Microsoft vypustil mobilní Windows 10 Technical Preview. Je jen pro pár Lumií

0

Netrpělivé čekání Microsoft utnul ve čtvrtek v našich večerních hodinách. Teď si konečně můžete vyzkoušet Windows 10 pro mobilní telefony. Tedy, jen jestli máte správné zařízení a dostatek odvahy. O tom všem si ale řekneme. Začněme novinkami v systému.

Novinky v mobilní edici Windows 10

Na první pohled zaznamenáte tapetu na pozadí, tedy pod dlaždicemi, nikoli jako výplň dlaždic ve Windows Phone 8.1. Osobně se mi tento přístup nelíbí a připadá mi, že obrázek není pod dlaždicemi skoro vidět. Černá výplň v předchozích vydáních systému působila stylově a elegantně. Ukvapené soudy si zatím odpustím, nejdříve si systém dlouhodobě vyzkouším.

 

Protože se už opravdu jedná o jeden systém, který má stejnou logiku jak na mobilech, tak na počítačích, naleznete v centru akcí více položek pro rychlé nastavení. Jedná se přepínače pro Wi-Fi, Bluetooth, jas, otáčení obrazovky apod. Nabídku lze rozbalit, čímž získáte přístup ke všem myslitelným položkám, stejně jako v desktopových Windows 10.

Do této chvíle byly notifikace pouze úzké pruhy v horní části obrazovky, které vás po klepnutí přenesly do aplikace. S Desítkami nicméně oznámení prostoupila interaktivita. Rovnou ztišíte vyzvánění budíku, zobrazíte fotku nebo odepíšete na textovou zprávu. Kvůli těmto a dalším věcem se už nebudete muset přepínat do jiné aplikace.

Myslím, že tohle je prozatím nejvýraznější novinka ve funkcionalitě. Kvalitnější převod řeči na text v Česku stejně příliš nevyužijeme. Zato univerzální aplikace na prohlížení obrázků, která v jednom proudu zobrazí všechny snímky z cloudu i lokálního úložiště, vydadá jendouše skvěle. Další novinky přibudou časem, např. Office nebo Spartan.

Co chybí (oproti Windows Phone 8.1)

Nejspíš nemusíme zdůrazňovat, že se s instalací ukázky pojí řada rizik a měli by ji provést pouze jedinci, kteří vědí, co dělají. Prozatím může být systém nestabilní a celkově plných chyb. Nehledě na to, že zatím neobsahuje všechny plánované funkce, prostředí se časem může výrazně měnit a zkraje ani nebudete mít k dispozici všechny funkce z Windows Phone 8.1.

Chybí podpora dvou SIM, vyhledávání, koncepty zpráv, sdílení hlasových poznámekvyzvánění, asistent pro vytáčení světových předvoleb, spamový filtr, prohlížení členů skupiny, přílohy s více soubory, GSM, funkce Rooms nebo pomůcky pro osoby s různými druhy tělesných postižení. Windows 10 Technical Preview byste neměli instalovat na svůj primární telefon.

Prozatím v systému nenajdete Office, která na ukázce vypadala opravdu lákavě, integrovaný Skype, Outlook ani kalendář. Microsoft přiznává, že se jedná o tak ranou ukázku, že podobně brzo v minulosti žádný systém na veřejnost nevypustil. Na přípravu desktopová edice měla firma více času, proto působí hotovějším dojmem.

Známé problémy

Řada problémů, o nichž vývojáři ví, se pojí s Cortanou, která v Česku ovšem nefunguje, čímž nám některé starosti odpadají. Navzdory tomu se může stát, že:

 • budíky se při upgradu nepřevedou,
 • nastavení Wi-Fi se nepřenese z ostatních zařízení,
 • VPN se nespustí, což je definitivní a oprava bude následovat časem,
 • jiná než anglická klávesnice se nestáhne, což vyřeší potvrzení účasti jednoho z programů v aplikaci Windows Insider,
 • aplikace na prohlížení fotografií se nespustí, pakliže zkusíte přidat přílohu (obrázek) k e-mailu, do OneNotu nebo na Facebook,
 • aplikace se po upgradu nezobrazí v nástroji Battery saver,
 • vinou chyby v APN může být zablokován příjem MMS nebo datových přenosů,
 • mobilní data nefungují při roamingu,
 • při použití bezdrátových sluchátek při přehrávání videa se sníží kvalita videa,
 • nástroj Data sense resetuje historii využití dat,
 • nastavení tapety zamykací obrazovky selže.

O těchto a dalších problémech se eventuálně dočtete na Blogging Windows.

Požadavky

V tuto chvíli je podporováno pouze několik modelů Lumií, majitelé jiných značek než Nokia/Microsoft se prozatím mohou přestat chystat. Konkrétně Windows 10 Technical Preview v první vlně pokrývá tyto přístroje:

 • Lumia 630
 • Lumia 635
 • Lumia 636
 • Lumia 638
 • Lumia 730
 • Lumia 830

Microsoft pokryl hlavně levné Lumie, protože těch světem obíhá nejvíc. V telefonu byste měli mít aspoň 8GB úložiště. Omezení se mohou vztahovat též na operátory či regiony. Minimálně víme, že smůlu kvůli operátorům mají uživatelé v Číně.

Proč nejsou podporovány jiné přístroje? Protože Microsoft si chce být jistý, že bude mít každý možnost migrovat zpátky, pokud nebude nedopečený operační systém použitelný. U výše uvedených modelů má firma k dispozici software k obnově. K obnově případně využijete nástroj Windows Phone Recovery Tool.

Použijte ho, když všechno selže. Vrátí vás zpět na Windows Phone 8.1 Existuje ještě jeden důvod. Vývojáři teprve chystají funkci na změnu velikosti oddílů. Ta je podle všeho nezbytná k tomu, aby mohl být systém nainstalován na dražší telefony jak Lumia 930 nebo 1520. Dovolí dynamicky zvětšovat velikost systémového oddílu tak, aby se dala provést instalace. Neplatí, že by systém byl nutně prostorově náročnější než jeho předchůdce, jde jen o řešení problému s instalací.

Instalace Windows 10

Pakliže jste přijali varovné zprávy a chcete pokračovat, přidejte se do programu Windows Insider. Pakliže jste členy, jednoduše otevřete na svém mobilu stránku insider.windows.com, přihlaste se a proklepejte se až ke stažení aplikace Windows Insider. V té klepněte na Get preview builds. Po chvíli hledání se zobrazí dva programy, stejně jako na počítačích.

„Pomalý kruh“ vám nebude v budoucnu dodávat aktualizace tak často, což vám zaručí více stability. Naopak účastníci „rychlého kruhu“ získají vždycky všechny novinky jako první, současně s tím se logicky vystavují většímu riziku problémů. Ještě jednou svůj výběr potvrďte a bude následovat restart zařízení. Posléze se už stáhne aktualizace a proběhne standardní instalace.

Zdroj: Blogging Windows

Ohodnoťte tento článek!