Microsoft: Uživatelé ignorují internetové hrozby

0

Globální studie bezpečnostní gramotnosti ukázala na potřebu zlepšení bezpečnostních návyků uživatelů na domácích počítačích a na mobilních zařízeních.

Společnost Microsoft dnes při příležitosti mezinárodního Dne bezpečnějšího internetu zveřejnila výsledky své celosvětové studie bezpečnostní gramotnosti (Microsoft Computing Safety Index). Vyplývá z ní, že více než polovina respondentů (55 %) se setkala s mnoha riziky na internetu, avšak pouze 29 % hodlá podnikat kroky k ochraně sebe i svých dat. Studie se letos zaměřila i na uživatele mobilních zařízení a zjistila, že ačkoli 42 % uživatelů provádí softwarové aktualizace na svých osobních počítačích, pouze 28 % pravidelně aktualizuje své mobilní telefony nebo tablety.

Další zjištění průzkumu

  • 47 % respondentů se obává krádeže svého hesla, přičemž 33 % tvrdí, že navštěvuje bezpečné stránky. 28 % uvedlo, že se vyhýbají používání veřejně přístupných bezdrátových sítí na svých mobilních zařízeních.
  • 48 % respondentů se obává rizika počítačových virů, přičemž 44 % na počítači zapíná firewall a 53 % používá antivirový software.
  • 45 % respondentů sice potvrdilo, že se obává krádeže svých osobních údajů, nicméně pouze 34 % z nich používá PIN k zabezpečení svého telefonu a 38 % se aktivně zajímá o nové způsoby, jak se chránit před krádeží osobních údajů.

Druhý ročník studie bezpečnostní gramotnosti Microsoft Computing Safety Index vznikl dotazováním více než 10 tisíc uživatelů osobních počítačů, chytrých telefonů a tabletů na jejich přístup k internetové bezpečnosti a na základě jejich odpovědí určil hodnotu na stupnici od 1 do 100. Celosvětový průměrný výsledek v internetové bezpečnosti osobních počítačů je 34, zatímco pro mobilní zařízení dosáhl bezpečnostní index hodnoty 40.

Jak se na internetu chránit?

  1. Zabezpečit svůj počítač a účty internetových služeb silnými hesly a mobilní telefony unikátním kódem PIN
  2. Neprovádět bankovní platby, internetové nákupy ani jiné citlivé úkony na veřejných počítačích, nebo na svém notebooku či mobilním telefonu připojeném přes cizí nebo veřejnou bezdrátovou síť
  3. Dávat si pozor, aby se vám nikdo nedíval přes rameno při zadávání uživatelských jmen, hesel a jiných důležitých údajů
  4. Být obezřetný při reakci na až příliš výhodné nabídky, dokonce i tehdy, když se zdá, že pocházejí z důvěryhodného zdroje
  5. Před zadáním osobních údajů se ujistit o tom, že je stránka či služba legitimní a dobře zabezpečená (mj. adresa webu začíná „https“ a v adresním řádku prohlížeče je označena symbolem zámku)
  6. Svou hlavní e-mailovou adresu nebo přezdívku služby instant messagingu sdělovat pouze známým lidem, nebo ověřeným organizacím. Vyhnout se uvádění těchto údajů na sociálních sítích, veřejných seznamech na internetu nebo na stránkách pro uchazeče o zaměstnání.

Více informací o rizicích i ochraně na internetu naleznete na webu www.bezpecnyinternet.cz. Více informací o studii bezpečnostní gramotnosti MCSI si můžete přečíst zde.

Ohodnoťte tento článek!