Microsoft uvolní javascriptové jádro ChakraCore z Edge jako open-source

0

V moderním webovém prohlížeči jsou stěžejní minimálně dvě komponenty – renderovací jádro, které se stará o zobrazení samotné webové stránky na základě značkovacího jazyka HTML, a engine pro interpretaci jazyka JavaScript. Prakticky vzato dnes neexistuje jediný web, který by JS alespoň v omezené míře nepoužíval a pro jakékoli webové aplikace je minimálně stejně důležitý jako PHP či ASP.NET.

Edge 25 – podpora ECMAScript 6
Edge 25 – podpora ECMAScript 6

Microsoft začal svůj engine Chakra vyvíjet v roce 2008 a dnes jej využívá nejen prohlížeč Edge, ale slovo má i v univerzálních aplikacích Windows 10. V lednu základ Chakry (ChakraCore) zamíří na GitHub, od čehož si redmondští slibují zřejmě zapojení dalších firem a případnou implementaci zajímavých vylepšení zpět do Chakry.

 

Chakra je zajímavá např. v tom, že v konkurenci s nejpoužívanějšími browsery aktuálně zvládá nejvíce funkcí z poslední standardizované verze JavaScriptu ECMAScript 6. Ta pochází z roku 2015 a prohlížeč Edge zde výrazně vede. Hned v závěsu stojí Mozilla Firefox 42 a teprve za ním Google Chrome 47. Nutné je ještě zmínit, že tento výrazný skok v podpoře standardů i výkonu přinesla podzimní verze Edge 25.0.10586 spolu s aktualizací Threshold 2.

Zdroj: Microsoft

Microsoft uvolní javascriptové jádro ChakraCore z Edge jako open-source
Ohodnoťte tento článek!