například spustit prezentaci na dálku z notebooku nebo jiného zařízení.

Microsoft Surface Hub

Pokud byste tuto parádu chtěli do firmy, máte na našem území bohužel smůlu. Microsoft začne Surface Huby nejprve prodávat ve vybraných amerických a evropských zemích (a některých dalších asijských trzích nebo v Austrálii), ovšem středoevropské země bývalého východního bloku mezi nimi nejsou. Surface Hub byste tedy museli pořídit například z Rakouska nebo Německa, ovšem asi by byl problém s českou lokalizací některých komponent.

Microsoft Surface Hub

Zdroje: AnandTech, Microsoft (1, 2)

Microsoft uvádí Surface Hub. 84″ dotykové LCD zvládne naráz sto prstů a tři pera

Ohodnoťte tento článek!