Microsoft vytvořil skvělý stabilizátor zrychlených videí natočených kamerami jako GoPro

0

Timelapse je několikanásobně zrychlené video, které zachycuje scénu ze statického místa. Hyperlapse k tomu přidává i pohyb kamery. Aby byl krásně plynulý, musí se kamera pohybovat na kolejnicích, při nižších rychlostech postačí i steadicam. Bez této výbavy bude video šíleně roztřesené. Vědci Microsoft Research ale vymysleli softwarový stabilizátor Hyperlapse, který zrychlené POV záběry z outdoorových kamer jako GoPro udělá plynulými.

Výzkumné oddělení Microsoftu vytvořilo algoritmus, který průchod scénou analyzuje a pohyb zaznamená do 3D křivky. Tu pak vyhladí a plynulý pohyb vytvoří virtuální kamera, která renderuje nové snímky sestavené z více snímků najednou.

Náročný proces funguje. Jak ukazují obě přiložená videa, ve srovnání s běžným 10násobným zrychlením je rozdíl opravdu citelný. Hyperlapse hezky zjemnil průchod ulicí. Poradil si ale také s náročnější scénou, kdy horolezec lezl po skále. Jeho pohyb nebyl tak pravidelný, utíkal do všech stran. Virtuální kamera Hyperlapse za sebou v obraze zanechala dost artefaktů, ale ten subjektivně neruší tolik jako běžné roztřesené zrychlení.

Další videa a srovnání si můžete prohlédnout na stránkách Microsoftu. Autoři také chystají uvést aplikaci pro Windows. Určitě bychom se nezlobili ani za pluginy pro známé editory videa.

 

Zdroj: Microsoft via Reddit

Ohodnoťte tento článek!