Microsoft změnil názor. Edge přijde na iOS i Android

Pomalu začíná pilotní fáze projektu, o které Redmondští nechtěli slyšet. Jenže nabídnout svůj prohlížeč pro platformy, které jsou silně využívané, je zkrátka logické.

11
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Microsoft se již nějakou dobu nachází v pozici, kdy má prostor růst především jako poskytovatel služeb pro jiné platformy, protože jako tvůrce platforem přestává být důležitý, hlavně co se spotřebitelského trhu týče. Své cloudové služby pak prostřednictvím klientů na hlavních mobilních platformách, kam svět migruje od klasických počítačů, již nabízí. Teď ale postupuje na další úroveň.

Redmondští představili vlastní prohlížeč pro Android a iOS. Doteď nechtěli slyšet o tom, že by se měl Edge objevit na jiných platformách. Jenže pokud chtějí, aby uspěl, je nezbytné ho na smartphony dostat. Lidé dnes běžně vyžadují synchronizaci uživatelského obsahu, aby mohli pohodlně používat všechna své elektronická zařízení. V tom vyniká Chrome, který vám nabídne hesla, oblíbené stránky nebo dokonce např. historii jak na počítači, tak na mobilu či tabletu.

Mobilní Edge obsahuje čtečku kódů QR nebo režim pro pohodlné čtení článků.

Co dodat? Všechno důležité již vlastně víte, i když jsem to zatím nerozebral. Edge je prohlížeč s běžnými funkcemi, jenž vám umožní snadno přecházet mezi zařízeními. (Funkce je na straně Desítek podporována od Fall Creators Updatu.) Když přijdete domů, můžete odložit mobil a ve čtení článku z webového magazínu plynule pokračovat na počítači. Například.

Prozatím vyšla jen betaverze pro iOS
Prozatím vyšla jen betaverze pro iOS (foto: Microsoft)

Vaše záložky, otevřené stránky apod. už tedy nebudou uvězněné na počítačích s Windows 10. Na iOS Microsoft ani nemohl přinést vlastní jádro, i kdyby chtěl, takže zde využije Webkit. Vlastní jádro nicméně nenabídne ani na Androidu. Místo toho Edge pro tuto platformu bude používat Blink. Což bude dobré pro kompatibilitu, méně pak pro webovou diverzitu.

Zatím jen betaverze

Zatím se jedná o pilotní projekt. Aktuálně je k dispozici jen verze pro iOS, k testování betaverze se můžete zkusit přihlásit na webu Microsoftu. Varianta pro Android bude k testování dostupná v dohledné době. Prozatím navíc aplikace komunikuje jen anglicky. Co zatím neznáme přesně, je rozsah synchronizace uživatelských dat.

Edge umožňuje pokračovat v prohlížení na počítači. Půjde to i obráceně?
Edge umožňuje pokračovat v prohlížení na počítači. Půjde to i obráceně? (foto: Microsoft)

Microsoft však minimálně přiznal, že zatím nejsou synchronizována hesla, což považuji za zásadní věc. Prozatím nejsou ani podporovány tablety (to platí pro obě platformy). Všechny tyto nedostatky budou průběžně řešeny. Ještě jedna poznámka. Jak vyplývá z informací na stránce, kde se můžete přihlásit k betatestování, kvalifikační podmínkou je, že jste přihlášeni do programu Windows Insider.

Mně např. web tvrdí, že nemám nainstalováno poslední sestavení Windows 10 Insider Preview. Což je lež, protože jsem připojený k Fast ringu. Počítá se už jen Redstone 4 a kanál Skip ahead? Možná jde jen o regionální omezení.

Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

 1. „Microsoft změnil názor. Edge přijde na iOS i Android“ … ne pane Urbane, nepřijde. Ono totiž ani iOS ani Android nejsou Windows, kde vám všechno vnutí jestli se vám to líbí nebo ne, takže „přijde“ pouze tam, kde si uživatel bude přát aby „přišel“ a osobně dost pochybuju, že si někdo bude do telefonu s Androidem nebi iOS instalovat tenhle nepodarek aby jej skutečně používal. To spíše jen na zkoušku nebo z recese a Microsoft, na základě počtu stažení bude v mediích jásat, jak se jejich produkt hojně používá, to oni mají zvládnuto dobře, tuhle propagandu samochválou na základě nic neříkajících čísel. To se pak třeba dozvíte že Windows 10 jsou používána na 1.5mld přístrojů a to od samotného „nejvyššího“, který je asi jediný kdo tomu fakt věří 😀

 2. Když ho neudrží na samotných Windows, jak ho chtějí vnutit na jiné platformy? Je to profláknutý nedodělek, který ani po takové době nebyli schopni dodělat a nejhorší na tom je, že celý svět to ví.

 3. Jestli to podělají jako to podělali ve woknech tak ho na mobilní platformě moc neprosadí. Ale ovečková základna mudlů je přímo obří. Od těch pocházejí čísla do statistik. Microsoftu je ukrutně jedno jestli Edge funguje nebo ne. Sází na ovečky a jejich lhostejnost.

   • Já pro ovečky mám pochopení. A nemyslím to ani jako hanlivou urážku pro hloupé lidi. Třeba taková ovečka je i můj otec a to vím že určitě hloupý není. Jen je mu jedno čím prohlíží internet protože PC ovládá sotva základně. Prostě úděl starší generace. Ale i někteří mladí lidi se najdou co nehoví počítači. A to jsou přesně ti lidé kteří tvoří Microsoftu staty bohužel aniž by o tom sami věděli.
    P.S. když sem naposledy viděl desítky jak umí rozesrat samy sebe při upgradu např. ze W7 tak to sem teda čuměl. Ovladače se tvářily že pracují a ve skutečnosti nefungovaly. Z W7 tam zůstalo spousta běžících služeb které tam byly jaksi navíc a hádaly se s jinými službami vytěžovaly processor kolikrát až na 100% atd. Výsledek nepožitelný PC. W10 se tvářily na pohodu ale nic nefungovalo. Nedalo se nic dělat a šli tam spátky W7. A uživatelce jsem doporučil že jestli chce mít někdy W10 tak ať si počká až vyrostou, nejdřív cca za 2 roky jestli vůbec někdy.

    • Ty tak ono je to celkem jedno kdy Ti to řekl, přeplácnutí jednoho OS druhým (u Microsoftu se tomu říká upgrade systemu) je taková zhovadilost, že to jinak než reinstalem stejně dopadnout nemůže 😀 A néé, není to hejt, jsou to dva roky praxe s tímhle nepodarkem 😀

    • Tady vůbec nejde o to zda-li Ti PC po tzv upgrade ze starých Windows na Windows 10 bude fungovat, tady šlo o to ti je vnutit za každou cenu a pak si už poraď sám, oni dostali číslo do statistiky, proto si ještě dneska Windows 10 lover’s myslí, že to fakt používá tolik lidí jak jim Microsoft lže a tím to zhaslo. Ještě to dělali tak blbě, že Ti nabídli nějakou rutinu, která měla prověřit Tvůj PC zda-li je způsobilý pro tento systém …. ano, byl způsobilý úplně každý, ti by byli schopni Ti to vnutit i na Pentium 233MMX …. co já těch starých vraků zprasených tímhle upgradem dával dopořádku, to už nikdo nespočítá 😀 A to, že by někdy mohlo klapnout přeplácnutí jednoho operáku druhým bez následků a s funkčním výsledkem, tomu už dneska může věřit jenom úplný ignorant 😀 Však jsi to konečně viděl sám jak to dopadlo …

 4. Nechápem tie anti-Microsoft komentáre pod každým článkom od Urbana. A konkrétne tento článok mi pripadá dokonca celkom neutrálny: „MS prístupní Edge na iOS a Android; toto ponúkne; toto tam fungovať minimálne zatiaľ nebude.“ Dokonca sa vyhol aj divným slovným útvarom typu „užívateľ-stvo“.

  Tak prečo tá neustála potreba navážať sa do MS či Urbana? To vám tak prekáža, že MS skúša niečo nové a Urban sa o tom opovážil informovať? Áno, väčšinu vecí, čo MS skúsi nakoniec zbabre. Ale z vašich reakcií mám pocit, že sa podvedome bojíte, že by náhodou mohol uspieť a preto preventívne útočíte. Ako keby vám to mohlo nejako uškodiť.

  A áno, samozrejme očakávam podobne útočné reakcie na tento komentár. Ale je mi to jedno. Nech sa páči.

 5. Na Windows Mobile je Edge jednoznačně nejlepší browser. Až bude běhat na Androidu, tak ho vyzkouším. To, co na něm je, stojí natolik za vyliž, že jsem se znechucen vrátil k browseru od výrobce mobilu…