Midomi: hledáte písničku? Stačí ji zazpívat nebo zabroukat

0

Už jste to určitě také zažili. Válíte se na pohovce a v rádiu nebo televizi hraje chytlavá písnička, ale vy ji buď neznáte, nebo si jako naschvál nemůžete vzpomenout na název a interpreta. A její útržky vám celý den zní v hlavě, ale nedokážete z těch střípků dát dohromady celek.

Mně osobně se to stává tak jednou za měsíc, naposledy minulý týden. Místo původu songu jsem si ale vzpomněl na jednu zajímavou službu, kterou jsem už dříve testoval – Midomi.com.

Midomi, SoundHound a Shazam – najdou hudbu, kterou neznám

Možná znáte mobilní aplikace Shazam nebo SoundHound. Druhá je univerzálnější, protože pomocí mikrofonu dokáže rozpoznat nejen skladbu hranou v rádiu nebo jiném přehrávači, ale také si dobře poradí s vlastními zpěvem, pískáním nebo jen ležérním broukáním. Přitom na začátku všeho bylo právě Midomi, SoundHound je až jeho mobilní verze tvořená stejnou společností Melodis Corporation.

Midomi.com není pouze vyhledávač, ale i taková hudební sociální síť pro zpěváky. Pokud se zaregistrujete, do vlastního profilu se budou ukládat vaše nahrávky a ostatní je mohou hodnotit. Také se mohou stát vašimi přáteli, když se vám vaše hudba navzájem líbí. A ti nejlepší z nejlepších se stávají Midomi Stars – nejlépe hodnocenými zpěváky a zpěvačkami.

Síť se postupně stala jakýmsi centrem amatérských zpěváků, kteří si na YouTube najdou karaoke verzi známých hitů a pak jej okoření vlastním projevem. Protože originál beztak za moc nestojí. Před lety jsem tam měl profil i já, dokonce si mě dva lidé oblíbili. Což je s podivem, když by můj zpěv rozplakal i Chucka Norrise. Ale dost mého (ne)talentu, jak vlastně Midomi funguje?

Používáte programy na rozpoznání písniček?

Na vaší straně je mikrofon, na straně Midomi pak flashový widget, který zvuk nahraje, převede na určitý vzorek (akustický otisk) a porovná s ostatními vzorky. Přitom vzorkem může být:

  • zpěv – engine rozpozná melodii i text, nejpřesnější
  • skoro-zpěv – vydáváte podobnou melodii, ale s vymyšleným textem, třeba v We Are The Champions v maďarštině říznuté finštinou
  • broukání, pískání – nejméně přesné, porovnává se pouze vzorek melodie

SoundHound Sound2SoundSound2Sound, porovnávání akustických otisků v cloudu, foto: SoundHound

Vzorek si představte jako vlnu zaznamenanou na grafu. Každá písnička má (by měla mít) unikátní vlnu, ale interpretovat ji stejně jako originál nikdo nedokáže. Proto se bere v úvahu nejbližší shoda, vlna musí být alespoň podobná. A proto čím delší vzorek nahrajete (minimálně 10 vteřin), tím by měl být algoritmus přesnější. Kratší melodie jsou už dnes shodné pro několik skladem (ano, hudební rezervy se už téměř vyčerpaly).

V 9 z 10 případech úspěšný

Midomi je poměrně přesný. Z deseti testovaných skladeb se na prvním místě ve vyhledávači objevily správné skladby devětkrát. Nepoznal zazpívanou Ameriku od Lucie (možná chyba na mé straně), ale poradil si s Lady Karneval od Karla Gotta i naschvál hodně falešně zabroukanou melodii z Indiana Jonese. Samozřejmě platí, že čím větší středoproud, tím je přesnější. Ale i kdyby se Midomi strefilo ve čtvrtině případů, znamená to o čtvrtinu méně trápení, které popisuji v prvním odstavci.

Vyhledanou písničku si můžete i koupit, Midomi v tuto chvílí prodána něco přes dva miliony skladeb. Ale nám stačí najít pouze původ a koupit ji / stáhnout odjinud, že. Anebo si ji poslechněte zdarma, ale v podání amatérů z Midomi. V Top Stars je několik velmi dobrých zpěváků, ale spokojit se musíte s horší kvalitou zvuku.

Zkusit můžete i konkurenční Tunebot. Zatím se jedná o omezenou beta verzi, která má v databázi pouze 4690 písní. Schválně jsem zkusil výše zmíněnou We Are The Champions od Queenů a v seznamu nebyla.

TunebotTunebot je zatím velmi nepřesný

Ok, takže jsem zazpíval Rockstar od Smashmouth (předtím 20% shoda). Melodii znám (zněla v prvním Shrekovi a dalších filmech), slova jsem si našel na webu. A výsledek? Smashmouth nikde, na prvním místě 23% shoda s Britney Spears  – Toy Soldier. Tak snad příště :-).

Otázky do diskuze. Znáte/používáte podobnou aplikaci, ať už na webu nebo v mobilu (Shazam, SoundHound, TrackID v Sony Ericssonech)?

Midomi: hledáte písničku? Stačí ji zazpívat nebo zabroukat
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 2 hlasů