Microsoft vydal a opět stáhnul aktualizaci pro Bulldozer

0

Včera IT svět obletěla zpráva, že společnost AMD na svých stránkách vystavila informaci o dostupnosti aktualizace KB2592546, která má za cíl zlepšit výkon procesorů AMD Bulldozer v operačním systému Windows 7 (a jejich serverový protějšek Windows Server 2008 R2). Jednalo se o aktualizaci na vyžádání – neobjevila se tedy v klasickém kanálu Windows Update.

Aktualizace navíc byla k dispozici necelý jeden den. V Microsoftu s největší pravděpodobností někdo udělal chybu a uvolnil jen část aktualizace, která údajně neměla na výkon žádný vliv. V současné době tak aktualizaci nelze získat.

Přestože to nemusí být na první pohled patrné, operační systém má na výkon procesoru značný vliv. V případě AMD Bulldozer to platí dvojnásob. Současná Windows se totiž nedokážou vypořádat s modulovým uspořádáním jednotlivých jader. O rozdělení práce se stará tzv. Scheduler, který s podobným uspořádáním doposud nepočítal.

 Jednotlivá vlákna tak systém rozděluje mezi jádra bez ohledu na to, v jakém modulu se právě nacházejí. Při optimálním rozložení souvisejících vláken do modulů však dokáže systém profitovat a navýšit tak výkon o několik procent (hlavně díky funkci Turbo Core). Rozdíl mezi aktuální a optimálním stavem zobrazuje následující ilustrace:

Přestože byla aktualizace stažena, majitelé nových procesorů se mají na co těšit – dá se předpokládat, že Microsoft ve spolupráci s AMD dotáhne aktualizaci až do finále a začátkem příštího roku bude k dispozici. Procesory AMD Bulldozer by takové navýšení výkonu rozhodně uvítaly, nemluvě o tom, že AMD zřejmě u této architektury ještě pár let zůstane.

Zdroj: AnandTech

 

Microsoft vydal a opět stáhnul aktualizaci pro Bulldozer

Ohodnoťte tento článek!