Microsoft: většina lidí sdílí kompletní balík telemetrických dat [Windows 10]

Lidé nemají s telemetrií problém.

2
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Víme, že Microsoft podléhal kritice ohledně možností nastavení soukromí ve Windows 10 ze strany Francie a EU. Primárně na jejich popud přidal do instalačního programu v Creators Updatu přehlednější obrazovku s nastavením předvoleb týkajících se soukromí. Ty už tam vlastně dříve byly, takže se s trochou nadsázky dá říct, že se moc nezměnilo.

Jen dostanete o něco víc informací v přehlednější podobě – některé předvolby ovšem průvodce stejně neukazuje, takže pak musíte nastavíte příslušnou sekci v Nastavení. Buď jak buď, Francie je spokojená a EU nejspíš také. Tyto možnosti nastavení soukromí se pak preventivně objevily formou průvodce v Anniversary Updatu, aby se nemuselo čekat, až získáte Creators Update.

Většina lidí telemetrii neomezuje

Před pár dny Microsoft zveřejnil pár informací ke sběru telemetrických dat, které byla, jsou a vždy budou některým trnem v oku. Samotná telemetrie, jak jsme už několikrát řešili, nepředstavuje ohrožení soukromí, ale pomáhá zlepšovat systém. Microsoft uvedl, že po provedených změnách v instalačním programu stále většina lidí volí sdílení kompletního balíku telemetrických dat – je to tak v 71 % případů.

Výzva ke kontrole soukromí je reakcí na některé úřady
Výzva ke kontrole soukromí v Anniversary Updatu byla reakcí na některé úřady (foto: Microsoft)

Podotýkám, že nevíme, jestli je to méně nebo více než před změnou instalačního průvodce. V lednu uvedenou webovou správu osobních dat, kde můžete s nasbíranými daty pracovat, podle firmy dodnes navštívilo 23 milionů lidí. Windows 10 stále používá 500 milionů lidí, takže od května se toto číslo nezměnilo.

Microsoft se chystá na další změny, čímž zareaguje na nové evropské nařízení o ochraně osobních údajů. To bude klást vyšší nároky na ochranu osobních údajů. Některé tyto změny budou již brzy viditelné ve Windows 10 Insider Preview. Nic konkrétnějšího zatím nevíme.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Další velmi krátkozraké vidění světa ststistik pane Urbane? “ Většina lidí volí sdílení kompletního balíku telemetrických dat – je to tak v 71 % případů „. Většína lidí nevolí vůbec nic, protože o Telemetrii nikdy ani neslyšeli, prostě to jenom „nechali zapnuté“.
    Většina lidií telemetrii neomezuje, protože jim to je za A) buřt, na co si chránit vlastní soukromí, že, za B) to prostě omezit nedokáže. Většina lidí má na svých PC Windows 10, protože za A) je tam má i Franta odvedle, tak proč né já, za B) jim nic jiného nezbývá, za C) je jim to opět buřt. Většině lidí a to tak že drtivé (bylo by jich těch 70%) , by na jejich PC stačila úplně ta nejzákladnější distribuce Linuxu, protože na internet, Skype a piškvorky nikdo, nikdy žádné Windows nepotřeboval. Jenomže zvyk je železná košile a proto je situace jaká je, na to žádné bádání nad skutečností není třeba a darmošlapů ze ststistických institucí už vůbec ne, na to vám stačí opět co? Správně Kefalín, selský rozum ….

  2. Množstvím lidí, kteří mají zapnutou telemetrii, bych se chlubil pouze v případě, kdyby byla ve výchozím nastavení zcela vypnutá a tedy bychom jasně viděli, kolik lidí ji opravdu chce dobrovolně používat a zapnulo si ji.

    Naprosto nesouhlasím s přesvědčením autora, že posílání dat nepředstavuje ohrožení soukromí. JAKÉKOLIV POSÍLÁNÍ DAT Z POČÍTAČE PŘEDSTAVUJE OHROŽENÍ SOUKROMÍ. A nic na tom nezmění ani sliby a ujišťování předních představitelů Microsoftu.