Microsoft Word 2010: přehled novinek

0

Textový editor (nebo textový procesor, jak chcete) Microsoft Word je bezesporu nejpoužívanější součástí celého kancelářského balíku Microsoft Office. Proto jsme jej vybrali, abychom vám ukázali novinky, které přinese Microsoft Office 2010 v uživatelském rozhraní jednotlivých aplikací, ale i v nabídce jejich funkcí. Řada věcí je totiž společná pro Word, Excel, PowerPoint, Outlook i další aplikace. V Microsoft Office 2010 je opravdu znát důraz na jednotný vzhled a ovládání.

Inovovaný pás karet Ribbon

V Microsoft Office 2010 narazíte na pás karet Ribbon už opravdu všude (včetně Outlooku). Novinku, kterou jsme poprvé měli možnost vidět v Microsoft Office 2007, nová verze zachovává, jen doplňuje několik dílčích změn ve vzhledu karet. Pokud se pozorně podíváte třeba na obrázky z Wordu 2010, jistě si všimnete uhlazenějšího designu pásu karet a změny barvy z modré na světle šedou.

Tato úprava je pro všechny aplikace z Microsoft Office 2010 společná. Jediné, v čem se designově liší (samozřejmě názvy karet v Ribbonu jsou v aplikacích různé), je barva prvního tlačítka Office. Ta odpovídá barvám ikonek, na které jsme celá léta zvyklí. Word tak bude mít tlačítko Office modré, Excel zelené, PowerPoint červené, Outlook hnědo oranžové atd. Mimochodem, samotné tlačítko Office změnilo tvar z kolečka na obdélník.

Tlačítko pro uložení dokumentu a odvolání změn, resp. jejich zopakování, stále najdete v úplně horní části okna programu. Už jsem slyšel názory, že je to špatně. Nejdůležitější funkce mají v porovnání s velikostí tlačítek v pásu karet, mnohem méně prostoru. Co na to říkají čtenáři ExtraWindows?

Nový režim Backstage

Výraznou novinkou v ovládání aplikace je režim Backstage. Opět jej najdete ve všech aplikacích Microsoft Office 2010. Po stisku tlačítka Office se totiž aktivuje speciální rozhraní programu, namísto jen obyčejného zobrazení nabídky s funkcemi, jak jsme byli zvyklí doposud.

Má to však své výhody. Funkce, které se zde nachází, jsou snadněji dostupné. Například takový tisk. Rovnou v Backstage máte k dispozici náhled tisku a další doplňkové nastavení. Není potřeba nic dalšího hledat nebo otevírat v novém okně. Podobně je to se šablonami, ukládáním dokumentu nebo nastavením možností sdílení.

Textové efekty a screenshoty

Nabídka funkcí zůstává v zásadě stejná. Word už velice dlouho nabízí vše potřebné snad pro většinu uživatelů. Zaujalo mě vylepšené vkládání obsahu, při kterém reaguje živý náhled i při najetí na výběr formátování vloženého obsahu. Připomínám, že živý náhled je novinka z Microsoft Office 2007 zobrazující změny v dokumentu jen po najetí myší na nějakou formátovací funkci. Teprve po klepnutí změnu provedete natrvalo. Jde o značné urychlení práce.

Známý WordArt, který je ve Wordu už X verzí nazpět se dočkal náhradníka, nebo spíše alternativy v podobě funkce pojmenované Textové efekty. Výrazný rozdíl mezi nimi není, změna formátování napsaného textu na nějaký obloukový tvar doplněný stíny a barvami funguje stejně, jako kdysi.

Mnohem užitečnější je však zachytávání screenshotů přímo do editoru. Stačí, když myší najdete do příslušného chlívku v pásu karet a hned uvidíte náhledy obrázků oken ostatních otevřených aplikací. Speciální funkcí pak můžete zachytit libovolný výřez obrazovky. Tuto funkci opět najdete ve všech aplikacích Microsoft Office 2010, v Outlooku se mi líbí možná ještě více, než ve Wordu – přeci jenom, screenshoty je lepší poslat rovnou jako samostatný obrázek, než jako obrázek vložený v dokumentu.

Vylepšený systém revizí

Při práci s rozsáhlým dokumentem oceníte panel zobrazující seznam veškerých objektů, které se v dokumentu nacházejí. Docela jednoduše se s ním přepnete do konkrétní části textu. Zahraniční uživatele zřejmě potěší lepší spolupráce s překladačem jazyků, českým uživatelům však drobná změna mnoho nepřinese – Microsoft stále nemá překladač, který by podporoval i češtinu.

Pokud jste používali náhledy na stránky v podobě miniatur, bude vás zajímat jejich sloučení s navigační panelem. Z Wordu 2010 zmizely bubliny, komentáře a poznámky o úpravách v revizích se zobrazují vždy v samostatném panelu.

Jako firemní uživatelé často spolupracující na jednom dokumentu oceníte možnost úpravy jednoho souboru více lidmi najednou. Z pohledu samostatného uživatele jde o drobnost, ve firemním použití to však Word posouvá opět o kus dále.

Další novinky Wordu 2010

Novinkou, kterou nepostřehnete na první pohled, je vylepšení nástrojů pro práci s obrázkem. V momentě, kdy obrázek vložený do dokumentu označíte, zobrazí se nová položka v pásu karet, kde najdete nové efekty a formátovací funkce speciálně pro obrázky. Myslím, že hodně často využijete odstraňovač pozadí z vložených obrázků. Panel pro úpravu grafiky zobrazují všechny aplikace z Microsoft Office 2010 ve stejné podobě. Pokud si tedy na něj zvyknete třeba ve Wordu, využijete své znalosti i v dalších programech z této sady.

Co se týče dalších novinek a vylepšení, tak Microsoft potěší uživatele 64bitových systémů – Word 2010, resp. celá Microsoft Office 2010 bude k dispozici i v 64bitové podobě. Kdo nebude chtít nic instalovat, tak uvítá webovou podobu základních aplikací – o ní jste zřejmě již slyšeli. Připomínám, že primárně poběží v Silverlightu, ale tam, kde toto rozhraní nebude, se za cenu absence některých doplňkových funkcí přepne do běžného JavaScriptu.

Aby byl výčet změna a novinek kompletní, musím ještě přidat podporu OpenType písem, vylepšené prohledávání dokumentu, provázanost na Microsoft Office Communicator, vylepšenou kontrolu gramatiky a nové objekty v nabídce SmartArt.

Nový Microsoft Word 2010 vypadá povedeně, ve firemním prostředí určitě možnost spolupráce více uživatelů oceníte. Otázkou zůstává, co může Word 2010 nabídnout stávajícím uživatelům verze 2007, resp. čím je přiměje k upgradu. Budou několik nových funkcí stačit? Jakou verzi Wordu používáte při práci vy? Napište do komentářů.

Ohodnoťte tento článek!