Chytré hodinky jsou v kurzu. Integrace pokročila tak, že i do náramkového zařízení můžeme vložit miniaturní počítač a malou dotykovou obrazovku. A když už je to počítač, občas na něm potřebujete něco napsat. Rychlý vzkaz do chatu, vyhledávací dotaz a podobně. Softwarová QWERTY klávesnice je na tak malém prostoru nepoužitelná. Diktování hlasem je fajn, ale ne vždy jej můžete použít.

Na tento problém objevilo řešení výzkumné oddělení Microsoftu. Vyvinulo softwarovou klávesnici pro Android Wear, kterou pojmenovalo Analog Keyboard. Má pouze dvě tlačítka – backspace a mezerník –, mezi nimiž se nachází ploška, na kterou požadovaný znak nakreslíte prstem. Do toho se zapojí program OCR, který znak rozpozná a zapíše do textového pole. Aby psaní ubylo, nechybí ani prediktivní slovník, který bude slova dokončovat za vás.

 

Klávesnice si zatím poradí pouze s malými písmeny, verzálky ještě nerozpozná, prý kvůli výpočetním nárokům. OCR se provádí přímo v hodinkách a má citelný dopad na spotřebu zařízení. Aplikace (stahujte zde) zatím chybí v Play Storu a musí se přes Android Debug Bridge nahrát zvlášť.

Dalším omezením je optimalizace pouze pro hodinky se čtvercovým displejem s rozlišením 320 × 320 px (Samsung Gear Live) a kulaté s rozlišením 320 × 290 px (Moto 360). Na ostatních, typicky čtvercových s rozlišením 280 × 280 px, zatím Analog Keyboard nefunguje.

Proč se Microsoft věnuje cizímu operačními systému? V budoucnu může klidně uvést vlastní hodinky s Windows, na kterých bude muset řešit stejný problém – jak psát na malé klávesnici. Do té doby může technologii zdokonalovat na cizím hardwaru.

Zdroj: Microsoft Research

Ohodnoťte tento článek!