Microsoft zřejmě sníží cenu Windows RT pro malé tablety. Chce systém rozšířit

0

Cenový ráj, kdy operační systém od Microsoftu stál pouhých několik stovek, na relativně krátké období přišel a docela nás rozmlsal. Vrátili jsme se k normálnímu stavu a Windows opět stojí tolik, kolik stojí. Své by o tom mohli vyprávět výrobci počítačů a především pak tabletů. Zatímco u levných zařízení s Androidem nepřiplácíte za systém v podstatě nic, Windows se na ceně mohou podílet poměrně výrazně. V případě Windows 8 si člověk cenu odůvodní; lze v nich provozovat dotekové aplikace, současně s nimi i desktopové.

Jenže Microsoft má v rukávu ještě zcela nový produkt, který nazývá Windows RT. Tato varianta měla být lehčí, levnější, méně náročná, bez většiny desktopových programů a běžet na procesorech ARM. Laicky řečeno se jedná lepší variantu pro tablety, ačkoli hodně zjednodušujeme. Tablety s Windows RT navíc dostávají do základní výbavy Office RT. Speciální edici chybí např. žádaný poštovní klient Outlook, avšak jinak v nich můžete plnohodnotně psát dokument, tvořit tabulky a presentace.

 

Podle některých zdrojů stojí softwarové kombo 90 dolarů. To je v přepočtu kolem 1 800 Kč. Pokud bojujete o nízkou cenu, jedná se o výraznou zátěž. S Windows 8.1, včetně verze pro platformu ARM, se redmondský gigant zaměří více na malé tablety, s úhlopříčkou obrazovky kolem sedmi palců.

Právě pro tato zařízení nakonec zřejmě sníží cenu operačního systému, aby mohl lépe konkurovat a více se rozšířil. Chce nalákat další výrobce, aby naskočili do rozjíždějícího se vlaku. Jestli se někdy skutečně rozjede, prozradí až čas. Podobně očekáváme, že společnost zruší omezení. V tuto chvíli totiž nemůže zařízení s Windows RT vyrábět kdokoli, Microsoft si své partnery dříve pečlivě vybral.

Zdroj: Bloomberg via The Verge

Ohodnoťte tento článek!