Microsoft v Rusku zákony neporušil

0

Tamní antimonopolní orgán (Federal Antimonopoly Service, FAS) zahájil vyšetřování Microsoftu v červnu tohoto roku. Údajně měl totiž porušovat zákony tím, že záměrně snižoval dodávky systému Windows XP, čímž měl uživatele nepřímo nutit volit novější Windows Vista. Společnost tak měla postupovat i přesto, že zákazníci měli o starší Windows stále zájem. Další výhrady se týkaly nevhodné cenové politiky.

Microsoft má pochopitelně velký zájem o to, aby uživatelé upgradovali na nejnovější verzi systému, a to nejen kvůli ziskům z prodeje licencí, ale také v souvislosti s redukcí nákladů na podporu starších verzí. Proto se snažil prodej Windows XP omezit v co nejvyšší míře, pochopitelně nejen v Rusku.

V rámci vyšetřování však Microsoft předložil materiály, které dokládaly, že společnost v roce 2008 prodala 1,2 milionu kopií Windows XP lokalizovaných do ruštiny. „Vysvětlili jsme také důležitost přechodu na nové verze s tím, že jde o běžnou praxi ve všech firmách,“ uvedl Nikolai Pryanishnikov, prezident společnosti Microsoft pro oblast Ruska.

FAS souběžně vyšetřuje také taký další případ, který se Microsoftu dotýká. Mělo by jít o dohody s tamními výrobci počítačů o předinstalaci jeho softwaru na notebooky. Úřad by se jím měl podrobně zabývat už dnes.

Zdroj: Reuters

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Lol, myslím si, že bychom měli jít všichni raději na nějaký čas na vzduch a pořádně se vyvětrat, začíná se mi z těch všech reklam (nejen na windows) vařit mozek :o) a pamatujte reklamy prakticky vždy lžou nebo překrucují pravdu 😉