Microsoft uvolnil zdrojové kódy MS-DOS 1.1 a 2.0 a Word 1.1a pro Windows

0

Každého příznivce počítačové historie potěší zpráva o tom, že Microsoft ve spolupráci s Computer History Museum uvolnil zdrojové kódy k raným verzím operačního systému MS‑DOS a textového editoru Word. Stáhnout si je může kdokoli. Ačkoli to není zase tak dávno, před myší jsme používali hlavně klávesnici a textové prostředí na monitoru bylo běžnou věcí. Oba uvedené softwary se zapsaly do historie.

Tip: Adobe svolilo, aby byl uvolněn zdrojový kód Photoshopu 1.0.1

Byť samozřejmě platí, že zmíněný systém dávno nepoužíváme, zatímco Word se v modernějších dobách zjevuje na našich počítačích dodnes. Důležité součásti počítačové historie budou k vidění také v muzeu. Konkrétně se do záře reflektorů dostanou oblíbené programy osmdesátých let, a sice MS-DOS 1.1 a 2.0, který byl na trh v těchto verzích uveden v roce 1982 a 1983, a také Microsoft Word 1.1a pro Windows. Firma zdrojové kódy uzavřených produktů zveřejnila vůbec poprvé.

Se systémem MS-DOS 1.1 se pojí minimálně jedna zajímavost. Právě tuto verzi začali výrobci ve velkém předinstalovávat na počítače. (A také podporovala čtení disket z obou stran, takže se kapacita jednoho fyzického nosiče zvedla na 320 KB.) Navíc ještě tehdy IBM systém, který pro něj měl Microsoft vyvinout na zakázku, prodávala pod označením PC DOS. Do maloobchodního prodeje se dostal až ve verzi 5.0.

 

V té době měl Microsoft dávno vyřešené, aby se jeho produktu říkalo vždycky MS-DOS. Prodej textového operačního systému byl ukončen zhruba v polovině devadesátých let. To už trh dobyla Windows s plnohodnotným grafickým rozhraním. Mimochodem, až druhá verze si rozuměla s pevnými disky. Word pro Windows byl na trh uveden v roce 1989. Od té doby se jeho podíl dramaticky zvyšoval.

Snadno porazil WordPerfect, oblíbený editor pro DOS. V roce 1993 už Redmondský Word zabíral 50 % trhu a kolem roku 1997 dominoval s více než 90 %. Word pro DOS nikdy podobné popularity nedosáhl. Před rokem pro změnu Adobe zveřejnilo zdrojový kód Photoshopu 1.0.1.

Zdroj: The Official Microsoft Blog

Ohodnoťte tento článek!