Microsoft WebMatrix: tvorba webu komplexně

0

Microsoft jde, ve jménu filozofie „internet opravdu pro každého“, svým uživatelům vstříc v podobě uvolnění bezplatné aplikace pro vývoj a správu webu. Přičemž do pojmu „web“ mohou být zahrnuty jednoduché statické prezentace, blogy, ale i redakční systémy a e-shopy.

Průvodce vám ukáže správnou cestu

Pro stažení nástroje WebMatrix je třeba navštívit stránku Microsoftu. Kromě možnosti instalace zde najdete spoustu informací, návodů a instruktážních videí, které během tvorby vlastní prezentace můžete využít.

Kliknutím na zelené tlačítko Install WebMatrix a dále na tlačítko Install Now stáhnete instalační soubor po jehož spuštění se z příslušného úložiště načtou potřebná data a průvodce vás navede celým procesem až po první spuštění aplikace. V dialogovém okně pro instalaci dalších modulů, které rozšiřují základní vývojářskou sadu o konkrétní prostředí pro správu webového obsahu (Drupal, Yoomla, DotNetNuke, WordPress a další), můžete instalaci ukončit. K případnému rozšíření budete mít ještě příležitost.

Po spuštění vás přivítá průvodce rychlým startem (Quick Start), který vám usnadní několik rozhodnutí do začátku. Pakliže máte jasnou představu o tom, který typ webu potřebujete, můžete se pustit do kreativní práce sami – např. přes položku Site from template | Empty Site. Ve vzorových webech se nachází i několik předpřipravených (defaultně čtyři) návrhů pro případ, že se potřebujete přidržet nějaké inspirace.

V práci na existujícím webu můžete navázat prostřednictvím funkce Site from folder, případně My sites (zahrnuje jen weby, na nichž jste pracovali přímo ve WebMatrixu).

Pokud nemáte příliš jasnou představu, jaká podoba webu by pro vás byla nejvhodnější (příp. máte představu, ale nevíte, jak jí docílit), s výhodou využijete nabídky Site from web gallery. O možnostech již hotových webů se dočtete níže.

Prostředí pro vývoj i správu

Ať už se rozhodnete pro vlastní web nebo jednu z připravených šablon, pracovat s nimi budete ve vývojářském prostředí WebMatrixu.

Celá agenda je rozdělena do čtyř částí, mezi nimiž můžete přepínat v levém dolním rohu. Záložka Site obsahuje základní nastavení a přehledy, jako je URL, přehled přístupů a požadavků nebo přehled použitých technologií (SSL, .NET, PHP, databáze atd.). Kliknutím na kolonku Set up remote publishing location v dolní části nastavíte, jak má být daný web prezentován na internetu – tj. v případě FTP zadáte potřebné přihlašovací údaje – a kliknutím na tlačítko Publish v levém horním rohu na panelu nástrojů uvolníte lokální web do složky na zadaném serveru.

Zajímavější je část s názvem Files. Ta poskytuje přehlednou podporu pro strukturování adresářů a souborů webu a hlavně pro psaní kódu. Při vytváření nového souboru vás průvodce navede na vybrání vhodného typu a opatří dokument příslušnou hlavičkou. Nechybí číslování řádků, zalamování řádků a vyhledávání pro lepší orientaci. Automatické odsazování a párování tagů pak zlepšuje přehlednost a automatické doplňování textu (např. popup seznam atributů) urychluje práci.

Součástí nástrojové sady je i správa databází – položka Databases. K dispozici je jednak vlastní MySQL server, jednak je možno spravovat databázi na vzdáleném serveru.

Plynulost chodu, čistotu kódu a celkovou optimalizaci webu si můžete ověřit v podrobných zprávách v nabídce Reports. Najdete zde informace o rychlosti načítání jednotlivých podstránek nebo upozornění na nedostatky v kódu. Kontrolní procedura bere v potaz i základní nastavení webu pro SEO optimalizaci. Stránku můžete kdykoliv spustit, a tedy otestovat, pomocí tlačítka Run, jehož kontextová nabídka odkáže testovaný web do libovolného z nainstalovaných prohlížečů.

S Drupalem se obejdete bez kódování

WebMatrix sám o sobě umožňuje celkem přehledně a efektivně vytvářet dynamické webové stránky s podporou databází. Protože se ale jedná spíše o developerský nástroj, kde znalost kódování webu není výhodou ale podmínkou, pro řadu uživatelů ta zajímavá část začíná až s instalací přídavných modulů pro správu obsahu (content management).

V šablonách Site from Web Gallery najdete mimo jiné i u nás vcelku populární Drupal a Joomlu. Jak spuštění již hotového redakčního systému může vypadat se podíváme na systému Acquia Drupal.

Poté, co v galerii vyberete požadovanou položku (tedy v našem případě Acquia Drupal), potvrďte stažení potřebných dat a následnou instalaci. Při vytváření databáze zvolte pečlivě heslo databáze a administrátora. Když proceduru dokončíte, v hlavním okně WebMatrixu klikněte na URL vaší nové stránky – veškerá nastavení budete nyní provádět přes internetový prohlížeč.

Na úvodní stránce vyplňte požadované údaje a potvrďte tlačítkem Save and Continue. Budete informováni o chybě, která souvisí s tím, že se stránka spouští z vašeho počítače. Můžete ji ignorovat a pokračovat kliknutím na odkaz your new site.

Ocitnete se na úvodní stránce vašeho nového redakčního systému, která vás krok za krokem navede, jak vytvořit obsah nebo změnit grafickou podobu webu. Celá administrace probíhá prostřednictvím sloupcového menu v pravé části stránky. Využít můžete návodů z fanouškovských stránek Drupalu – najdete jich v krátké době celkem velké množství. Když budete s podobou svých stránek spokojeni, finálním krokem je jejich přemístění na inernetový server (např. pomocí zmíněné funkce Publish). Nezapomeňte přitom importovat i obsah databází, který tvoří značnou část obsahu a nastavení celého redakčního systému.

Ohodnoťte tento článek!