Microsoft vyslal k Windows 10 FCU další aktualizaci. Sjednocuje lednové aktualizace

Windows Update se opět hlásí do služby.

1
Windows 10 (Ilustrační foto)
Windows 10 (Ilustrační foto)

Před pár dny jsem shrnoval stav po zveřejnění informací o chybách Meltdown a Spectre v procesorech ve vztahu k Windows. Microsoft podobně jako další zareagoval a začal řešit ochranu proti zmíněným chybám, vzhledem k rychlosti oprav ale na některých sestavách aktualizace působily problémy.

Začal tedy vysílat opravené aktualizace, přičemž vznikla nezvyklá situace: počítače s Windows 10 Fall Creators Updatem mohly získat jednu ze tří oprav v závislosti na instalovaném hardwaru, tj. v oběhu byly tři různé verze jednoho systému. Nová aktualizace KB4058258 ale systém opět sjednocuje.

Obsahuje opravy z aktualizací KB4073290 a KB4073291, které se nemusely dostat ke každému, neboť byly tyto aktualizace poskytnuty právě jen specifickým konfiguracím. Většina počítačů s FCU byla dosud udržována na verzi systému 16299.192. S novou aktualizací se číslo sestavení zvedá na 16299.214. Obsahuje především tyto opravy:

  • Problém s kompatibilitou mohl vést k narušení barevného podání obrazu, když jste k zařízení připojili obrazovku podporující široký barevný gamut.
  • Sekundární obrazovka připojená ke staršímu zobrazovacímu adaptéru AMD mohla po probuzení počítače z režimu spánku blikat.
  • Přepínání jazykového rozložení klávesnice mohlo být zdrženo nezvyklou prodlevou při použití klávesové zkratky Alt+Shift.
  • Docházelo k problémům s kompatibilitou, když byly vykreslovány určité titulky při přehrávání videa.
  • Pravidlo dostupné v Editoru místních zásad skupiny, které mělo zakázat doplňky v Edgi, nefungovalo.
  • Aktualizace přidává dodatečnou ochranu proti chybám Spectre/Meltdown do 32bitové edice Windows 10 FCU. O jakou ochranu se jedná? Vzhledem k vágnímu popisu nevíme. Připomínám, že díra Meltdown dříve nebyla opravena na 32bitových systémech.
  • Na některých starších procesorech od AMD mohla dřívější aktualizace KB4056892 ze 3. ledna způsobit, že se systém nedokázal spustit.

Windows potřebuje provést restart pro dokončení instalace aktualizací
Windows potřebuje provést restart pro dokončení instalace aktualizací

Nadále však na seznamu zůstává několik známých problémů, s nimiž se můžete setkat. Windows Update History může např. nesprávně hlásit, že instalace aktualizace KB4054517 selhala. Kvůli provedeným změnám v systému zůstává situace, že některé antiviry mohou být nekompatibilní. Což Microsoft řeší tak, že antivirus když je kompatibilní, označí tento stav v registru.

Ale pozor, pokud se v registru jako kompatibilní neoznačí, aktualizaci systému váš počítač vůbec nezíská. (Což nás může vrátit k debatě o tom, zda je žádoucí, jak hluboko v systému jsou antiviry zakořeněné. Podle některých expertů antiviry mj. vedou akorát ke zvýšení možností, jak systém napadnout.) Posledním známým problémem je nemožnost přihlásit se k některým webům v Edgi.

Microsoft vyslal k Windows 10 FCU další aktualizaci. Sjednocuje lednové aktualizace

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář