Microsoftu klesl čtvrtletní zisk, ale ne o tolik, jak čekali analytici

0

Největší softwarová firma světa před pár hodinami zveřejnila výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2014. V něm firma utržila 20,4 miliardy dolarů, o půl procenta méně než loni v tomto období. O 6,5 procenta poklesl také čistý zisk, a to z 6,05 miliardy na 5,66 miliardy dolarů. Analytici však čekali slabší výsledky, akcie Microsoftu proto rychle po zveřejnění reportu vzrostly o tři procenta.

Microsoft se totiž vyhnul poklesu způsobeném krizí trhu s počítači. Těch se prodává stále méně, ale Microsoft hlásí růst z klíčových divizí, u Windows OEM pro spotřebitele to jsou plus čtyři procenta, u firem plus jedenáct procent. Je nejspíš způsobeno hromadným přechodem z končících Windows XP na novější verze.

 

Na PC trhu je závislý také prodej kancelářského balíčku Office, ale ten už po přeskupení divizí ve firmě není snadné pozorovat. Microsoft pouze tvrdí, že Office 365 Home má 4,4 milionu předplatitelů, za kvartál jich přibyl milion. Ve firemním prostředí pak Office 365 hlásí 100% růst. Tržby cloudové platformy Azure jsou 1,5× vyšší než loni, o desítky procent posílily i firemní komunikační nástroje Lync, SharePoint a Exchange.

Microsoft mlží ohledně výsledku z bývalé online divize. Ta byla tradičně ztrátová, jenže po přeskupení divizí se červené výsledky rozpustily v úspěchu jiných oddělení. Microsoft pouze přiznává, že podíl Bingu na vyhledávačích v USA vzrostl na 18,6 % a tržby z reklamy jsou o 38 % vyšší než loni. Během čtvrtletí firma prodala 2 miliony konzolí Xbox, z toho 1,2 milionu čítají nové Xboxy One.

Zdroj: Microsoft

Ohodnoťte tento článek!