Microsoft WorldWide Telescope: průvodce vesmírem

0

Předpokládám, že alespoň z doslechu znáte aplikaci Google Earth. V 3D prostředí vám umožňuje prohlížet jakékoli místo na Zeměkouli, zobrazuje satelitní a letecké snímky z vybrané oblasti, nejnověji nabízí i pohled pod hladinu moře. Tím, čím je Google Earth pro Zemi, je Microsoft WorldWide Telescope pro další planety a jiná vesmírná tělesa.

Pokud jste jej ještě neměli možnost vyzkoušet, doporučuji to v dohledné době napravit. Aplikaci si můžete stáhnout zdarma a nainstalovat do počítače s operačním systémem Windows. Funguje také jako webová aplikace přímo v prohlížeči. V tom případě musíte mít nainstalovány knihovny Silverlight, WorldWide Telescope by pak měl bez problému fungovat v Internet Exploreru, i ve Firefoxu.

Po spuštění se vám zobrazí nápověda k ovládání s přehledem vybraných klávesových zkratek. Používáte-li webovou aplikaci, budete vyzváni ke klepnutí na uvítací obrázek. Poté se můžete pustit do objevování zajímavostí v blízkém i vzdáleném vesmíru.

Vyberte si destinaci

V pásech u horní a spodní strany okna WorldWide Telescope si vybíráte cíl své vesmírné cesty. Horní pás pod záložkou Explore obsahuje sadu kolekcí, kterými si přepínáte vybraný pohled. Ve spodním pásu najdete konkrétní pohledy, kterých může být i několik desítek.

Kolekce jsou hierarchicky tříděny, zpět nahoru se dostanete pomocí odkazů nad jejich náhledy v horním pásu.

Prohlížení prostoru

Zobrazený prostor si můžete prohlížet podobným způsobem jako v Google Earth. Kolečkem na myši jej přibližujete a oddalujete. Uchopením prostoru a přetažením jej můžete posunovat. Téhož docílíte použitím kurzorových kláves a kláves PageUp a PageDown.

Šipky na klávesnici můžete použít také k otáčení prostorových objektů, jako jsou panoramata, pohledy na planety atd.

Když hvězdná obloha nestačí

Microsoft WorldWide Telescope standardně zobrazuje pohled na oblohu – podle toho také vypadají nabízené obrázky. Na obloze jsou naznačeny jednotlivé galaxie i souhvězdí. Kromě pohledu na vesmírnou oblohu vám však WorldWide Telescope nabízí i zobrazení vybraných planet v prostoru, panoramat, pohledů na Zemi a zobrazení Sluneční soustavy.

Vše si vybíráte v nabídce Look At ve spodním pásu. Po výběru konkrétní položky se změní obsah vedle umístěné nabídky Imagery. Tlačítky s náhledy ve spodním panelu si přepínáte zobrazení konkrétních míst. Například u Sluneční soustavy se tak můžete přepínat po planetách, šipkami a zoomováním si zobrazujete planety z různých stran a s pohledem na sousední planety.

Panoramatické fotky z vesmíru

Chcete se kouknout, co viděli astronauté z Apolla 12 po přistání na Měsíci? Pak se v nabídce Look At přepněte na Panorama a v nabídce Imagery si nastavte zobrazení Apollo 12: Landing Site. Panorama pak doporučuji otáčet pomocí šipek vpravo a vlevo.

Microsoft WorldWide Telescope nabízí mnoha dalších panoramatických snímků, nechybí mezi nimi ani obrázky z vesmírných vozítek na Marsu.

Vesmírná turistika s průvodcem

Vyzkoušejte povedenou funkci Guided Tours. Přepněte se na stejnojmennou záložku a z nabídky „výletů“ si vyberte třeba Galaxie. Klepnutím na vybranou galaxii v horním pásu náhledů si zobrazíte její virtuální prohlídku. Před tím ji však WorldWide Telescope musí stáhnout z internetu, takže počítejte s menším zdržením.

Prohlídka vybraného místa se spouští v celoobrazovkovém režimu, často je doplněna mluveným komentářem a textovými popisky. Musíte se však připravit na to, že vše je v angličtině. Doporučuji také prohlídku planet, kde najdete noční pohled na Zeměkouli nebo postupné procházení všech míst, kde došlo k přistání na Marsu (Mars Landings).

Ve WorldWide Telescope naleznete množství zajímavých snímků planet, hvězd, galaxií, černých děr a jiných vesmírných uskupení. Virtuální prohlídky jsou doplněny hudebním podkresem a pokud se do této atmosféry ponoříte, připadnete si za chvíli jako v planetáriu.

Budete-li přemýšlet nad instalací Microsoft WorldWide Telescope do počítače, nebo nad jeho použitím přímo v prohlížeči, doporučuji první možnost. Byť obojí vypadá na první pohled stejně, klasická aplikace je komfortnější, rychlejší a nepadá – na rozdíl od té webové, která je zatím ve stádiu alfa verze.

Ohodnoťte tento článek!