Na co sáhl, to se povedlo. Microsoft zažil úspěšné čtvrtletí

0

Redmondská společnost má za sebou nejlepší začátek roku v historii. Od ledna do konce března, což v účetnictví Microsoft odpovídá třetímu fiskálnímu čtvrtletí roku 2019, firma utržila 30,6 miliardy dolarů. To je o 14 % více než před rokem. Čistý zisk vzrostl dokonce o 19 % na 8,8 miliardy.

Za růst může zejména cloudová divize, jejíž tržby stouply o 22 % na 9,7 miliardy dolarů a pomalu už dorovnaly výkonnost zbývajících dvou divizí. Ta počítačová, do které se řadí Windows, Xbox, Surface a vyhledávání, měla na svědomí 10,7 miliardy dolarů. Byznysová divize, pod níž spadají Office, Dynamics a LinkedIn, utržila 10,2 miliardy.

TIP: Konec nucených upgradů. Aktualizování Windows 10 budete mít pod kontrolou

Prakticky bez výjimky jsou na vzestupném trendu i dílčí produkty. OEM licence Windows vygenerovaly o 9 % vyšší příjmy, Surfacy rostly o 21 %, hry o 5 %. Skokanem je znovu cloud Azure, který meziročně vyrostl o 73 %. O 19 % ale poklesly příjmy z prodeje krabicových verzí Office. Ty totiž Microsoft postupně nahrazuje za předplatné Office 365. To už ve firmách využívá 180 milionů lidí. Spotřebitelská verze pro domácnosti má 34,2 milionu předplatitelů.

TIP: Vyzkoušejte nový Edge, další klon Chromu

Mimochodem: Při prezentaci výsledků Microsoft připomněl zajímavou věc ohlášenou na loňském Buildu. Od března 2019 si firma ponechává jen 5% provizi při prodeji softwaru, doplňků a služeb ve Storu pro Windows 10 (neplatí to tedy pro hry na Xboxu). Tím by rád nalákal vývojáře, aby u něj publikovali aplikace, což je pořád jedna ze slabin Desítek.

Na co sáhl, to se povedlo. Microsoft zažil úspěšné čtvrtletí
Ohodnoťte tento článek!
3.1 (61.54%) 13 hlasů