Microsoft v boji za uživatelská data uložená mimo USA podpořili také Apple a Cisco

0

Microsoft v USA čelí federálním prokurátorům, kteří po něm vyžadují, aby jim zpřístupnil e-maily uživatelů. Ty jsou ovšem fakticky uloženy na serverech v Irsku, není proto divu, že se společnost proti soudnímu příkazu k uvolnění dat v zámoří brání. Příkaz byl původně uvolněn v prosinci. První kolo Microsoft prohrál.

Podle Microsoftu by zpřístupnění e-mailů uložených v jiné zemi „porušilo mezinárodní zákony a dohody a omezilo ochranu soukromí každého na této planetě.“

Podle něj by se s příkazem k získání dat mělo zacházet jako s každým jiným příkazem k prohledání místa. Měl by se vztahovat pouze na území USA. Ministerstvo spravedlnosti naopak (a nepříliš překvapivě) věří, že takový přístup by se stal nebezpečnou překážkou ve shromažďování důkazů kriminálních aktivit.

Lze si představit, proč se Microsoft snaží ochránit data uživatelů. V souvislosti s kauzou NSA prosáklo, že nejen na jeho servery se agentura napíchla a sledovala komunikaci uživatelů. Firma potřebuje vyhrát, aby dala uživatelům najevo, že za ně bojuje. Microsoft v bitvě nestojí osamocen, oficiálně se za něj postavily další firmy, např. operátoři AT&T nebo Verizon.

 

Mezi posledními se pak přidali Apple a Cisco. Microsoft před pár měsíci umožnil neamerickým zákazníkům, aby se jejich data ukládala striktně na servery mimo USA. Je však zatím jediný, kdo k takovému kroku přistoupil. Naopak není jediný, kdo potřebuje obnovit důvěru uživatelů.

Podle odhalených důkazů NSA nabourala také servery Googlu nebo Yahoo. Mohlo by se snadno stát, že lidé a společnosti mimo USA nebudou chtít platit těmto americkým podnikům, podléhajícím povinnosti zpřístupnit jejich data vládě USA, ale raději se obrátí na jiné.

Zdroj: NYTimes.com via The Verge
TechCrunch

Ohodnoťte tento článek!