Microsoft: Windows budou všude a Kinect válí

0

Xbox a Kinect

Přepisovala se historie. Ne tak, jako když Neil Armstrong udělal malý velký krok nebo naši hoši přivezli z Nagana zlato. Historie IT si ale bude včerejší den pamatovat, redmondský gigant totiž započal novou etapu.

Kdo včera v noci nespal, mohl na CESu vidět živý přenos hodinové keynote Microsoftu. Energický Steve Ballmer přišel pozitivně naladěn, aby promluvil o Xboxu, Kinectu, Windows Phone 7 a příštích Windows. Rok 2010 byl pro Softies nejúspěšnější, co se týče obratu a zisku. Ale také uvedli několik produktů nebo se nové technologie v tomto roce staly velmi žádanými.

Proto se celou přednáškou až příliš táhla pachuť marketingových slovíček, ale minimálně několik čísel stojí za zmínku.

Xbox a Kinect

Microsoftu nelze upřít úspěch Xboxu. První verze žila ve stínu PlayStationu, Xbox 360 ale ukázal Japoncům záda. Redmondským se podařilo vytvořit živelný ekosystém, moderní konzoli, která není jen o hraní. Ale i zábava se změnila s příchodem Kinectu.

Ballmer tvrdí, že posledních šest měsíců je Xbox nejprodávanější konzolí v Americe. Do dnešního dne si jej koupilo už 50 milionů lidí, 30 milionů jsou členy sítě Xbox Live. Kinect ale také řádil. Microsoft předpokládal, že by se do konce roku 2010 mohlo prodat 5 milionů krabic. Odhady byly výrazně překonány a Ballmer neskromně potvrdil, že za 60 dní prodali 8 milionů Kinectů.

Na pódiu se pak objevil Ron Forbes ze zábavní divize, který ukázal, že Kinect není jen na hraní, ale také k ovládání. Přístup do obchodu Zune, přehrávač, to vše můžete ovládat hlasem nebo gesty. Přesně v duchu sloganu „You are the controller“ (Vy jste ovladač).

Xbox obecně má ale ambice porazit konkurenční televizní platformy Apple TV, Google TV a další. Evropané z toho nic nemají, Američané mohou kromě obchodu Zune Marketplace sledovat streamované filmy a pořady z Netflixu nebo Hulu Plus, sportovní fanoušci dostanou EPSN a Xbox je přístupný i dalším médiím. Samozřejmě v 1080p a s 5.1 zvukem.

Xbox Kinect
Avatar Kinect, zdroj: Microsoft

Ale zpět ke Kinectu. Po Forbesovi se na plátně zjevila animovaná postavička Ballmera, která vypadala jako on, používala jeho gesta a dokonce promlouvala jeho hlasem. Tak bude vypadat nová sociální platforma Avatar Kinect. Vaše postava (avatar) je ovládána Kinectem, dokonce snímá i mimiku tváře (nic velkého, ale pozná úsměv nebo jiný škleb). Tato funkce připomíná třeba PlayStation Home, je to takový pohádkový video chat budoucnosti. S přáteli se setkáte v nějakém prostředí a tlacháte, plkáte. Nic, co by zaujalo hardcore hráče, ale bude to zdarma, tak co.

Windows Phone 7 a Surface

Windows Phone 7

Pár minut věnovaných WP7 nebylo nikterak objevných, jen se zrekapitolovalo, co už dávno víme. Proto si přečtěte naše obsáhlé preview. Microsoft prodal přes 1,5 milionu nových telefonů, další zářezy přijdou díky spolupráci s americkými operátory Sprint a Verizon.

Nás může zajímat, že už brzy se objeví první výrazná aktualizace a během roku přijdou další jazykové verze.

S telefonem si nehrál samotný Ballmer, ale Liz Sloanová z mobilní divize. Ta prozradila sedm funkcí, které na WP7 miluje. Avšak ukázala copy&paste, který se má objevit v chystané aktualizaci.

Řečí čísel:

  • 30: počet zemí, kde se telefony s WP7 prodávají
  • 60: počet operátorů, kteří WP7 podporují
  • 100: tolik aplikací denně přibyde v portálu Marketplace
  • 5500: celkový počet aplikací v Marketplace
  • 20 000: počet registrovaných vývojářů
  • 1 500 000: počet prodaných telefonů

Čísla zatím neohromí, ale za těch pár týdnů nemohli s fungl novou platformou očekávat více.

Microsoft Surface

Surface je chytrý konferenční stolek s dotykovým displejem a další sadou senzorů. Jeho vývoj probíhá několik let (viz článek na ExtraWindows), Microsoft ukázal poslední generaci, která už konečně vypadá k světu. Mohutný displej a nohy jak sekvoje jsou pryč hlavně díky odstranění kamer, které sledovaly dění na povrchu.

Samsung SUR40 je jiný, lehčí a také hezčí. Displej je pokryt pevným sklem a kamery nahradila technologie PixelSense. Každý jednotlivý pixel „vidí“ samostatně (nějaký systém infračervených senzorů). A Samsung nasadil LCD displej místo dříve používaných zpětných DLP projektorů. Surface snímá nejen gesta, ale také např. přiložený papír (viz druhý obrázek). Toho využijí klienti v bankách, hotelech apod., na doma to opravdu není, i když bychom si to dovedli v obýváku představit. Více o funkcích v článku.

Microsoft Surface Microsoft Surface

Obrazovka s úhlopříčkou 40″ a rozlišením 1920 × 1080 px pod sebou ukrývá AMD Athlon II X2 (2,9 GHz) a Radeon HD 6700M s podporou DirectX 11. Najednou dokáže rozpoznat až 50 dotyků, na CESu ukázali dvacet. Na YouTube se můžete podívat, jak nový Surface vypadá v praxi.

Tento Samsung se bude prodávat v 23 zemích (u nás ne, ale v Rakousku nebo Německu ano) za cenu 7600 amerických dolarů. Taková „pálka“ vás na pár let umlčí, pak se možná objeví podobná technologie i v generickém nábytku IKEA.

Střípky nových Windows

Windows

Vrcholem keynote měly být informace o nových Windows. Microsoft ovšem neprozradil podobu systému, dostupnost, žádné detaily. Přesto Ballmerův tým rozpoutal rozruch, když přiznali, že pracují na verzi pro úsporné procesory ARM. To už nepřímo prozradila Nvidia několik hodin před tiskovkou Softies.

A skutečně, nové Windows nabourají historický oligopol Wintel (Windows + Intel), když desktopová verze bude kromě architektury x86 podporovat rovněž ARM. Linux je hybridní už dlouho, ale dokud takový krok nepodnikne Microsoft nebo možná Apple, svět počítačů to nijak nemůže ovlivnit.

To znamená, že do boje o osobní počítače se zapojí další výrobci. Dosud jsme znali Intel, menší AMD a věčně se snažící procesory VIA, které ale více než na desktopy mířily do průmyslových embedded počítačů. Microsoft oznámil spolupráci s Texas Instruments (OMAP), Nvidií (Tegra 2) a Qualcommem (Snapdragon). S těmi bude optimalizovat, ladit a dodávat nová Windows do příští generace počítačů.

Microsoft Windows Microsoft Windows

V tuto chvíli nevíme nic dalšího. Microsoft příliš detailů neřekl, kromě toho, že to „nějak funguje“. Na vývojových platformách přímo na pódiu běžel balík MS Office, akcelerovaný Internet Explorer, Windows Media Player s 1080p videem, fungoval tisk a USB zařízení.

ARM nezabije x86, jen doplní

To je také oblast, kam ARM platformy zasáhnou. Nelze čekat, že základní destička ve velikosti kreditní karty (vždyť se musí vejít do mobilů a tabletů) zastoupila šestijádrové monstra Intelu nebo AMD s několika gigabajty paměti a grafikou, která v zimě zahřeje obývák.

ARM má šanci zastoupit Atomy a podobné ULV platformy z dnešních netbooků a subnotebooků. V tomto segmentu je požadován výkon „tak akorát“. Tak akorát, aby na přístroji frčel web, video, nějaká ta kancelářina, případně náročnější Flash. To při nižší spotřebě a tedy delší výdrži.

Jenže čipy ARM to nebudou mít snadné, protože jim sice roste výkon, ale Intel svými Atomy zase výrazně snižuje spotřebu. Tento rok uvede platformu Medfield (nástupce Moorestown, míří hlavně na tablety a chytré telefony) a Oak Trail (nástupce Pine Trail, pro netbooky a nettopy). Ty mají to své jisté. Nemusí se pro ně nic upravovat, budou fungovat s dnešními systémy a aplikacemi.

Nová Windows, nový začátek

Začne se od znovu

ARM s sebou může táhnout porodní bolesti. Windows se budou muset ladit pro tři architektury (x86, x86-64 a ARM). Všechny zdrojové kódy se budou muset kompilovat znovu. To se týká také ovladačů zařízení, aplikací třetích stran. Náročný přechod může trvat dlouho. Své by mohl mluvit Apple, který před lety přešel z PowerPC na x86 od Intelu. Startovalo se odznovu.

Zatím nevíme, jak budou Windows vypadat. Třeba se úplně smaže rozdíl mezi mobilními systémy, dotykovými zařízeními a desktopy. Bude to jeden modulární a hybridní systém, který pokryje vše. Zapadlo by to do Ballmerových dřívějších prohlášení, že půjde o nejriskantnější produkt v historii.

Otázka visí nad softwarem třetích stran. Budou Windows vůbec zpětně kompatibilní? Jak vysvětlí majitelům strojů s ARM, že kdejaká binárka stažená z internetu jim nebude fungovat, i když tam běží ty stejné Windows? A budou vůbec stejně vypadat?

Windows Tegra 2Nová Windows s akcelerovaným prostředím běží na SoC Tegra 2, zdroj: Nvidia

Problém se stahováním by vyřešil portál s aplikacemi, takový Marketplace for Windows. Apple včera spustil Mac App Store, od Microsoftu by to byl logický krok. Obchod by si sám pohlídal aplikace a jejich kompatibilitu. Stávající softwarové portály by byly neoficiální, či přímo zakázané. Marketplace by také více potlačil pirátství, dal vydělat amatérům a vše by se ohromným způsobem zjednodušilo.

Stále se však pohybujeme v teoretické rovině. Teď ani nevíme, jak se bude systém jmenovat. Microsoft se k Windows 8 nevyjadřuje. Možná popustí uzdu fantazii a zkusí něco jako „Windows Revolutions“, „Windows E“ („E“ jako everywhere, všude). Předchozí nečíselné názvy ale byly propadáky. Představa Millenium Edition (Me) a Vista budí ze snu akcionáře Microsoftu ještě dnes.

Musíme proto zůstat nohama na zemi a čekat alespoň na beta verzi. Možná se objeví letos, pokud bude redmondský obr chtít vydat nová Windows příští rok. Vše ale směřuje k tomu, že na domácích počítačích už budeme potřebovat jen výkon „tak akorát“, systém bude lehký klient a náročnější operace se budou provádět kdesi v cloudu. A hry? Ty zůstanou konzolím. Příští rok se tak ještě nestane, ale za 10 let klidně.

Žijme přítomností, máme Windows 7

Konec šťourání v budoucnosti. V tuto chvíli žije Microsoft z úspěchu Windows 7 a Office 2010. Ani jeden z produktů nebyl revoluční, jen doladily předchozí verze. Microsoftu ale dokonale vyšel timing, podniky kupovaly nové počítače, však také loni jejich prodej stoupl meziročně o 20 %. A co nový počítač, to Windows (ve většině případů). Na stejně vlně se vezl nový kancelářský balík. A nemůžeme zanedbávat silný vliv médií, které systém Vista (v mnoha případech i neprávem) poškodily. Windows 7 většinu starých neduhů opravovaly, proto už byly za ty hodné a pozitivně hodnocené.

To vše se projevilo na dobrých prodejích. Microsoft rekordně vydělal, na 20 % počítačů připojených k internetu už běží Windows 7, každou sekundu prodají 7 licencí a každých 7 vteřin lidé z Microsoftu zachrání jedno koťátko. Ballmer se pochlubil 20 miliony stažení Internet Exploreru 9. Na betu dobrý výsledek. Posledním oficiálním číslem je více než půl miliardy uživatelů sítě Windows Live (to se mi příliš nezdá). Dvacet milionů uživatelů už zkusilo Office Web Apps (kancelářský balík online). A prý také roste zájem o služby Bingu a platformy Azure. Všechny tyto produkty mají softwarovou velmoc uživit i v případě některých nezdarů (miliardová kampaň pro Kinect a WP7 se rychle nevrátí).

Video z Ballmerovy keynote si můžete prohlédnout zde.

Zdroj: Microsoft (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!