Microsoft zabije Lumie a rozšíří rodinu Surface. Mobil ale možná na jaře nebude

0

Krátké shrnutí historie

Koupě Nokie byla pro Microsoft nešťastná. Nadella byl od začátku proti a v únoru 2014 nastoupil do čela společnosti. Řekl, že nevýdělečné byznysy podporovat nebude a skutečně jich už několik zrušil. Optimalizace Microsoftu byla potřebná, jenže zároveň odepsal akvizici Nokie, což je nadále bráno jako kontroverzní krok. V několika vlnách propustil většinu lidí, která k němu z mobilní divize Nokie přešla.

Přesto se ještě nějakou dobu zdálo, že mobily u Microsoftu mají budoucnost. Podle nové strategie mělo na trh přicházet ročně šest telefonů pro různé segmenty. Letos v květnu ale bylo zřejmé, že tento plán nebude naplněn. Zřejmé to začalo být už v přechozích měsících, protože Microsoft uvedl pouze čtyři telefony s Windows 10 Mobile. Prodeje byly nízké, podpora ze strany výrobce slabá.

Microsoft Lumia 650
Lumia 650 může být posledním telefonem z rodu, který byl uveden na trh

Co se děje aktuálně

Mezitím sílily řeči o tom, že Microsoft potřebuje dodělat svůj mobilní systém, aby mohl oslnit nikoli Lumií, ale bájným Surface Phonem. Anonymní člověk zaměstnaný v Microsoftu pro web WinBeta řekl, že Microsoft opravdu chystá konec Lumií. Tvrdí, že by do konce roku měly být ukončeny prodeje. WinBeta dodává, že by ale spíše mělo jít o ukončení výroby.

Buď jak buď, nebylo by to překvapivé, protože Microsoft rozjel výprodej Lumií 950 a 950 XL, které mj. zlevnil o 6 000 Kč a navíc k nim dává Display Dock. K dalším signálům patří odsouvání telefonů v Microsoft Storech do vzdálenějších menších částí obchodů. Na své americké domovské webové stránce odstranil odkazy na Lumie a postupně změnu aplikace napříč dalšími weby a regionálním mutacemi. Odkazy na Lumie se mění na odkazy na mobilní Windows.

Rodina Surface v roce 2017

To nenaznačuje, že by Microsoft chtěl Lumie na trhu držet ještě dlouhou dobu, právě naopak. Jenže tyto telefony aktuálně nemá čím nahradit. Kdyby do konce roku doprodal zásoby, mohl by na jaře na mrtvou rodinu smartphonů navázat právě již zmíněným Surface Phonem. Podle původních plánů se s tím ostatně počítalo. Jenže podle Mary Jo Foley se patrně plány z části změnily.

Očekávalo se, že Microsoft vyčká na nové procesory, odladí nový systém a na jaře uvede širokou škálu produktů Surface včetně smartphonu. Nové informace naznačují, že se dříve dočkáme drobných vylepšení stávající generace zařízení (Surface Pro a Surface Book), především zařízení dostanou nové procesory od Intelu. V říjnu pak bude uveden počítač, o němž se přepokládá, že to bude Surface All-in-One.

Lumia 950
Lumie 950 vám musí ještě pár měsíců vydržet, než ji zastoupí Surface Phone (Ilustrační foto)

Surface Pro 5 nebo Surface Book 2 by pak opravdu měly dorazit na jaře. Uvedení telefonu nicméně už tak jisté není. Kusá informace říká, že by ho Microsoft nemusel stihnout připravit. V takovém případě by jej uvedl později, nic by mu ostatně nezbývalo. Pokud víme, na zařízení se pracuje již poměrně dlouho. Doufejte, že tedy Redmondští uvedení na jaře stihnou, bylo by to záhodno.

Abychom měli přehled kompletní, Foley dále tvrdí, že neslyšela nic o tom, že by se Microsoft chystal předvést vylepšená zařízení Surface 3 a Band 2. Patrně se dočkáme až v příštím roce. Buď jak buď, příští rok bude pro značku Surface veliký. Nepředpokládám, že by byl Surface Phone odložen dále než na podzim, pokud k odkladu vůbec dojde.

Zdroj: WinBeta | ZDNet

Microsoft zabije Lumie a rozšíří rodinu Surface. Mobil ale možná na jaře nebude

Ohodnoťte tento článek!